تیم کوک با یادآوری سرمایه گذاری اپل در ژاپن به طور غیرمستقیم به نخست وزیر این کشور هشدار داد


تیم کوک، مدیرعامل اپل در تور آسیایی خود به ژاپن سفر کرد و حالا اپل اینسایدر از دیدار کوک و نخست وزیر این کشور گزارش می دهد. ظاهراً تیم کوک به نخست وزیر ژاپن توصیه کرده است که این کشور باید قبل از تصویب قانونی که بر توزیع اپلیکیشن متمرکز است به حفظ حریم خصوصی کاربران فکر کند.

اتحادیه اروپا در حال نهایی کردن قانونی است که اپل را مجبور به صدور مجوز برای فروشگاه های برنامه های مختلف برای فعالیت در iOS می کند. اپل همیشه در مقابل این قانون ایستاده و گفته است که چنین کارهایی باعث کاهش امنیت کاربران آیفون می شود. تیم کوک سعی کرده با مشورت مقامات سیاسی قوانین را اصلاح کند. وی در جدیدترین نمونه از رایزنی های خود با نخست وزیر ژاپن گفتگو کرده است.

تیم کوک در 15 دسامبر 2022 (24 دسامبر 1401) در توکیو فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن و رئیس حزب لیبرال دموکرات دیدار کردند. منابع آگاه می گویند در این جلسه موضوعات مختلفی از جمله توزیع اپلیکیشن مورد بحث و بررسی قرار گرفت. تیم کوک خواستار قوانینی برای جلوگیری از نقض حریم خصوصی و امنیت کاربران شده است.

دولت ژاپن در اوایل سال 2022 اعلام کرد که به دنبال ارائه قوانین جدیدی برای تضمین رقابت عادلانه در زمینه برنامه های تلفن همراه است. شورای رقابت بازارهای دیجیتال قوانینی را برای محدود کردن توانایی اپل و گوگل برای تغییر شرایط بازار توصیه کرد، اما اپل با این قوانین مخالفت کرد. اپل در آن زمان اعلام کرد که هرگز در بازار اپلیکیشن پیشرو نبوده است و همچنان با “رقابت شدید در تمامی بخش‌های تجاری” مواجه است.