تصاویر ماهواره خیام برای انتشار عمومی آماده می شود


حسین دلیریان، سخنگوی سازمان فضایی ایران در جمع خبرنگاران از آخرین وضعیت ماهواره خیام خبر داد و گفت: تمامی آزمایشات ماهواره خیام طی یکی دو هفته آینده تکمیل و به بهره برداری می رسد.

به گزارش ایسنا، سخنگوی سازمان فضایی تاکید کرد: قرار است تصاویر و داده های این ماهواره به موقع و با رعایت حقوق حاکمیتی و مالی در اختیار بخش های مختلف دولتی و خصوصی قرار گیرد و بخشی از نیازها باشد. کشاورزی، منابع طبیعی، محیط زیست و منابع آب. ، رصد مین و مرزها، مدیریت حوادث غیرمترقبه: تاکنون تصاویر رنگی و بسیار باکیفیتی از مناطق مختلف کشورمان از ماهواره خیام دریافت کرده ایم و این تصاویر گاها مراحل کالیبراسیون را طی کرده و حتی به برخی از مسئولان نشان داده شده است و تصاویری از مناطق جذاب ایران نیز برای انتشار عمومی آماده می شود.

پیش از این وزیر ارتباطات درباره استفاده از تصاویر این ماهواره گفته بود: می توانیم از تصاویر با دقت بالای این ماهواره برای بهبود کاربردهای صنعت فضایی کشور از کشاورزی گرفته تا محیط زیست استفاده کنیم. وی در 16 مهر اعلام کرد که داده های ماهواره ای خیام به صورت عملیاتی در ایران مورد استفاده قرار گرفته است.

ماهواره سنجش از دور خیام که می تواند سطح زمین را با دقت یک متر تصویربرداری کند، در 18 آگوست سال جاری از پایگاه بایکونور قزاقستان توسط ماهواره بر سایوز به فضا پرتاب شد و در مداری در 500 کیلومتری زمین قرار گرفت. به گفته دلیریان «در حال دریافت و اجرای دستور است». و ارسال داده ها و تصاویر به ایستگاه های زمینی.

وی با اشاره به اینکه این ماهواره آخرین مراحل تثبیت عملکرد بهینه خود را در فضا پشت سر می گذارد، گفت: ارسال دستورات و کنترل های ماهواره خیام توسط کارشناسان کشور در سازمان فضایی ایران انجام می شود. ارسال دستورات و دریافت اطلاعات از این ماهواره نیز طبق الگوریتم کاملاً رمزگذاری شده است و کاملاً ایمن است و قبلاً توسط متخصصان رمزنگاری سازمان فضایی ایران تعبیه شده در ماهواره انجام شده است.»

دلیریان همچنین از توانایی کشور در زمینه زیرساخت ها و نیروهای متخصص در طراحی و ساخت ماهواره های سنجش با دقت تصویربرداری 10 متر به بالا خبر داد. به گفته وی، نیاز کشور باعث شد تا زمانی که به مرحله استفاده از ماهواره های بومی با این دقت نرسیده و پروژه خیام با روسیه پیش برده و اجرایی شود، مسیر ارائه داده های فضایی متوقف نشود.

وزیر ارتباطات در زمان پرتاب خیام، این ماهواره را سرآغاز همکاری راهبردی ایران و روسیه در حوزه فضایی دانست که چندین سال به طول انجامیده است. وزارت ارتباطات دستیابی به فناوری ساخت ماهواره با دقت یک متر تا پایان دولت سیزدهم را هدف گذاری کرده است.