توسعه هوش مصنوعی باعث می شود ارزش سهام انویدیا دوباره رشد کند


سهام انویدیا در اکتبر 2022 به دلیل تداوم ضعف این شرکت در حوزه بازی و مراکز داده سقوط کرد. البته تبلیغات مربوط به ChatGPT و هوش مصنوعی مولد باعث از بین رفتن این روند نزولی شد.

Nvidia هوش مصنوعی SaaS را به عنوان یک تغییر اساسی در مدل کسب و کار در نظر گرفت. این شرکت با خدمات SaaS امکان دسترسی به ابرکامپیوتر آموزش هوش مصنوعی خود را برای مشتریان فراهم می کند.

شرکت ChatGPT OpenAI و چت ربات Bard گوگل از شبکه های مولد یادگیری عمیق (GAN) برای ایجاد محتوای جدیدی استفاده می کند که انسان قادر به تشخیص آن نیست. GAN ها از دو نوع شبکه عصبی استفاده می کنند که در آن یک تولید کننده محتوای جدید ایجاد می شود و یک تفکیک کننده آن محتوا را ارزیابی می کند و سپس بازخوردی را به تولید کننده ارائه می دهد. بنابراین، GAN ها به تدریج تکامل می یابند.

مورگان استنلی اخیراً سهام انویدیا را به Overweight ارتقا داده و قیمت هر سهم را 304 دلار تعیین کرده است. این رقم نشان دهنده افزایش 19 درصدی نسبت به قیمت فعلی سهام انویدیا (255 دلار) است. در حال حاضر هر سهم این شرکت با قیمتی در حدود 260 دلار معامله می شود.

جوزف مور، تحلیلگر مورگان استنلی خاطرنشان می کند که انویدیا اخیراً شرایط مطلوبی را در زمینه بازی و مراکز داده تجربه نکرده است. اما اکنون توسعه هوش مصنوعی وضعیت این شرکت را بهبود بخشیده است.

علاوه بر این، پیش بینی می شود تعداد پردازنده های گرافیکی برای تامین قدرت پردازش تجاری سازی ChatGPT به بیش از 30 هزار واحد برسد. بنابراین، بازگشت انویدیا به مدل تجاری AI SaaS ممکن است به زودی به واقعیت تبدیل شود.

جوزف مور وی بیان کرد که حتی با وجود مشکلات موجود در زمینه هوش مصنوعی، نادیده گرفتن سهام انویدیا بسیار دشوار خواهد بود.