تست سرعت اینترنت؛ اینترنت شما چند مگابیت در ثانیه است؟


سرعت اینترنت که افراد برای بازی کردن، گشت و گذار در وب، گوش دادن به موسیقی و به طور کلی دانلود و آپلود داده ها استفاده می کنند بسته به ISP متفاوت است. عوامل زیادی می توانند بر سرعت واقعی اینترنت شما تأثیر بگذارند و ممکن است سرعت شما کمتر از آنچه ISP ادعا می کند داشته باشید.

به عنوان مثال، هر چه از روتر خود دورتر شوید، سرعت آن کمتر می شود و هر چه موانع یا دیوارها بیشتر باشد، بدتر می شود. یا در ساعات اوج استفاده و زمانی که ترافیک داده در فضای مجازی به حداکثر می رسد، سرعت اینترنت دچار نوسان یا کاهش می شود. یا اگر ارائه دهنده اینترنت برای کمک به حفظ عملکرد کلی شبکه، محدودیت هایی را اعمال کند یا اتصالات را قطع کند.

مقالات مرتبط:

آیا ISP شما دقیقاً سرعت داده ای را که به شما وعده داده بود ارائه می دهد؟ آیا راهی برای تایید این ادعا وجود دارد؟ مهم نیست که از چه ارائه دهنده اینترنت دریافت می کنید، ابزارهای مختلف تست سرعت اینترنت شخص ثالث وجود دارد که می توانید از آنها برای اطلاع از سرعت واقعی اینترنت خود استفاده کنید. دانستن سرعت اینترنت ما می تواند جذاب باشد و به ما در شناسایی بهترین خدمات کمک کند.

*این مطلب توسط مصطفی رساجگر در تاریخ 16 تیر 1398 نوشته شده و توسط شبنم طوایی در تاریخ 18 آذر 1398 به روز شده است.*

برای تست سرعت اینترنت فرقی نمی کند از ایرانسل، همراه اول، رایتل یا دیتاک و زیتل استفاده کنید، با کمک ابزاری که در زیر معرفی خواهیم کرد، می توانید به راحتی سرعت اینترنت هر ISP را بررسی کنید و بدانید که آیا ادعا درست یا نادرست است قبل از معرفی این ابزارها، بهتر است به چند سوال در مورد آن پاسخ دهیم.

سرعت اینترنت خوب چقدر است؟

کمیسیون ارتباطات فدرال حداقل سرعت پهنای باند را برای دانلود حداقل 25 مگابیت در ثانیه و برای آپلود حداقل 3 مگابیت در ثانیه تعریف می کند، با این حال، برخی از ارائه دهندگان اینترنت در جهان مانند AT&T، برنامه هایی با سرعت های 2، 3 یا حتی 5 گیگابیت در ثانیه ارائه می دهند. 5000 مگابیت بر ثانیه). ) معرفی؛ اما این طرح ها حداقل در حال حاضر برای مصرف خانگی بسیار زیاد است. ایده آل ترین اتصال اینترنتی را می توان اتصالی دانست که سرعت آپلود آن برابر با سرعت دانلود بوده و سرعتی معادل 100 مگابیت بر ثانیه ارائه می کند.

پینگ چیست؟

بیشتر ابزارهای تست علاوه بر نمایش سرعت بارگذاری و دانلود فعلی برای هر دستگاهی که روی آن تست می کنید، عددی به نام پینگ را نیز در اختیار شما قرار می دهند که تاخیر در ارسال بسته ها را در میلی ثانیه نشان می دهد. به زبان ساده، پینگ زمانی است که دستگاه شما (تلفن، کامپیوتر و غیره) در طول تست سرعت سیگنالی را به سروری که به آن متصل هستید ارسال می کند و سپس پاسخ دریافت می کند.

اگر در حین آزمایش به یک سرور بسیار دور متصل شوید یا تداخلی در اتصال (مانند VPN) وجود داشته باشد، پینگ افزایش می یابد. علاوه بر این، اگر از طریق دستگاهی مانند روتر به آن سرور متصل شوید، ممکن است به دلیل برخی موانع، پینگ شما کمی افزایش یابد.

جیتر نرخ تغییر پینگ است

بیشتر اوقات، تفاوت های پینگ بسیار جزئی هستند و تنها با اجرای یک تست می توان متوجه آن شد. اما پینگ بالا در بازی‌های چندنفره آنلاین می‌تواند دردسرساز شود و باعث تاخیرهای آزاردهنده در طول مکالمات تماس ویدیویی شود.

جیتر چیست؟

مانند پینگ، جیتر در میلی ثانیه اندازه گیری می شود. اما به جای اندازه گیری مدت زمان ارسال و دریافت داده، میزان تغییر این مدت زمان را نشان می دهد. اگر لرزش بیش از حد زیاد شود، به این معنی است که احتمالاً داده‌ها آنطور که باید به دستگاه منتقل نمی‌شوند، که می‌تواند مشکلاتی مانند بافر در حین پخش و تماس‌های ویدیویی ایجاد کند.

آیا ابزارهای تست به بهبود سرعت اینترنت کمک می کنند؟

ابزارهای تست سرعت هیچ تغییری در سرعت شبکه انجام نمی دهند و تنها راهی سریع برای بررسی عملکرد شبکه در نقاط مختلف مکان شما هستند. بهترین راه برای استفاده از ابزارهای تست سرعت این است که آنها را روی گوشی یا لپ تاپ خود اجرا کنید و در اتاق های مختلف تست کنید.

ابزار تست سرعت اینترنت

همانطور که گفتیم ابزارهای تست سرعت اینترنت می توانند به طور کامل عملکرد سرویس شما را بررسی کنند. به همین منظور سعی داریم در این مقاله تیرازیس فایل تعدادی از بهترین ابزارهای تست سرعت اینترنت را به شما معرفی کنیم. قبل از اجرای هر یک از این تست ها، مطمئن شوید:

  • اگر در سیستم دانلود یا آپلود فعال دارید، آن را غیرفعال کنید. این شامل پخش موسیقی یا ویدیو یا جلسات ویدیویی زنده است. در واقع، شاید بهتر باشد سیستم خود را به طور کامل راه اندازی مجدد کنید.
  • در طول دوره آزمایشی، از نرم افزارهای ضد فیلتر و VPN استفاده نکنید. زیرا این نرم افزارها بار زیادی را به اتصال اینترنت تحمیل می کنند.
  • برای دقت بیشتر، کامپیوتر خود را مستقیماً از طریق اترنت به روتر متصل کنید. بار شبکه اترنت بسیار کمتر از اتصال Wi-Fi است.
  • تست سرعت را در ساعات اوج مصرف، مانند عصرها که همه در خانه هستند، انجام ندهید.
  • تست ها را چندین بار اجرا کنید. شرایط اتصال به اینترنت ممکن است در ساعات مختلف روز متفاوت باشد و هر چه داده های شما بیشتر باشد، نتیجه دقیق تر خواهد بود.

تست سرعت اوکلا

تست سرعت اوکلا

تست سرعت OKLA زمان انتقال داده بین دستگاه و سرور توسط ISP محلی را اندازه گیری می کند. این ابزار مکان شما را تعیین می کند و شما را با یک سرور محلی Speedtest جفت می کند. استفاده از پلتفرم بسیار آسان است و کل فرآیند کمتر از یک دقیقه طول می کشد. آزمایش را چندین بار برای تایید نتیجه انجام دهید.

تست سرعت Ookla یکی از اولین ابزارهایی است که برای تست سرعت اینترنت توسعه یافته است و به دلیل پایداری و دقت بالا و قابلیت نمایش تاریخچه تست سرعت (از زمان ایجاد حساب کاربری)، طیف وسیعی از سرورها به اتصال به، و داشتن یک برنامه برای گوشی های اندرویدی و آیفون ابزاری شناخته شده است و اخیراً یک سرویس تست سرعت ویدئوی اختصاصی منتشر کرده است که توانایی شبکه را برای مدیریت محتوای ویدیویی 4K اندازه گیری می کند. البته این سرویس تبلیغات بنری را نیز نمایش می دهد که بسته به قدرت اتصال در زمان تست ممکن است تاثیر کمی روی نتایج داشته باشد.

SpeedOF.Me

تصویری از منوی SpeedOF.Me برای تست سرعت اینترنت

SpeedOF.Me را می توان یکی از ابزارهای تست سرعت مبتنی بر HTML5 در نظر گرفت. این ابزار حجم کمی دارد و از روش های خاصی برای ارزیابی دقیق پیروی می کند. SpeedOF.Me سعی می کند با درخواست دانلود فایل های حجیم، سرعت دقیق اینترنت را ثبت کند.

این تست با اطلاعاتی در مورد دانلود، آپلود، مکث و غیره به صورت واقعی به روز می شود و حتی اطلاعات دیگری مانند آدرس IP و موقعیت سرور را نیز نمایش می دهد. همچنین، کاربران بخش تاریخچه را می بینند که دسترسی به تمام رکوردها را آسان می کند. بد نیست بدانید که اشتراک گذاری اطلاعات در فیسبوک و توییتر به راحتی امکان پذیر است.

این وب سایت به جای انتخاب مکان، سریع ترین و مطمئن ترین سرور را از بین 116 سرور موجود انتخاب و بررسی می کند و نه تنها جذاب ترین تست سرعت اینترنت را ارائه می دهد. در عوض، بهترین داده ها و ویژگی ها را برای بازدید فراهم می کند.

TestMy.Net

تصویری از منوی testmy.net برای تست سرعت اینترنت

اگر به دنبال تست خاصی هستید که بتواند داده های بیشتری را نسبت به سایر تست ها نمایش دهد، TestMy.net می تواند گزینه بسیار خوبی باشد. هنگامی که شروع به کار کردید، گزینه هایی برای آزمایش سرعت دانلود، آپلود، ترکیبی یا فقط تأخیر خواهید داشت. هر چیزی که به آن علاقه دارید را انتخاب کنید و آزمون به طور خودکار شروع می شود. سپس نمودار دقیقی از نحوه عملکرد آن برای شما آماده می شود.

بد نیست بدانید که TestMy.Net می تواند سرعت اینترنت شما را با میانگین جهانی، ایالات متحده و … مقایسه کند و می توانید نتایج را برای استفاده های بعدی ذخیره کنید. توجه داشته باشید که اگر اطلاعات نامشخص است، نکات مفیدی وجود دارد که به شما کمک می کند حداکثر استفاده را از آن ببرید.

SpeedTest.net

تصویر منوی speedtest.net برای تست سرعت اینترنت

یکی از بهترین ابزارهای تست سرعت اینترنت Speedtest.net است که عملکرد بسیار خوبی دارد. فناوری استفاده شده توسط این ابزار هوشمند و بسیار سریع است. در واقع Speedtest.net می تواند نزدیکترین سرور را شناسایی کند و سپس یک آزمایش کامل انجام دهد و اطلاعات دانلود و هرگونه وقفه را ارزیابی کند. پس از هر آزمون می توانید نظرسنجی را تکمیل کرده و به سوالات مربوطه پاسخ دهید. این به این ابزار اجازه می دهد تا یک پایگاه داده کامل ایجاد کند.

تست سلامت اینترنتی

تصویری از منوی تست سلامت اینترنت برای تست سرعت اینترنت

آیا می خواهید در زمانی که فشار زیادی روی شبکه وجود دارد دید کامل تری از سرعت اینترنت داشته باشید؟ تست سرعت اینترنت در این پلتفرم در مقایسه با سایر ابزارها کمی بیشتر طول می کشد. اما نتایج آن را می توان بسیار دقیق توصیف کرد. در واقع تست سلامت اینترنت وضعیت اتصال شما را از طریق گروهی از سرورها و زیرساخت ها برای بررسی وضعیت سرعت اینترنت در شرایط مختلف برقرار می کند.

نگران میانگین سرعت نمایش داده شده پس از تست نباشید. چون احتمالا نسبت به سایر تست ها کمتر خواهد بود. وضعیت حریم خصوصی این وب سایت نیز به وضوح تعریف شده است. در واقع وب سایت این حق را برای خود محفوظ می دارد که کلیه اطلاعات را جهت بررسی های لازم ذخیره و بررسی کند.

Fast.com

تصویری از منوی fast.com برای تست سرعت اینترنت

Fast.com را می توان به عنوان یک وب سایت ساده که توسط Netflix مدیریت می شود توصیف کرد. این وب سایت کاملاً خودکار سرعت اینترنت شما را آزمایش می کند و به راحتی آن را نمایش می دهد. شما می توانید این تست را در هر جایی انجام دهید. اگر هیچ کدام از منوها برای شما مهم نیست و فقط عدد سرعت را می خواهید، باید به قسمت Fast که برای شما ساخته شده است بروید.

یکی از ویژگی های این وب سایت می توان گفت پشتیبانی از تعداد زیادی زبان. اگرچه این ویژگی نمی تواند خیلی مفید باشد، اما زمانی مفید خواهد بود که بخواهید بعد از تست سرعت اطلاعات بیشتری را مشاهده کنید.

تست سرعت گوگل فیبر

تصویر منوی تست سرعت فیبر گوگل برای تست سرعت اینترنت

تست سرعت اینترنت گوگل به عنوان بخشی از خدمات فیبر ارائه شده است. اما این فقط تبلیغات نیست. همه می توانند از Google Fiber Speedtest استفاده کنند و از آنجایی که گوگل در حال انجام این کار است، تعجبی ندارد که این تست دقیق و کارآمد باشد. در واقع باید بگوییم که تست گوگل یکی از سریع ترین تست های سرعت اینترنت است که تا به حال امتحان کرده ایم.

در گوشه سمت راست بالا اعلام می شود که به کدام سرور متصل خواهید شد. گزینه Learn More به شما می گوید که با Google Fiber چقدر سریع می توانید انتظار داشته باشید. در این قسمت تبلیغات نیز نمایش داده می شود. اگر می خواهید یک تست سریع و دقیق داشته باشید، این ابزار را امتحان کنید.

تست سرعت اینترنت موبایل (همراه اول، ایرانسل، رایتل و …)

فرآیند واقعی اندازه گیری سرعت اتصال به اینترنت شما ساده است. توصیه می کنیم از SpeedTest.Net برای اندازه گیری سرعت اینترنت در موبایل استفاده کنید. در واقع اپلیکیشن این وب سایت برای استفاده در تبلت ها و گوشی های هوشمند در دسترس است. توجه داشته باشید که اگر به شبکه وای فای متصل هستید، Speedtest سرعت شبکه وای فای را بررسی می کند و در صورت خاموش بودن وای فای، داده های اینترنت را بررسی می کند.

نکته: این امکان وجود دارد که برای هر تست سرعت اینترنت حجم 20 مگ مصرف شود. بد نیست بدانید که هرچه سرعت اینترنت شما بیشتر باشد، داده های بیشتری مصرف می شود.