تراشه‌های AMD Mendocino با گرافیک داخلی RDNA 2 در لپ‌تاپ جدید لنوو مشاهده شدند


در ژوئن امسال، AMD یک گروه از پردازنده های خانوادگی را معرفی کرد رایزن 7000 که بر روی بازار اقتصادی لپ تاپ متمرکز شده اند، با نام رمز Mendocino تولید می شود. تیم قرمز در آن زمان گفت که پردازنده های مورد بحث در لپ تاپ ها برای کارهای روزمره استفاده می شوند.

خانواده تراشه های Mendocino در دسته APU های AMD قرار می گیرند، به این معنی که علاوه بر واحد CPU، یک واحد GPU نیز دارند. تیم قرمز قبلا گفته بود که واحد CPU این پردازنده ها با معماری Zen 2 و واحد GPU با معماری RDNA 2 ساخته شده اند. هر دوی این معماری ها کاملاً جدید نیستند، اما برای لپ تاپ های مقرون به صرفه عملکرد خوبی دارند.

RDNA 2 معمولا در لپ تاپ های رده بالا استفاده می شود. کنسول های بازی نسل نهم نیز از همین معماری در واحد گرافیکی خود استفاده می کنند. معرفی این معماری در محصولات مقرون به صرفه، خبر بسیار هیجان انگیزی بود، اما AMD تنها لپ تاپ های ایسوس و سری Aspire 3 این شرکت را به عنوان شریک تجاری خود معرفی کرد. از آن زمان تاکنون هیچ چیز جدیدی در مورد پردازنده های Mendocino نشنیده ایم.

به گزارش Verge، نام لپ تاپ های جدید با پردازنده Mendocino در سایت رسمی لنوو قابل مشاهده است. اگر به مشخصات فنی صفحه Lenovo Ideapad 1 نگاه کنید، تعدادی از تراشه های سری Mendocino مانند Ryzen 5 7520U، Ryzen 3 7320U و Athlon Gold 7220U را در قسمت پردازنده مشاهده خواهید کرد.

مشخصات فنی لپ تاپ لنوو با پردازنده AMD Ryzen 7000 شتابدار

یکی از مدل های مجهز به پردازنده Athlon Gold 7220U در بازار کره جنوبی به فروش می رسد.

ظاهرا لنوو هنوز لپ‌تاپ‌های مجهز به Mendocino را در بازار ایالات متحده عرضه نکرده است. گمانه زنی در مورد قیمت این لپ تاپ ها در بازار آمریکا کار ساده ای نیست، اما در شعبه هنگ کنگ وب سایت لنوو، یکی از مدل ها با قیمتی معادل 437 دلار به فروش می رسد.

مقاله مرتبط:

استفاده از معماری گرافیکی RDNA 2 مهمترین ویژگی تراشه های سری Mendocino است. از واحد گرافیکی این تراشه ها انتظار اجرای بازی های سنگین را نداشته باشید. تعدادی از بازی‌های ورزشی الکترونیکی به لطف Mendocino بسیار روان‌تر اجرا می‌شوند.