تلاش وزارت ارتباطات برای توسعه پروژه فیبر نوری ادامه دارد


آخرین اخبار منتشر شده از سوی وزارت ارتباطات از پیگیری های این وزارتخانه برای توسعه پروژه فیبر نوری خبر می دهد. به گزارش روابط عمومی این وزارتخانه، پیرو برنامه های روز گذشته (16 آذرماه) وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در دیدار وزیر ارتباطات با استاندار فارس، لزوم توسعه پروژه فیبر نوری برای منازل و مشاغل مورد تاکید قرار گرفت و زارع پور این پروژه را از محمدهادی ایمانیه استاندار فارس درخواست کرد. خانه های فیبر نوری باید در اولویت برنامه های این استان باشد.

وزیر ارتباطات پروژه فیبر نوری را زمینه ساز رشد کشور دانست و اعلام کرد: منابع اجرای این طرح تامین شده و از تمام ظرفیت های موجود برای اجرای این طرح استفاده کرده ایم. وی همچنین با اشاره به موافقت دولت برای همکاری نهادهای مختلف و نهادهای مردمی در این طرح، همکاری شهرداری ها و استانداری های سراسر کشور را برای اجرای این طرح مهم و ضروری خواند.

به همین دلیل وزیر ارتباطات از استاندار فارس خواست تا از تمام ظرفیت های نهادهای استانی برای این پروژه ملی و راهبردی استفاده کند و افزود: باید با این پروژه در استان ها به عنوان یک پروژه ملی و زیرساختی و از یک پروژه برخورد شود. از نقطه نظر اقتصادی صرفاً اجتناب کنید.

وزیر ارتباطات با اشاره به آمار بالای عشایر این استان که در مسیر سفر با مشکل ارتباطی مواجه هستند، اعلام کرد: پس از اجرای طرح های توسعه ارتباطات در روستاها، امیدواریم بتوانیم ارتباط نقاط گردشگری و عشایری را در برنامه قرار دهید.»

عیسی زارع پور همچنین در نشستی با نمایندگان شهرهای مختلف کشور گزارش هایی از پیشرفت پروژه فیبر نوری در کشور ارائه کرد. در دیدار محمد علیپور نماینده مردم ماکو پلدشت چالدران و شوط حسین گودرزی نماینده مردم درود و ازنا و سارا فلاحی نماینده مردم ایلام مهران ایوان شیروان چرداول و ملکشاهی آماری در خصوص توسعه پروژه فیبر نوری برای منازل و مشاغل ارائه کردند. ارایه شده. به گفته وزیر، تاکنون 10 شرکت و اپراتور برای اجرای این طرح ملی آمده اند و کار در 65 شهر در 10 استان آغاز شده و امیدوارم تا پایان دهه فجر امسال در سراسر کشور آغاز شود.

وی همچنین به نمایندگان مجلس درباره توسعه ارتباطات روستاها توضیحاتی ارائه کرد و گفت: در برخی استان ها و مناطق به دلیل کوهستانی بودن و صعب العبور بودن مشکلاتی وجود دارد اما بر اساس برنامه ریزی های انجام شده تلاش می کنیم ارتباط روستاها را تامین کنیم. ” همچنین نمایندگان مجلس در این جلسه به مشکلات ارتباطی روستاها و شهرها اشاره و نکاتی را در خصوص وضعیت فیبرگذاری در برخی مسیرها و لزوم تقویت زیرساخت های ارتباطی مطرح کردند.

اضافه شدن 720 گیگ به ظرفیت اینترنت کشور

امیر لاجوردی، مدیرعامل شرکت زیرساخت نیز روز گذشته از قابلیت تعمیر الیاف دریایی خبر داد. به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، یک شرکت ایرانی موفق به تعمیر کابل‌های فیبر نوری با برق در خلیج فارس شد که اوایل سال جاری آسیب دیده بودند.

این آسیب منجر به اختلال و کاهش ظرفیت ارتباطات بین المللی در کشور شده بود که ابتدا توسط یک شرکت ایرانی با حمایت وزارت ارتباطات جانمایی شد و سپس قسمت آسیب دیده به طول چهار کیلومتر تعمیر شد.

امیر لاجوردی با اشاره به این اقدام اعلام کرد که در نتیجه این تعمیر عملاً 720 گیگابایت به ظرفیت اینترنت کشور اضافه شده است و در ادامه تصریح کرد: ولتاژ از این فیبر عبور می کند و برای تعمیر آن ابتدا باید نقطه آسیب دیده شناسایی شود. که 4 امتیاز است برای این منظور شناسایی و کابل کف دریا توسط ربات بریده و بالا کشیده شد و بار الکتریکی از طریق دستگاه های مخصوص برای انجام تعمیر تخلیه شد.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به صرفه اقتصادی این اقدام گفت: این فناوری که در حوزه کابل کشی و تعمیر انجام شد، سالانه 20 میلیون دلار صرفه جویی ارزی برای کشور به همراه دارد و می توانیم همچنین به کشورهای منطقه خدمت کند که برای کشور درآمدزایی خواهد کرد.» داشته است.”