توپ هوشمند جام جهانی یک گل ملی را از کریستیانو رونالدو گرفت


جام جهانی فوتبال 2022 در حال حاضر در حال برگزاری است و قطر به طور گسترده از فناوری های به روز استفاده کرده است تا تماشای مسابقات را جذاب تر کند و کار داوران را آسان تر کند. مسابقات جام جهانی با توپ مخصوص به نام الرحله گفته می شود که توسط آدیداس تولید می شود.

به گزارش تیرازیس فایل، الرحله به داور کمک می کند تا آفسایدهای میلی متری را تشخیص دهد. زیرا دارای یک سنسور IMU (واحد اندازه گیری اینرسی) در داخل آن است. این سنسور که در مرکز توپ قرار می گیرد، داده های توپ را 500 بار در ثانیه برای کمک داوران ویدئویی که در اتاق مخصوص حضور دارند ارسال می کند و هر ضربه ای را با دقت بالایی تشخیص می دهد.

صحنه گل پرتغال به اروگوئه با نفوذ کریستیانو رونالدو

در دیدار تیم های ملی پرتغال و اروگوئه صحنه جالبی رخ داد تا دقت فناوری به کار رفته در توپ مشخص شود. در صحنه گل اول بازیکن پرتغالی توپ را به سمت دروازه فرستاد و در ابتدا چنین به نظر می رسید کریستیانو رونالدو توپ را با ضربه سر وارد دروازه کرد. اما سنسور IMU الرحله نشان داد که رونالدو به آن ضربه نزده است. این در حالی است که رونالدو تاکید کرد که گل باید به نام خودش ثبت شود.

مقاله مرتبط:

توپ هوشمند الراحله یکی از اجزای اصلی سیستم آفساید نیمه اتوماتیک فیفا است. این سیستم به داوران این امکان را می دهد که آفسایدها را با دقت بالایی تشخیص دهند تا جایی برای هیچ استدلالی باقی نماند. قطر همچنین راه حل هایی را برای خنک کردن ورزشگاه ها با فناوری های به روز توسعه داده است.