جاه طلبی های زاکربرگ ادامه دارد: متا ایجاد یک “تراشه هوش مصنوعی” را تایید می کند.


متا (شرکت مادر فیس بوک، واتس اپ و اینستاگرام) اولین تراشه سفارشی خود را برای اجرای مدل ها تولید می کند هوش مصنوعی است. متا که تا سال گذشته تمرکز اصلی خود را داشت او متاورس داشت، حالا با تمام وجود روی هوش مصنوعی کار می کند. مارک زاکربرگمدیرعامل، گفت متا قصد دارد “عوامل هوش مصنوعی” را به میلیاردها نفر معرفی کند.

تراشه اختصاصی متا احتمالا نقش برجسته ای در رقابت این شرکت با غول های دیگر در زمینه هوش مصنوعی خواهد داشت. امروزه بسیاری از شرکت های معروف در صنعت فناوری در حال سرمایه گذاری بر روی هوش مصنوعی هستند.

تراشه MTIA (Meta Learning and Inference Accelerator) همانطور که از نامش پیداست، پردازش استنتاجی را هدف قرار می دهد. متا می گوید که این تراشه قدرت پردازش و بهره وری بهتری نسبت به پردازنده های اصلی دارد و به طور ویژه برای نیازهای پردازشی شرکت سفارشی شده است. هدف Meta با ترکیبی از پردازنده‌های گرافیکی و تراشه‌های MTIA دستیابی به عملکرد بهتر، تأخیر کمتر و بهره‌وری بهتر است.

MTIA می تواند محصول بسیار مهمی برای متا باشد، به خصوص در دورانی که تقاضا برای تراشه های هوش مصنوعی در حال افزایش است. The Verge می گوید تراشه MTIA به این زودی ها عرضه نمی شود و تاریخ عرضه آن در سال 2025 خواهد بود. متا این گفته را نه تایید و نه تکذیب کرد.

علاوه بر MTIA، متا یک تراشه جدید ASIC برای رمزگذاری ویدئو به نام MSVP (Meta Scalable Video Processor) معرفی کرده است. این تراشه از رمزگذاری با کیفیت بالا مورد نیاز برای VOD و زمان پردازش سریع و تاخیر کم مورد نیاز برای پخش زنده پشتیبانی می کند.

در آینده، تراشه ASIC مورد بحث، محتوای هوش مصنوعی و محتوای واقعیت مجازی و واقعیت افزوده را به برنامه های کاربردی متا خواهد آورد.

متا همچنین در حال کار بر روی «طراحی مرکز داده نسل بعدی» است که سریع‌تر و کم‌هزینه‌تر خواهد بود و با هوش مصنوعی بهینه می‌شود. علاوه بر این، متا به قدرت ابررایانه هوش مصنوعی RSC اشاره کرد و آن را یکی از سریع ترین ابررایانه های هوش مصنوعی در جهان نامید.