تست ورزش قلبی چیست و نتایج آن چگونه تفسیر می شود؟


آیا تا به حال در مورد تست ورزش قلبی شنیده اید؟ یا حتی تجربه انجام این تست را داشته اید؟ تست ورزش قلبی یکی از تست های حیاتی برای بررسی عملکرد قلب در حین ورزش است. بیشتر اوقات متخصص قلب از این آزمایش برای یافتن بیماری های احتمالی قلبی در بیمار استفاده می کند. امروز قصد داریم این تست و نحوه تفسیر نتایج آن را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم. اگر شما نیز در این مورد کنجکاو هستید، پیشنهاد می کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

تست ورزش قلبی چیست؟

تست ورزش قلبی که معادل انگلیسی ورزش ECG است، به مجموعه ای از تست ها اطلاق می شود که سلامت قلب را در هنگام استرس و ورزش ارزیابی می کند. این تست به عنوان تست استرس نیز شناخته می شود. در طی این آزمایش، ECG بیمار در حالی که فرد روی تردمیل راه می‌رود یا دوچرخه ثابت می‌رود، ثبت می‌شود. علاوه بر این، در بخشی از آزمایش، تست ردیابی ECG نیز برای مقایسه اثرات افزایش استرس انجام می شود. تستی که در آن شیب تردمیل یا سرعت دوچرخه به تدریج تغییر می کند. این کار برای سخت‌تر کردن کارها انجام می‌شود، به طوری که باید سریع‌تر راه بروید یا سریع‌تر رکاب بزنید – وضعیتی که فشار و استرس را برمی‌انگیزد.

سوالی که برای اکثر بیماران پیش می آید این است که تا چه زمانی باید این فعالیت را ادامه دهند؟ در واقع هدف از این آزمایش رسیدن به ضربان قلب مورد نظر است. ضربان قلب با توجه به سن، وضعیت عمومی، وضعیت سلامت و جنسیت بیمار تعیین می شود. از طرفی جدای از این عوامل باید تا زمانی که نفس دارید ادامه دهید و هر زمان که احساس درد قفسه سینه، تنگی نفس یا خستگی مفرط داشتید آزمایش قطع می شود.

انواع تست ورزش قلب را بشناسید

تمام تست های استرس شامل ضربان قلب، فشار خون، سطح اکسیژن و فعالیت الکتریکی است. روش ها و روش های بررسی این عوامل متنوع است و بسته به شرایط بیمار می تواند متفاوت باشد. از طرفی انواع مختلف آزمون ها با یکدیگر تفاوت هایی دارند. در ادامه به معرفی انواع مختلف این تست ها می پردازیم:

تست استرس ورزشی

یکی از رایج ترین تست های قلب این مدل است. در این تست شما باید روی تردمیل راه بروید یا دوچرخه ثابت کنید. همچنین در حین انجام تست، فیزیولوژیست سرعت و شیب حرکت را با توجه به توانایی شما تغییر می دهد. در حالی که می توانید فعالیت بدنی داشته باشید. در غیر این صورت برای شما دارویی برای افزایش ضربان قلب و گشاد شدن عروق کرونر تجویز می کنند. هدف از این آزمایش بررسی سلامت عروق کرونر است.

تست استرس اکوکاردیوگرام

این مدل مشابه تست اول است با این تفاوت که جزئیات بیشتری در این مدل نشان داده شده است. در این آزمایش سونوگرافی (اکوکاردیوگرام) نیز هنگام انجام فعالیت بدنی از قلب شما گرفته می شود. این سونوگرافی برای ارزیابی جریان خون، بررسی عضلات پمپاژ خون و همچنین نظارت بر عملکرد دریچه ها انجام می شود. از طرفی اگر نتایج تست اولیه یعنی تست استرس ورزشی خیلی دقیق نباشد، در بیشتر مواقع متخصصان به سراغ تست استرس اکوکاردیوگرام می روند.

تست استرس هسته ای

این مدل به اسکن قلب هسته ای یا اسکن رادیونوکلئید نیز معروف است که در آن قلب بیمار با استفاده از مقادیر خاصی از امواج و تشعشع با دقت بیشتری بررسی می شود. بنابراین این روش برای زنان باردار و شیرده توصیه نمی شود. این روش مشابه نوع اول است با این تفاوت که پزشک رنگ ردیاب را به بازوی بیمار تزریق می کند که قلب و رگ های خونی را با جزئیات بیشتری نشان می دهد. علاوه بر این، این مایع به شناسایی مناطقی که خون ندارند کمک می کند، به این معنی که قسمت های ذکر شده مسدود شده است. این آزمایش همچنین نشان می دهد که آیا بای پس یا استنت های کاشته شده به خوبی کار می کنند.

ECG بیمار را نشان دهید.

دلیل انجام تست ورزش قلبی

سوال دیگری که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که اصلا چرا باید این تست ها را انجام دهید؟

علت انجام این سری از آزمایشات برای هر فردی و بسته به مورد بیماری و شرایط بیمار می تواند متفاوت باشد. اما اگر شرایط زیر را دارید، احتمالاً باید این آزمایشات را انجام دهید:

 • آریتمی قلبی
 • تنگی نفس شدید
 • درد مزمن قفسه سینه
 • بیماری قلبی ناشی از ژنتیک
 • انسداد عروق خونی را شناسایی کنید
 • بیماری های زمینه ای مانند دیابت که خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد

این آزمایشات شرایطی مانند بیماری قلبی مادرزادی، نارسایی قلبی، بیماری عروق کرونر، بیماری دریچه قلب و کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک را شناسایی می کنند.

عوارض

آیا این آزمایش عوارضی دارد؟ از آنجایی که شما تحت فشار بالا هستید، احتمال بروز عوارض زیر وجود دارد:

 • خستگی
 • سرگیجه
 • نارسایی قلبی
 • حالت تهوع
 • درد شدید قفسه سینه

نکاتی که قبل از آزمون باید رعایت شود

 1. قبل از آزمایش سیگار نکشید.
 2. حتما ناشتا سر امتحان بیایید.
 3. در مورد داروهایی که مصرف می کنید به پزشک خود بگویید.
 4. برای تست کفش راحت پیاده روی و لباس راحت همراه داشته باشید.
 5. اگر مشکل تنفسی یا آسم دارید، حتما اسپری خود را در روز آزمایش همراه داشته باشید.
 6. در صورت داشتن هر گونه بیماری از جمله آنوریسم، آنژین ناپایدار، نارسایی قلبی، فشار خون بالا، وجود بالون یا ضربان ساز در قلب و شرایط مشابه حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.

تصویری از یک پزشک که از یک بیمار تست ورزش می گیرد.

ارزیابی نتایج

به طور کلی، نتیجه آزمایش می تواند مثبت، منفی یا نامشخص باشد.

اگر نتیجه منفی باشد به این معنی است که احتمال بیماری های قلبی کم است و نیازی به انجام آزمایشات دیگر نیست. اما اگر پاسخ مثبت باشد به احتمال زیاد بیماری قلبی عروقی در بیمار تشخیص داده شده است. به این نکته توجه کنید که نتیجه این آزمایش نقش حیاتی در تعیین استراتژی های درمانی دارد. در نهایت به یک نتیجه نامشخص می رسیم. هنگامی که نتیجه مشخص نیست، به این معنی است که ECG یا آزمایش الکتروکاردیوگرام جزئیات دقیقی را در اختیار پزشک قرار نداده است و این بدان معنی است که شما به آزمایش های دقیق تری نیاز خواهید داشت.

حرف پایانی

ما دیده ایم که تست ورزش قلب چیست و انواع آن را می شناسید. خوشبختانه این تست ها به عنوان روش های غیر تهاجمی برای ارزیابی شرایط سلامتی بیمار شناخته می شوند و می توانند در تعیین استراتژی های درمانی مفید باشند. اگر برای انجام این تست نیاز به مشاوره دارید همین حالا به سایت درمانکده مراجعه کنید. درمانکده بانک اطلاعاتی کاملی از تمامی پزشکان در اختیار شما قرار می دهد. از متخصص پوست در تهران گرفته تا متخصص اطفال، متخصص تغذیه و ….

/ پایان گزارش

این مقاله تنها جنبه تبلیغاتی دارد و تیرازیس فایل هیچ گونه مسئولیتی در رابطه با آن نمی پذیرد.