جام جهانی 2022 قطر؛ فناوری آفساید نیمه اتوماتیک چیست؟


فیفا می گوید از فناوری آفساید نیمه خودکار در جام جهانی 2022 استفاده خواهد شد. این فناوری ابزاری مفید برای داوران داخل زمین و کمک داوران ویدیویی است تا تصمیمات آفساید را سریعتر و دقیقتر بگیرند.

پس از استفاده موفق از فناوری کمک داور ویدیویی (VAR) در جام جهانی 2018، جانی اینفانتینورئیس فیفا در مراسمی اعلام کرد که فدراسیون بین المللی فوتبال تمام تلاش خود را برای استفاده از پتانسیل صنعت فناوری در فوتبال و بهینه سازی سیستم کمک داور ویدیویی به کار خواهد گرفت. در سال‌های اخیر، فیفا تکنولوژی بیشتری را وارد فوتبال کرده است تا نه تنها تماشای مسابقات را لذت بخش‌تر کند، بلکه حواشی اطراف داوران را نیز کاهش دهد.

طبق آنچه در سایت رسمی فیفا آمده است، این فدراسیون از طریق همکاری با آدیداس و تعدادی دیگر از شرکای تجاری از جمله کارگروه تعالی نوآوری و ارائه دهندگان خدمات مبتنی بر فناوری های امروزی توانسته اند پیشرفت های قابل توجهی در عملکرد سیستم دستیار ویدیویی ایجاد کنند. یکی از مهم ترین پیشرفت های این سیستم اضافه شدن فناوری آفساید نیمه اتوماتیک است.

فناوری آفساید نیمه خودکار از 12 دوربین ردیابی حرکت اختصاصی نصب شده در زیر سقف ورزشگاه استفاده می کند. این دوربین ها توپ فوتبال را 50 بار در ثانیه و 29 نقطه از بدن بازیکنان فوتبال را رهگیری می کنند تا موقعیت آنها در زمین را با دقتی مثال زدنی محاسبه کنند. 29 امتیاز مورد نظر شامل تمام اندام های بالا و پایین بدن بازیکن می شود که روی آفساید تاثیر می گذارد.

توپ الراحله جام جهانی فوتبال 2022 قطر

الرحله، توپ رسمی جام جهانی 2022 که توسط آدیداس ساخته شده است در عملکرد دقیق تر فناوری آفساید نیمه اتوماتیک موثر است. این توپ به داور کمک می‌کند تا آفسایدهای میلی‌متری را تشخیص دهد، زیرا دارای حسگر IMU (واحد اندازه‌گیری اینرسی) در داخل آن است. این سنسور که در مرکز توپ قرار می گیرد، داده های توپ را 500 بار در ثانیه برای کمک داوران ویدئویی که در اتاق مخصوص حضور دارند ارسال می کند و نقطه برخورد توپ را با دقت بالایی تشخیص می دهد.

فناوری آفساید نیمه خودکار با ترکیب داده‌های ردیابی حرکت بدن بازیکن با داده‌های حسگر IMU درون توپ و در نهایت اعمال مدل‌های هوش مصنوعی روی این داده‌ها، هشداری را به کمک داور ویدیویی ارسال می‌کند. این کمک داوران پس از دریافت هشدار، دوربین ها و داده ها را به دقت بررسی کرده و تصمیم نهایی را می گیرند. پس از تصمیم گیری نهایی، داوری که در مرکز زمین حضور دارد مطلع می شود.

برای بررسی آفساید، کمک داوران ویدئویی به نقطه‌ای که توپ زده شده و خط آفساید فرضی را نگاه می‌کنند که به‌طور خودکار توسط سیستم بر اساس جایی که بازیکن در زمین است، ترسیم می‌شود. کل این فرآیند فقط چند ثانیه طول می کشد و تصمیم نهایی در مورد آفساید را بسیار سریعتر و دقیق تر می کند.

دوربین آفساید نیمه اتوماتیک

پس از تایید آفساید توسط کمک داوران ویدیویی و همچنین داور، داده های موقعیت یابی دوربین هایی که برای تصمیم گیری در مورد آفساید استفاده شده اند، به یک انیمیشن سه بعدی تبدیل می شوند که با دقت بالایی مکان اعضای بدن بازیکن را بر روی دوربین نشان می دهد. وقتی توپ را لمس می کند.

این انیمیشن سه بعدی که همیشه در هر موقعیت آفساید بهترین زاویه دید ممکن را به تصویر می کشد، روی صفحه نمایش بزرگ ورزشگاه و همچنین پخش زنده تلویزیونی نمایش داده می شود تا همه کسانی که در حال تماشای فوتبال هستند از علت آفساید در مسابقه مطلع شوند. واضح ترین راه ممکن

فیفا می گوید مدت ها قبل از شروع جام جهانی 2022، عملکرد سیستم آفساید نیمه اتوماتیک و سنسور موجود در توپ الراحله را در چندین رویداد آزمایشی و تعدادی از مسابقات رسمی از جمله عربی 2021 با موفقیت آزمایش کرده است. جام حذفی و جام باشگاه های جهان 2021. در طول این مسابقات، فناوری جدید فیفا توانست به داوران کمک کند تا در زمان کوتاه‌تری نسبت به موقعیت‌های آفساید تصمیمات دقیق‌تری بگیرند.

تست سنسور داخل توپ جام جهانی 2022 با لپ تاپ

داده های جمع آوری شده در آزمون های آنلاین و آفلاین توسط آزمایشگاه ورزشی MIT تجزیه و تحلیل و تأیید شده است. فیفا می گوید محققان گروه TRACK در دانشگاه ویکتوریا فناوری نظارت بر حرکات بدن را بر اساس داده های علمی تأیید کرده اند.

مقالات مرتبط:

گروهی از محققان موسسه فدرال فناوری زوریخ (ETH Zürich) تحقیقات گسترده ای در مورد مزایای سیستم نظارت چند دوربینی فیفا انجام داده اند و فدراسیون بین المللی فوتبال در نظر دارد به انجام آزمایش های مختلف بر روی این سیستم ادامه دهد تا فوتبال بیشتر شود. جذاب با استفاده از فناوری های جدید

فیفا تمامی اطلاعات مربوط به فناوری آفساید نیمه اتوماتیک و سنسور مورد استفاده در توپ را در اختیار تیم های حاضر در جام جهانی 2022 قرار داده است.

جام جهانی 2022 امشب با دیدار قطر و اکوادور آغاز می شود.