توییتر و مشکلی به نام اپل; جنگ دیجیتال به نفع هیچ کس نیست


توییتر، اگر روزهای پرمخاطب فعلی را پشت سر بگذارد، قرار است به پلتفرمی با تمرکز ویژه روی سرویس اشتراک تبدیل شود. یکی از اهداف الون ماسکتنظیم سیاست های مدیریت محتوا در توییتر است. موضوعی که شرکت های تبلیغاتی را به شدت می ترساند. توجه توییتر به سرویس اشتراک، چالش دیگری را برای این شبکه اجتماعی نوید می دهد: سازگاری با سیاست های مالی و محتوایی اپل و گوگل.

برای دسترسی به توییتر اکثر کاربران از اپلیکیشن این شبکه اجتماعی که برای اندروید و iOS موجود است استفاده می کنند. گوگل و اپل توییتر و سایر اپلیکیشن ها را از طریق یک فروشگاه اختصاصی توزیع می کنند و دریافت هزینه برای ارائه خدمات مختلف را حق خود می دانند.

پس از شروع دشوار، توییتر قصد دارد به زودی سرویس اشتراک توییتر آبی خود را دوباره راه اندازی کند. این سرویس هشت دلاری به تمامی کاربرانی که حداقل 90 روز ثبت نام کرده اند این امکان را می دهد که تیک آبی دریافت کنند. ایلان ماسک ۲۹ نوامبر را به عنوان تاریخ انتشار مجدد توییتر بلو اعلام کرده است.

راه اندازی توییتر آبی با قیمت هشت دلار به معنای افزایش درآمد اپل و گوگل است

انتشار سرویس اشتراک توییتر به معنای پول بیشتر برای اپل و گوگل است. نسخه جدید Twitter Blue سه دلار گرانتر از نسخه قبلی است و ما بازاریابی گسترده ای را برای آن پیش بینی می کنیم.

توییتر آبی جدید شامل ویژگی هایی است که می تواند تجربه کار با توییتر را بهبود بخشد. به همین دلیل بعید نیست تعداد زیادی از کاربران برای تهیه آن مراجعه کنند. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، پول بیشتری به خزانه توییتر و اپل و گوگل واریز خواهد شد.

اپل و گوگل می گویند که بخشی از هزینه تمام خریدهای درون برنامه ای در گوشی های آیفون و اندروید را بر عهده می گیرند. کارمزد اپل معمولاً 30 درصد است. اما بعد از یک سال به 15 درصد کاهش می یابد. گوگل به طور کامل به کمیسیون 15٪ متکی است.

نمای سه طرفه ایلان ماسک با کت و شلوار مشکی

توییتر می گوید 250 میلیون کاربر فعال ماهانه دارد. فرض کنید 1% از این کاربران (معادل 2.5 میلیون نفر) در اندروید یا iOS سرویس اشتراک را خریداری می کنند. در این صورت تنها در سال اول ۷۲ میلیون دلار درآمد برای اپل و ۳۶ میلیون دلار درآمد برای گوگل ثبت خواهد شد.

بدیهی است که چنین درآمدی برای شرکت هایی در ابعاد اپل و گوگل اهمیت چندانی ندارد. اما ایلان ماسک ممکن است آن را دوست نداشته باشد. ماسک قبلاً علناً گفته بود که برای خرید توییتر هزینه زیادی پرداخت کرده است. هزینه های App Store و Google Play ممکن است ماسک را به منتقد جدی سیاست های اپل و گوگل تبدیل کند.

به گزارش بلومبرگ، ماسک سابقه انتقاد از کارمزد 30 درصدی اپل را دارد و این هزینه را «مالیات بر اینترنت» نامیده است. طبق گفته ایلان ماسک، کارمزد اپل 10 برابر بیشتر از چیزی است که باید باشد. در روزهای اخیر، ایلان ماسک گفته است که به دلیل انحصار دوگانه بازارهای اندروید و iOS، هزینه‌های فروشگاه‌های اپلیکیشن آنلاین بسیار زیاد است.

با این حال، ایلان ماسک در حال حاضر چیزهای مهم تری برای نگرانی دارد و احتمالاً به این زودی ها اپل و گوگل را جدی نخواهد گرفت. در شرایط کنونی توییتر فاصله چندانی با بحران ندارد و آخرین چیزی که ایلان ماسک می خواهد جنگ با شرکت های تریلیون دلاری است.

اپل و گوگل هیچ شرکتی را که قوانین آنها را نقض کند تحمل نمی کنند

اگر ایلان ماسک با موفقیت توییتر را تثبیت کند، بعید نیست که شاهد آغاز جنگ لفظی باشیم. او احتمالاً بلافاصله پس از راه‌اندازی Twitter Blue، کاربران را تشویق به خرید سرویس اشتراک از طریق نسخه وب می‌کند تا توییتر مجبور نباشد به اپل و گوگل پول پرداخت کند.

اپل قبلاً به نتفلیکس و برنامه های تجاری اجازه داده بود تا ثبت نام در وب را فعال کنند. اما سابقه صدور چنین مجوزی برای شبکه های اجتماعی ندارد. اگر ایلان ماسک بخواهد با نسخه وب توییتر سیستم مالی اپل را دور بزند چه؟ به احتمال زیاد، پس از آن توییتر از اپ استور حذف خواهد شد، مشابه آنچه برای Fortnite رخ داد.

توییتر برای جامعه بسیار مهمتر از Fortnite است. اما نباید فراموش کنیم که اپل و گوگل قبلاً برنامه هایی را که به اعتقاد آنها قوانین را نقض می کردند حذف کرده بودند. زمانی که اپل فورتنایت را از اپ استور حذف کرد، مشخص کرد که با از دست دادن درآمد حاصل از خریدهای درون برنامه ای فورتنایت مشکلی ندارد. درآمدی که به بیش از 100 میلیون دلار می رسد.

واکنش احتمالی اپل و گوگل به توییتر به هزینه های فروشگاه آنلاین محدود نمی شود. این دو غول صنعت فناوری توجه ویژه ای به مدیریت محتوا دارند. توییتر بسیاری از پیمانکاران مسئول نظارت بر سخنان نفرت انگیز و اطلاعات نادرست را اخراج کرده است و مدیران مسئول این تیم ها یا استعفا داده اند یا توسط ماسک برکنار شده اند.

تیم کوکمدیرعامل اپل در اقدامی بی سابقه به تحولات توییتر واکنش نشان داد و گفت که روی قول مسئولان فعلی توییتر برای مدیریت محتوا حساب باز کرده است.

نمای نزدیک تیم کوک، مدیر عامل اپل

قبل از خرید رسمی توییتر، ایلان ماسک بارها از تمایل خود برای گسترش آزادی بیان در این پلتفرم صحبت کرد. آمارها نشان می دهد که در هفته های اخیر نژادپرستی و توئیت های توهین آمیز و حتی کلاهبرداری در توییتر افزایش یافته است.

در همین حال، تصمیم ایلان ماسک برای اعطای تیک آبی به همه کاربران موجی از اخبار جعلی را به همراه داشته است. ورزشکاران، سیاستمداران و افراد مشهور نیز از جعل هویت در امان نمانده اند و در یک نمونه، یک توئیت جعلی باعث شد ارزش بازار یکی از بزرگترین شرکت های داروسازی جهان در عرض چند ساعت میلیاردها دلار کاهش یابد.

با راه اندازی مجدد توییتر آبی در اوایل آذرماه، این شبکه اجتماعی متن محور سعی در حل مشکلات ایجاد شده در نتیجه اعطای تیک آبی دارد. مهم ترین محدودیت جدید این است که تمام حساب های کاربری باید حداقل 90 روزه باشند تا تیک آبی دریافت کنند. بنابراین، ترول ها نمی توانند به محض ایجاد حساب کاربری، تیک آبی دریافت کنند.

مقالات مرتبط:

اگر توییتر نتواند قوانین خوبی برای سیاست های مدیریت محتوا وضع کند، ممکن است شاهد واکنش اپل و گوگل باشیم. سال گذشته، این دو شرکت، رقیب توییتر، Parlor را حذف کردند. دلیل حذف Parlor نبود سیاست مدیریت محتوا بود. حتی کار به جایی رسید که آمازون سرورهای Parlor را خاموش کرد. در نهایت پارلور با اتخاذ تدابیری برای مدیریت محتوا به اپ استور و گوگل پلی بازگشت.

دو سناریو به عنوان دلیل حذف احتمالی توییتر از اپ استور و گوگل پلی پیشنهاد شده است: یکی دور زدن سیستم های مالی اپل و گوگل و دیگری عدم توانایی در مدیریت محتوا. مسیری که ایلان ماسک برای آینده توییتر ترسیم کرده است، به شدت مبتنی بر سرویس اشتراک است. وابستگی توییتر به سرویس اشتراک، موفقیت این شبکه اجتماعی را به اپل و گوگل وابسته می کند.

فراموش نکنید که توییتر یک برند قدرتمند است. به همین دلیل بعید نیست اپل و گوگل آزادی زیادی به این شبکه اجتماعی بدهند. توییتر کاربران زیادی دارد و حذف این اپلیکیشن از فروشگاه های آنلاین می تواند یک تصمیم اشتباه برای گوگل و به خصوص اپل باشد. حذف احتمالی توییتر نیز باعث ناراحتی ایلان ماسک شده است. خودداری از شروع یک جنگ دیجیتال به نفع همه درگیر در این معادله پیچیده است.