تراشه جدید اگزینوس احتمالا در سال 2025 با همکاری AMD و گوگل وارد بازار خواهد شد


در حالی که احتمالا چند سالی با تولید نسل جدید پردازنده های موبایل سامسونگ فاصله داریم، شایعه جدیدی ادعا می کند که سامسونگ با تیم Tensor گوگل و تیم Radeon AMD برای تولید این پردازنده ها همکاری می کند. این پردازنده تفاوت های زیادی با مدل های فعلی خانواده Exynos خواهد داشت.

به گفته Wccftech، سامسونگ سال هاست که تراشه های انحصاری را در قالب خانواده Exynos ارائه می کند. اما این تراشه ها هرگز در سطح رقبا ظاهر نشده اند. پس از انتقادات فراوان، گفته می شود که گوشی های پرچمدار سری گلکسی اس 23 قرار است تنها با پردازنده اسنپدراگون وارد بازار شوند.

پردازنده Exynos 2200 که سامسونگ تبلیغات زیادی برای آن انجام داد، آنطور که انتظار می رفت ظاهر نشد. حتی واحد گرافیک Xclipse 920 که با معماری AMD RDNA 2 تولید شد، ناامید نشد. در همین چارچوب، سامسونگ تیم تولید تراشه های اگزینوس را متحول کرد و اکنون روی نسل بعدی این تراشه ها کار می کند.

نمونه اولیه منتسب به تراشه جدید اگزینوس سامسونگ

تصویر منتسب به نمونه اولیه تراشه جدید اگزینوس

حساب توییتر OreXda ادعا می کند که پردازنده های جدید سامسونگ تا سال 2025 تولید نمی شوند. این افشاگر نمونه اولیه آخرین پردازنده Exynos را فاش کرده است و مشخص است که این تراشه دارای دو هسته اصلی Cortex-X است. استفاده از دو هسته Cortex-X به معنای ارائه قدرت پردازش بیشتر است. اگر سامسونگ بتواند دمای پردازنده را مدیریت کند، اگزینوس جدید یک تراشه ایده آل خواهد بود.

به نظر می رسد تراشه جدید اگزینوس علاوه بر دو هسته Cortex-X، دارای چهار هسته قدرتمندتر با فرکانس کمتر و چهار هسته کم مصرف است. سایر طرح های مربعی موجود در تصویر ممکن است به یک GPU AMD اشاره کنند.

مقالات مرتبط:

پردازنده های سری Tensor که گوگل در گوشی های خود استفاده می کند بر پایه Exynos طراحی شده و با لیتوگرافی 4 نانومتری و 5 نانومتری توسط این شرکت کره ای ساخته شده است. همکاری احتمالی گوگل و AMD نشان می دهد که سامسونگ به دنبال استفاده از بهترین فناوری ها و قطعات در تراشه های جدید سری اگزینوس است. OreXda می‌گوید که مدل جدید Exynos احتمالاً «پایدارترین و قدرتمندترین» پردازنده‌ای است که تا به حال در گوشی‌های سری گلکسی استفاده شده است.

سال هاست که افشاگران می گویند نسل جدید تراشه اگزینوس قوانین بازی را تغییر خواهد داد. اما هر بار که سامسونگ ناامید کننده ظاهر می شود. غول فناوری کره ای تمام تلاش خود را می کند تا با مدل های آتی تراشه اگزینوس به رقیبی جدی برای اپل و کوالکام تبدیل شود.