تنوع زیستی ایران در خطر است. زیستگاه های حساس کشور نیاز به حفاظت فوری دارند


جنگل های باستانی ایران، کوه های ناهموار، کویرهای وسیع و سواحل جذاب، مناطق غنی با تنوع زیستی بالا هستند. برخی از این مناطق میزبان حیواناتی هستند که در هیچ جای دیگر این سیاره یافت نمی شوند. اما بسیاری از این زیستگاه های ارزشمند به طور رسمی از ساخت و ساز و توسعه محافظت نمی شوند، به همین دلیل است که زندگی بسیاری از گونه ها در خطر است.

به گزارش وب سایت مکالمه، دولت ایران متعهد شده است شبکه مناطق حفاظت شده را با هدف پوشش 20 درصدی اراضی کشور گسترش دهد. با توجه به پوشش فعلی تقریباً 11 درصد، این عدد افزایش قابل توجهی دارد.

تیمی از محققان از جمله آزاده کریمی از دانشگاه فردوسی مشهد حسین یزدداد از دانشگاه تربیت مدرس و آوریل گل رز از دانشگاه کوئینزلند استرالیا در مقاله‌ای که اخیراً در مجله حفاظت زیستی منتشر شده است، سرزمین‌هایی را شناسایی کرده‌اند که این گونه‌ها در معرض خطر انقراض هستند و به بیشترین حفاظت نیاز دارند. رزید امیدوار است که تحقیقات جدید به حداکثر رساندن تعداد گونه های حفاظت شده برای نسل های آینده کمک کند.

نکات مهم برای محافظت را مرور کنید

بازدیدکنندگان از ایران می‌توانند چهار فصل را در هر زمانی از سال تجربه کنند: از تابستان در جنوب تا نواحی ساحلی شمالی (دریای خزر در شمال و خلیج فارس در جنوب) تا زمستان در کوه‌های برفی غرب. این تغییر اقلیم و جغرافیا باعث شکل گیری مجموعه متنوعی از گیاهان و جانوران شده است، به طوری که هر گوشه از کشور دارای تنوع زیستی بالایی است.

با این حال، تغییر کاربری زمین بر کاهش تنوع زیستی در چشم‌انداز وسیع‌تر تأثیر گذاشته و باعث تکه تکه شدن و از بین رفتن زیستگاه‌ها شده است. اگرچه 80 درصد از اراضی ایران را اکوسیستم های طبیعی پوشانده اند، اما بسیاری از این مناطق حفاظت شده نیستند.

این مناطق شامل دو منطقه غنی از تنوع زیستی و به شدت در معرض خطر هستند: بیش از نیمی از منطقه آناتولی ایران و نزدیک به 10 درصد از منطقه قفقاز. محققان برای شناسایی مناطقی که به بیشترین حفاظت نیاز دارند، اقدامات زیر را انجام دادند:

  • استفاده از نقشه گونه های در حال انقراض فهرست بین المللی موجود در ایران و اولویت دادن به گونه هایی که در ایران زاد و ولد می کنند.
  • شناسایی سطح حفاظت از هر گونه در پارک‌های ملی ایران و سایر مناطق حفاظت‌شده که در حال حاضر ۱۱ درصد از اراضی را پوشش می‌دهند.
  • هنگام توسعه مناطق حفاظت شده جدید، تراکم جمعیت انسانی را در نظر بگیرید تا از مناطق شهری اجتناب کنید.