تلسکوپ هابل در معرض تهدید ماهواره های اسپیس ایکس و سایر شرکت ها قرار دارد


مارک مک کافریناخترشناس آژانس فضایی اروپا و یکی از نویسندگان مطالعه جدید، به تحلیل خود و همکارانش اطمینان دارد. اما او خاطرنشان می کند که مشکل فعلی یک مشکل جزئی است. به طور معمول، هابل چندین عکس می گیرد که به هم متصل شده اند، و این تکنیک رد هر ماهواره را از بین می برد.

ناسا با اظهارات مک کافرین موافق است. سخنگوی آژانس درباره مطالعه اخیر گفت: «اگرچه چنین تحلیل‌هایی ممکن است افزایش تدریجی رگه‌های ماهواره‌ای شناسایی‌شده را در طول زمان نشان دهد، اما بیشتر این رگه‌ها با استفاده از تکنیک‌های استاندارد کاهش داده‌ها به راحتی حذف می‌شوند و بیشتر تصاویر تحت تأثیر هنوز قابل استفاده هستند.» » مسیرهای ماهواره ای در حال حاضر خطر قابل توجهی برای کارایی علمی و تجزیه و تحلیل داده هابل در نظر گرفته نمی شود.

این تهدید زمانی افزایش می یابد که هابل سعی می کند قسمت بزرگی از آسمان را بررسی کند. در این صورت، تلسکوپ ممکن است فقط یک یا دو عکس بگیرد و سپس دوربین خود را تغییر جهت دهد. اگر ماهواره ای در یکی از آن عکس ها ردپای خود را به جا بگذارد، احتمالاً باید آن عکس را دور انداخت.

علاوه بر این، ماهواره ها می توانند تهدیدی جدی برای تلسکوپی باشند که هنوز پرتاب نشده است. در پایان سال جاری، چین قصد دارد تا Shuntian یا تلسکوپ نقشه برداری فضایی چین را به مدار نزدیک زمین بفرستد. شانتیان میدان دید بسیار بیشتری نسبت به هابل خواهد داشت و احتمال سقوط ردهای ماهواره ای در تصاویر آن بسیار بیشتر خواهد بود. دکتر مک داول معتقد است که Shuntian از همان ابتدا به شدت تحت تاثیر ماهواره ها قرار خواهد گرفت.

لازم به ذکر است که Shuntian را نمی توان به سادگی به مداری بالاتر پرتاب کرد. برنامه چین این است که تلسکوپ با ایستگاه فضایی تیانگونگ در مدار مشترک قرار گیرد تا در صورت لزوم فضانوردان بتوانند آن را تعمیر کنند.