توسعه «انتخاب» جغرافیای انسانی مبتنی بر مهارت و دانش


ثبت نام بیش از 2000 رزومه در غرفه گروه انتخاب

گروه صنعتی اقتدار با حضور در نمایشگاه کار ایران و با حضور همکاران خود در بخش های مختلف به ویژه معاونت منابع انسانی، برند کارفرما و روابط عمومی، راهکارهای مختلفی را برای ارتباط با بازدیدکنندگان و بازدیدکنندگان پیاده سازی کرد. جویندگان کار به منظور به کارگیری نیروهای مستعد. و نیازهای خود را در بخش های مختلف تامین کنند.

تشریح سیر تکاملی گروه صنعتی انتخاب الکترونیک ویژه جویندگان کار و بازدیدکنندگان از غرفه یکی از قسمت های تعریف شده در مسیر آشنایی با این گروه صنعتی بود که با حضور دپارتمان برند کارفرما صورت گرفت.

کارجویان با راهنمایی کارشناسان حاضر در غرفه گزینش رزومه خود را به صورت اینترنتی ثبت کردند. به طوری که در طول سه روز برگزاری نمایشگاه 2374 رزومه به صورت اینترنتی در غرفه این گروه ثبت شد.

سید حسین میرباقری معاون سرمایه انسانی گروه صنعتی الکترونیک گفت: این گروه در این دوره از نمایشگاه با عنوان و رویکرد «شهر دوستی» میزبان علاقه مندان بود و بار دیگر سعی در حمایت از خلاقیت و رشد و یادگیری داشت. فرصت هایی برای تصدی پست ها تخصصی باشد.

وی افزود: این نمایشگاه با حضور شرکت های بزرگ در حوزه صنعت و فناوری برگزار شد و خوشبختانه غرفه منتخب با استقبال خوبی مواجه شد.

در گروه صنعتی گزینش الکترونیک نمونه های کاربردی حوزه نیروی انسانی گام به گام و گام به گام شکل گرفته و جنبه کاربردی نگاه به پرسنل به عنوان دارایی های سازمان تجسم یافته است. به طوری که این مقوله از یک تعریف ساده از نیروی کار به یک موضوع مهم و تاثیرگذار سرمایه انسانی تبدیل شده و رابطه بین محیط کار و نیروها در چارچوب این تعریف تکمیلی شکل گرفته و جلو می رود. اسنواتک، دانشگاه علمی – کاربردی گزینش و موسسه کیفیت و بهره وری گزینش (مکبا) نمونه هایی از اجرای این سیاست و تفکر در گروه صنعتی گزینش است.

“Snova Tech” مرکز ارتباط بین طبقه خلاق و صنعت است

توجه به موضوع جذب نخبگان و حفظ آنها و دقت نظر در زمینه ارتباط با نخبگان از طریق اقداماتی از جمله راه اندازی مرکز اسنو تک با هدف ایجاد مرکزی برای فعالیت پژوهشگران و مهندسین در حوزه لوازم خانگی. صنعت، به اشتراک گذاری ایده های جدید برای حل چالش های صنعت و ترویج فناوری. اجرا می شود. همچنین این مرکز با برگزاری رویدادهای مختلف، ایجاد آزمایشگاه های پیشرفته و حمایت دوره ای از ایده ها و استارت آپ های مختلف، رسالت رفع شکاف بین دانشگاه و صنعت و ارتباط عمیق و چند لایه با دانشگاه را دنبال می کند.

ارتباط با جامعه استارتاپی و جامعه دانش بنیان نیز از دیگر لایه های پیوند صنعت و طبقه نخبگان کشور بوده است و این اهمیت نیز توسط مرکز فناوری اسنو و واحد تحقیق و توسعه و با برگزاری رویدادها و ارسال فراخوان ایده و… .، توانسته است منجر به مشارکت جامعه علمی ایران با این گروه صنعتی شود.

همچنین در زمینه آموزشی و رویکرد علمی گروه می توان به تاسیس دانشگاه منتخب اشاره کرد; نهادی که با تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران در زمینه آموزش عالی و کاهش شکاف علم و صنعت فعالیت می کند. این دانشگاه مانند سایر مراکز تحقیقاتی این گروه صنعتی به آموزش عملی و آمیخته با تجربه توجه ویژه ای دارد.

«مکبه» بستری برای حضور کارشناسان در کمیته های تخصصی است

در مرکز مکبا (مؤسسه کیفیت و بهره‌وری منتخب) با هدف تدوین و به‌روزرسانی استانداردهای ملی و بین‌المللی برای راه‌اندازی به‌روزترین آزمایشگاه‌های آزمایش و آزمایش آکرودیتی، آزمایشگاه‌های کالیبراسیون، تجهیزات اندازه‌گیری و فونداسیون برای حضور مؤثر. از بخش کارشناسان گروه صنعتی در کمیته های تخصصی (TC) انتخاب شدند.

ماموریت این مرکز همکاری با سازمان های داخل و خارج از کشور، فراهم آوردن بستر آموزش، پژوهش و ارتقای کیفیت و بهره وری با الگوبرداری از شرکت های پیشرو در صنایع کشور با هدف ارائه بهترین سطح نیروی انسانی آموزش دیده می باشد. منابع و پیشرفته ترین سطح فناوری برای محصولات و خدمات. عملکرد خوبی دارد.

همکاری 3000 کارشناس زن با گروه صنعتی منتخب

توجه به تنوع نگرش ها و توانایی های نهفته در نیروی انسانی نیز از طریق به کارگیری زنان در این گروه محقق شده است، به طوری که هم اکنون حدود سه هزار نفر از نیروهای این گروه صنعتی را زنان در بخش های مختلف تشکیل می دهند.

به گفته میر باقری، معاون سرمایه انسانی گروه صنعتی الکترونیک، بانوان فرهیخته از نقاط مختلف کشور در حوزه صنعت مشغول به کار هستند و در سمت های مدیریتی، کارشناسی و تولیدی مشغول به فعالیت هستند. علاوه بر این، تعداد زیادی از زنان در واحدهای تولیدی، تحقیق و توسعه و ستاد مدیریت را بر عهده دارند.

رشد 6 برابری اشتغال در سطح هلدینگ عشات که محصول توسعه این گروه صنعتی در سال های اخیر است، به حفظ سرمایه انسانی در داخل کشور و جلوگیری از مهاجرت بخشی از نخبگان کمک کرده است. با ایجاد فرصت‌ها و موقعیت‌های شغلی بیشتر، زمینه جذب نخبگان و حفظ آنها را فراهم کرد، زیرا اکثر سرمایه‌های انسانی شاغل در این گروه صنعتی، قبل از عضویت در گروه، به‌دنبال فضای شغلی مناسب با حرفه و انتظارات از موقعیت شغلی بودند.

میر باقری در این خصوص با اشاره به روند توسعه گروه گزینش در بخش های مختلف و ارتباط آن با موضوع جذب نیروی انسانی اظهار داشت: این گروه در یک سال گذشته موفق به جذب 5 هزار نیروی انسانی در بخش های مختلف شد.

وی ادامه داد: برنامه های گروه صنعتی منتخب برای بهبود محیط کارگاهی با ارتقای خدمات رفاهی کارکنان و ارائه امکاناتی از جمله اماکن ورزشی، توجه به سلامت کارکنان و خانواده آنها، توجه ویژه به معیشت مردم و امکان مشاوره شغلی و فردی