تماشا کنید: آموزش نظامی این ربات چهار پا باعث ایجاد لرز در ستون فقرات شما می شود


ربات‌ها همیشه به‌عنوان کمک‌کنندگان انسان به تصویر کشیده شده‌اند، ابزارهایی که به ما کمک می‌کنند کارهای دشوار را راحت‌تر انجام دهیم. تعدادی ربات در خط تولید کارخانه استفاده می شود و به لطف شرکت هایی مانند Boston Dynamics، امروزه روبات هایی داریم که می رقصند!

ویدئویی از یک ربات چهار پا در توییتر منتشر شده است که در نگاه اول پیشرفت قابل توجهی را در رباتیک و فناوری هوش مصنوعی نشان می دهد، اما وقتی عمیق تر نگاه کنید، چنین دستاوردی ترسناک به نظر می رسد.

به گزارش تیرازیس فایل، این اولین بار نیست که روبات های چهار پا کاربرد نظامی پیدا می کنند. ارتش فرانسه پیش از این از یک ربات چهار پا از شرکت بوستون داینامیکس در تمرینات نظامی استفاده کرده بود. همچنین چندی پیش ویدئوی شنای سوئدی از روبات های چهارپای چینی جنجال زیادی به پا کرد. کارشناسان می گویند ربات های Boston Dynamics پتانسیل رهبری انقلاب رباتیک را دارند.

ربات ها به شدت به سیستم های مبتنی بر هوش مصنوعی متکی هستند. محبوبیت ربات چت ChatGPT، هوش مصنوعی را به سرفصل رسانه های فناوری تبدیل کرده است. هوش مصنوعی مقوله کاملاً جدیدی نیست، اما هرگز تا این حد در دسترس نبوده است و همین امر تأثیر بسزایی در محبوبیت آن داشته است.

هوش مصنوعی در زمینه های مختلف بسیار سودمند است. به لطف این فناوری، گوشی‌های هوشمند عکس‌های بهتری می‌گیرند (مخصوصاً در محیط‌های کم نور)، موتورهای جستجو هوشمندانه‌تر از قبل به سؤالات پاسخ می‌دهند و ساخت شهرهای کاملاً هوشمند از همیشه دست‌یافتنی‌تر به نظر می‌رسد.

با این حال، هر فناوری مزایا و معایب خود را دارد. تحلیلگران به شدت نگران استفاده گسترده از هوش مصنوعی در جنگ هستند. اریک اشمیتمدیر عامل سابق گوگل معتقد است که تاثیر هوش مصنوعی بر قدرت نظامی کشورها مانند سلاح های هسته ای است. الون ماسک پیش از این گفته شده بود که جنگ جهانی سوم توسط هوش مصنوعی آغاز خواهد شد.

در حالی که تعدادی از مدیران ارشد صنعت فناوری از تلاش برای جلوگیری از هوش مصنوعی شایع صحبت می کنند، برخی از شرکت ها بی سر و صدا در حال ساخت تجهیزات نظامی جدید با استفاده از هوش مصنوعی هستند.

نظر شما در این مورد چیست؟