تصویر غم انگیز فلامینگوهای گم شده در تالاب میانکاله برنده مسابقه عکاسی محیطی سال شد


مسابقه عکاسان محیطی 2022 برندگان خود را اعلام کرد. جایزه برتر به عکسی دلخراش از چند هزار پرنده ای که در تالاب میانکالا ایران به دلیل آلودگی و کمبود آب تلف شدند، اهدا شد.

اکنون در پانزدهمین سال خود، مسابقه عکاس محیطی سال با هدف به نمایش گذاشتن برخی از الهام بخش ترین عکاسی محیطی در جهان است. این مسابقه توسط موسسه منشور مدیریت آب و محیط زیست (CIWEM)، WaterBear، Nikon و Arup حمایت می شود.

این مسابقه به شش دسته تقسیم می شود: عکاس محیط زیست سال، عکاس جوان محیط زیست سال – جایزه نیکون، چشم انداز آینده، بازیابی طبیعت، حفاظت از 1.5 زنده، و سازگاری برای فردا. سال گذشته، پنل اخلاقی جدیدی معرفی شد که به گفته این سازمان، افزایش پاسخگویی و شفافیت در انتخاب عکس ها بود.

عکاس محیط زیست سال - فلامینگوهای مرده

مهدی محبی پور که عکس فوق را با عنوان «مرگ تلخ پرندگان» به ثبت رسانده، عنوان عکاس محیط زیست سال را از آن خود کرد. این عکس تنها سه مورد از هزاران پرنده تلف شده و همچنین تلاش کارکنان محیط زیست را که لاشه ها را برای جلوگیری از گسترش بیماری جمع آوری کردند، به تصویر می کشد.

به گزارش عکاس محیط زیست سال، این عکس به دلیل تصویری سورئال از طبیعت دایره ای زندگی بین انسان و حیات وحش و همچنین ترکیب قدرتمند آن در انتقال مسائل زیست محیطی واقعی که سیاره ما را تحت تاثیر قرار می دهد، در عین استفاده قوی و متضاد است. رنگ ها به ایجاد یک عکس جذاب بصری به عنوان عکس برنده انتخاب شد.

مهدی محبی پور درباره پیروزی خود می گوید:

بردن این جایزه معتبر برای من بسیار مهم است. چون عکاسی از آب و هوا و نشان دادن آسیب های ناشی از آن بزرگترین اولویت من در زندگی است. من می خواهم مردم سراسر جهان در مورد این حادثه غم انگیز مرگ پرندگان بدانند، زیرا اگر در سبک زندگی خود تجدید نظر نکنیم و مراقب کره زمین نباشیم، به زودی در کشورهای دیگر این اتفاق خواهد افتاد.

در زیر می توانید تصاویر برنده پنج رشته دیگر را مشاهده کنید:


عکاس محیط زیست سال

عکاس جوان محیط زیست سال – جایزه نیکون


عکاس محیط زیست سال

چشم انداز آینده


عکاس محیط زیست سال

احیای طبیعت

  • جاناتان جونک خیمنز

عکاس محیط زیست سال

زنده نگه دارید 1.5


عکاس محیط زیست سال

سازگاری برای فردا

  • سیمون ترامونته

***

امیدواریم تماشای برندگان مسابقه عکاسی محیطی برای شما آموزنده بوده باشد. برای دیدن آثار بیشتر به سایت مجری مسابقه مراجعه کنید.