تلاش گوگل برای نقض تجربی قوانین اپل


گزارش ثبت نامنشان می دهد که توسعه دهندگان کرومیوم گوگل در حال توسعه یک مرورگر آزمایشی برای iOS هستند که قوانین و محدودیت های موتور مرورگر در اپ استور را زیر پا می گذارد.

این مرورگر آزمایشی که به طور فعال توسط تیم توسعه دنبال می شود، از موتور Blink گوگل استفاده می کند. اما اگر گوگل بخواهد آن را در اپ استور منتشر کند، طبق شرایط، نمی تواند روند بررسی اپلیکیشن توسط اپل را به تعویق بیندازد.

طبق قوانین اپ استور، برنامه های مرورگر در iOS و iPadOS باید از موتور مرورگر بومی اپل، WebKit استفاده کنند. بنابراین، اگرچه مرورگرهایی مانند کروم و مایکروسافت اج با Chromium در MacOS و Windows ساخته شده‌اند. اما همتایان آنها در پلتفرم iOS باید از WbKit اپل استفاده کنند که باعث می شود رفتاری مشابه مرورگر سافاری داشته باشند.

با توجه به آنچه کد قابل مشاهده نشان می دهد، به نظر می رسد که این برنامه یک نسخه توسعه یافته اولیه از یک مرورگر است که هنوز برخی از ویژگی های کلیدی را در این مرحله ندارد. گوگل ادعا می کند که این برنامه صرفا “نمونه ای کاملا آزمایشی با هدف درک جنبه های خاصی از عملکرد در iOS است و در دسترس کاربران نخواهد بود و ما همچنان به سیاست های اپل پایبند خواهیم بود.”

در هر صورت، پروژه آزمایشی مرورگر گوگل برای iOS می تواند نشانه ای باشد که این شرکت در حال پیش بینی تغییراتی در قوانین پلتفرم اپل است که ممکن است در نهایت امکان توسعه یک مرورگر کاملاً گوگل را برای این سیستم عامل فراهم کند. محدودیت‌های موتور مرورگر اپل یک موضوع داغ در بررسی فزاینده ضد انحصار است و دولت بایدن اخیراً تصویب قانون جدیدی را پیشنهاد کرده است که شرکت‌های “کنترل کننده” مانند اپل را از ممنوع کردن موتورهای مرورگر جایگزین بر روی پلت فرم خود منع می کند.