تیم کوک چگونه اوضاع متشنج اپل و توییتر را در دیدار با ایلان ماسک آرام کرد؟


تیم کوک مدیر عامل اپل به فردی معروف است که توانایی بالایی در برقراری ارتباط با دیگران دارد و این موضوع در روزهای اخیر و در جریان انبوه اتهامات الون ماسک در مقابل اپل به وضوح قابل مشاهده بود. گزارش جدیدی از فایننشال تایمز نگاهی عمیق‌تر به نحوه نگاه مدیران سابق غول فناوری کوپرتینویی به مهارت‌ها دارد. پختن و البته گفته می شود که با وجود نتیجه مثبت دیدار مدیرعامل فعلی اپل و ماسکاما او همچنین مشکلی را حل نکرد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

هفته گذشته یعنی زمانی که در مورد رابطه بین الون ماسک و اپل بیرون آمد، ادعاهای بحث برانگیز مختلفی مطرح شد. مالک جدید توییتر هفته گذشته را صرف انتشار یک سری توییت علیه اپل و تیم کوک آغاز شده. ثروتمندترین مرد جهان، سازنده آیفون را به توقف هزینه های تبلیغات در توییتر و بیزاری از آزادی بیان متهم کرده است.

با توجه به 9to5Mac، توییت ها ماسک از زمانی که اپل الهام بخش ارتش پیروان خود بود تا انقلابی را علیه سانسور آنلاین محتوا در ایالات متحده به راه بیندازند و از اپل خواست تمام اقدامات سانسوری را که علیه مشتریان خود انجام داده است، به اطلاع عموم برساند، این یک کابوس روابط عمومی برای اپل بود.

ماسک او همچنین اعلام کرد که اپل توییتر را تهدید به حذف اپلیکیشن این شبکه اجتماعی از اپ استور کرده اما دلیل آن را توضیح نداد. تیم کوک به جای مشارکت عمومی در این بحث ها، ماسک برای یک جلسه خصوصی به Apple Park دعوت شده است. صاحب توییتر پس از ملاقات با مدیرعامل اپل از وی تشکر کرد و در توییتی اعلام کرد که اتهاماتی که به اپل وارد کرده و پختن این فقط یک سوء تفاهم بود.

فایننشال تایمز در مورد توانایی پختن در آرام بخش کردن شخص به عنوان مثال ماسک، با یکی از مدیران سابق اپل صحبت کرده است. مدیرعامل سابق این شرکت گفت:

من مطمئن هستم تیم کوک، ماسک مجذوب شده است او تمایل به صحبت داشت ماسک برای شنیدن و من مطمئن هستم که تیم او دیدگاه خود را به او ارائه کرده است و این در واقع کاری است که او انجام می دهد. آستین ها را بالا می زند و مشکلات را حل می کند. مدیر عامل اپل وارد دعواهای عمومی بزرگ نمی شود. خواه یک بحث روابط عمومی باشد یا بحث برانگیزتر. پختن واقعا دوست دارم ماسک نیست.

مقاله مرتبط:

استیو وزنیاکیکی از بنیانگذاران اپل اضافه کرد که بهترین مهارت است پختندرک نیاز به مراقبت از همه و همچنین چند رشته ای بودن و عدم علاقه به یک مورد خاص. جان اسکالی قبل از بازگشت استیو جابز او به عنوان مدیر عامل این شرکت به اپل توضیح می دهد:

اولین تریلیون دلار درآمد از شغل ها و آیو محقق شد و تریلیون دلار بعدی از این تلاش ها به دست آمد تیم کوک است. او این کار را به آرامی انجام می دهد و توجه را به خود جلب نمی کند. پختن در واقع کار بسیار مهمی را انجام می دهد. شاید اولین نام هایی که وقتی آیفون در دست دارید به ذهنتان خطور می کند استیو جابز و جانی آیو اما شما باید کمک را بدانید تیم کوک در تولید این محصول نیز تاثیرگذار بوده است.

مشکل چین

علاوه بر موارد فوق، فایننشال تایمز به یک بحران بزرگ اشاره کرده است تیم کوک هنوز قادر به حل آن نیست. پختن او حتی علناً در مورد این مشکل اظهار نظر نمی کند. به گفته این منبع خبری، تولید اپل وابستگی شدیدی به چین دارد و همانطور که در هفته های اخیر بارها اعلام شده است، مشکلات عدیده ای مانند شورش کارگران و شیوع کووید-19 در یکی از بزرگترین تاسیسات مونتاژ آیفون در این کشور وجود داشته است. چین؛ شرایطی که منجر به کاهش تولید برخی از مدل های آیفون شده است.

اپل همچنین تصمیم بحث برانگیزی برای محدود کردن عملکرد AirDrop در چین گرفت، زیرا معترضان از این شرایط برای ارسال محتوا علیه دولت چین استفاده کردند.

گزارشی از وال استریت ژورنال می گوید که اپل به تنوع بخشیدن به زنجیره تامین خود در خارج از چین ادامه می دهد، اما چین همچنان بازار بسیار مهمی برای اپل از نظر فروش آیفون است.