تشدید رقابت در حوزه هوش مصنوعی؛ گوگل 300 میلیون دلار در شرکت رقیب OpenAI سرمایه گذاری کرد


رقابت مایکروسافت و گوگل در زمینه هوش مصنوعی کم کم جدی تر می شود. در حالی که مایکروسافت سرمایه گذاری چند میلیارد دلاری در OpenAI (خالق ChatGPT) را اعلام می کند، گوگل احتمالاً به سراغ شرکت دیگری می رود که توسط کارمندان سابق OpenAI تأسیس شده است، به نام Anthropic.

به گزارش فایننشال تایمز به نقل از منابع آگاه، گوگل در اواخر سال 2022 بی سر و صدا حدود 300 میلیون دلار سرمایه به استارتاپ آنتروپیک تزریق کرد که در ازای پرداخت این مبلغ، گوگل 10 درصد از سهام آنتروپیک را تصاحب کرد. منابع آگاه می گویند که طبق قرارداد آنتروپیک موظف است سرورهای ابری مورد نیاز خود را از گوگل خریداری کند.

قرارداد تجاری بین گوگل و آنتروپیک تا حد زیادی شبیه به مشارکت مایکروسافت و OpenAI است. در قرارداد دوم، OpenAI داده‌های تحقیقاتی را ارائه می‌کند و مایکروسافت علاوه بر تأمین چند میلیارد دلار بودجه، به OpenAI دسترسی به پلتفرم ابری عظیم خود را فراهم می‌کند. این پلتفرم های ابری برای آموزش مدل های هوش مصنوعی ضروری هستند.

به گزارش فایننشال تایمز، آنتروپیک در حال کار بر روی یک چت بات اختصاصی به نام Claude است که احتمالاً رقیب مستقیم ChatGPT خواهد بود. کلود در حال حاضر در نسخه بتا محدود است.

مشخص نیست که آیا گوگل خدمات هوش مصنوعی Anthropic را در اقدامی مشابه مایکروسافت در محصولات خود قرار دهد یا خیر. گوگل سال ها در توسعه مدل های زبان هوش مصنوعی تخصص دارد و ممکن است نیازی به آنتروپیک نداشته باشد. یکی از انگیزه های احتمالی گوگل برای سرمایه گذاری در Anthropic، تقویت کسب و کار ابری خود است.

استارتاپ Anthropic در سال 2021 به عنوان یک شرکت غیرانتفاعی توسط معاون سابق تیم تحقیقاتی OpenAI تاسیس شد. او تعدادی از محققان سابق OpenAI را در شرکت جدید استخدام کرد. یکی از این افراد تام براون، مهندس ارشد مدل زبان GPT-3 است. گفته می شود که براون به دلیل انتقاد از تمرکز بیش از حد OpenAI بر تجاری سازی، شرکت را ترک کرد.

تعدادی از محققان بر این باورند که OpenAI به توسعه هوش مصنوعی با سرعت بسیار بالایی ادامه می دهد. این افراد از انتشار عمومی ChatGPT بدون استفاده از سیستم های حفاظتی مناسب و نبود نرم افزار ویژه برای شناسایی متون ایجاد شده توسط این چت بات انتقاد کردند.

مدیرعامل گوگل گفته است که این شرکت در هفته آینده به آخرین دستاوردها در زمینه هوش مصنوعی اشاره خواهد کرد. احتمالاً در مراسم جدید گوگل شاهد معرفی چت بات رقیب ChatGPT باشیم.