تراشه های مبتنی بر معماری ARM انقلاب بعدی در دنیای رایانه های شخصی خواهند بود


در حالی که تراشه‌های سیستم روی تراشه مبتنی بر معماری ARM در Mac فروش بسیار خوبی دارند، برخی تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند که فروش رایانه‌های شخصی مبتنی بر ARM نیز در ماه‌ها و سال‌های آینده افزایش خواهد یافت و احتمالاً حدود 30 درصد از سهم بازار را در اختیار خواهد داشت. چهار سال آینده .

اپل از پایان سال 2020 به طور رسمی به استفاده از تراشه های خود روی آورده است، اما این انتقال از پردازنده های اینتل به سیستم روی تراشه های مبتنی بر ARM هنوز کامل نشده است. استفاده از این نوع پردازنده ها در فضای رایانه شخصی قابل توجه است و به حمایت از ابتکارات قبلی کوالکام کمک کرده است و همچنین نشان می دهد که تراشه های مبتنی بر RISC با گسترش تلفن های هوشمند محبوبیت پیدا خواهند کرد.

استیو برازیرمدیر عامل شرکت تحقیقات بازار Canalys می گوید که تا سال 2026، حدود چهار سال دیگر، نیمی از پردازنده های ابری مبتنی بر معماری ARM خواهند بود و 30 درصد از بازار رایانه های شخصی به این نوع سیستم روی-رو مجهز خواهد شد. چیپس.

اپل رو به جلو حرکت می کند

عملکرد احتمالی تراشه Apple M2 Max

طبق گزارش ها، اپل به لطف مک و فروش آن از رکود جهانی جان سالم به در برده است. در حال حاضر سهم تراشه های مبتنی بر ARM در بازار رایانه های شخصی به 15 درصد رسیده است که بسیار قابل توجه به نظر می رسد.

طبق گفته Canalys، تقریباً 100 درصد مک‌های فروخته شده توسط اپل در حال حاضر از تراشه‌های مبتنی بر ARM استفاده می‌کنند، اما مک پرو این شرکت و گران‌ترین مک مینی هنوز از پردازنده‌های اینتل استفاده می‌کنند. بر اساس گزارش IDC، شرکت کوپرتینویی که در سه ماهه سوم سال 2022 از نظر سهم بازار پس از لنوو، اچ پی و دل قرار داشت، حدود 13.5 درصد از بازار رایانه های شخصی را با مک های مجهز به پردازنده های خود در اختیار داشت. دل با سهم 16.1 درصدی در رتبه سوم قرار گرفت. همانطور که گیژچینا اشاره می کند، رتبه چهارم اپل در بازار مذکور دو نکته مثبت را برای این شرکت به همراه داشت. از یک سو، این شرکت در سه ماهه سوم سال جاری 10.06 میلیون دستگاه مک بیشتر نسبت به مدت مشابه سال قبل فروخته است. علاوه بر این، اپل تنها محصولات رده بالایی را ارائه می دهد و در نتیجه با فروش کمتر می تواند درآمد بیشتری کسب کند.

رایانه های شخصی ویندوزی به زودی به تراشه های ARM تغییر خواهند کرد

در حالی که مک‌های مجهز به ARM از نظر قدرت پردازشی جذاب‌ترین رایانه‌های شخصی در جهان به حساب می‌آیند، کروم‌بوک‌های مجهز به ARM نیز در بازار عرضه شده‌اند، هرچند که با استقبال کمتری از سوی خریداران مواجه شده‌اند.

کار با Surface Laptop Studio Microsoft

طبق پیش بینی موسسات تحقیقات بازار، سهم بازار رایانه های شخصی ARM در پایان سال 2022 بین 13 تا 15 درصد خواهد بود که نشان دهنده افزایش چشمگیر سهم این محصولات در بازار است. در مقایسه، سهم این رایانه ها در سه ماهه دوم سال جاری 9.4 درصد بوده است.

مدیر عامل Canalys مطمئن است که ARM به رشد خود ادامه خواهد داد، به خصوص اگر تولیدکنندگان بزرگ رایانه های شخصی که در حال حاضر بیشتر از پردازنده های AMD و Intel استفاده می کنند، به تراشه های مبتنی بر معماری ARM روی آورند.

یک گام اولیه مهم برای افزایش سهم بازار رایانه های شخصی ARM، ابتکارات مایکروسافت است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد برنامه های خود را برای دستگاه های مبتنی بر ARM ارائه دهند. علاوه بر این، به نظر می رسد که اعلامیه اخیر کوالکام جان تازه ای به بازار رایانه های شخصی ARM دمیده است.

تراشه های مبتنی بر ARM کوالکام برای رایانه ها

باز کردن درب لپ تاپ Microsoft Surface Studio

مقاله مرتبط:

کوالکام اخیراً تراشه‌های مبتنی بر معماری ARM را برای رایانه‌های شخصی آینده معرفی کرده است. در حال حاضر سیستم روی تراشه های Oryon این شرکت رقبای اصلی تراشه های M1 و M2 اپل هستند. تراشه‌های مبتنی بر ARM این شرکت مستقر در سن دیگو می‌توانند ابزاری باشند که رایانه‌های شخصی ویندوزی منتظر آن بوده‌اند و رقیب عملکرد دو ساله اخیر مک‌های غول فناوری کوپرتینویی هستند.

اکنون می دانیم که کوالکام قصد دارد تراشه های مبتنی بر ARM خود را برای رایانه های شخصی با نام تجاری Oryon عرضه کند. این شرکت در نهایت از ایده هسته هایی که قبلاً با نام Phoenix شناخته می شد برای ساخت پردازنده های مذکور استفاده کرد. پس از خرید Nuvia به مبلغ 1.4 میلیارد دلار در سال 2021، کوالکام اکنون می تواند از هسته های قدرتمند داخلی خود در تولید سیستم روی تراشه های خود استفاده کند.

اگرچه کوالکام پنج سال است که روی ساخت تراشه برای رایانه های ویندوزی سرمایه گذاری کرده است، اما عرضه نسخه نهایی این پردازنده ها مدتی طول می کشد. شرکت مذکور اعلام کرده است که محصولات مجهز به این تراشه ها از نیمه دوم سال 2023 روانه بازار خواهند شد. کنداپ، مدیر کل رایانه های شخصی و تراشه های بازی کوالکام می گوید احتمالا سال 2024 سال تغییر و تسریع استقرار ARM در این کشور خواهد بود. رایانه های شخصی