تراشه‌سازان آمریکایی میلیاردها دلار بودجه دریافت می‌کنند به شرطی که از توسعه خطوط تولید در چین خودداری کنند.


وزارت بازرگانی ایالات متحده قوانین جدیدی را وضع کرده است که بر اساس آن شرکت های تولید تراشه نباید به مدت 10 سال ظرفیت تولید خود را در چین افزایش دهند تا بتوانند سهمی از بودجه 39 میلیارد دلاری دولت را دریافت کنند. دولت آمریکا در تلاش است تا با بودجه سنگین به یک نیروگاه تولید تراشه تبدیل شود.

بودجه 39 میلیارد دلاری بخشی از یک طرح بزرگ به نام CHIPS است که سال گذشته امضا شد جو بایدن اعلام وصول. این قانون که حاشیه های زیادی ایجاد کرد، بودجه هنگفتی را در اختیار شرکت های تولید کننده تراشه مانند اینتل قرار می دهد تا خطوط تولید خود را گسترش دهند و تراشه های پیشرفته تری در خاک آمریکا بسازند.

جینا ریماندووزیر بازرگانی ایالات متحده در بیانیه‌ای گفت که این وزارتخانه اقدامات حفاظتی متعددی را انجام می‌دهد تا مطمئن شود سازندگان تراشه‌ها با قانون جدید مخالفت نمی‌کنند: «دریافت‌کنندگان بودجه تراشه‌ها باید توافق‌نامه‌ای را امضا کنند که توانایی خود را به مدت 10 سال برای توسعه ظرفیت تولید نیمه‌رسانا در کشور محدود کند. کشورهای خارجی در نظر گرفته شده را محدود می کند وزیر بازرگانی آمریکا در بیانیه خود به طور مستقیم از چین نامی نبرد.

به گفته جینا ریماندو، شرکت‌هایی که بودجه دولتی دریافت می‌کنند «نباید آگاهانه در تحقیقات مشترک یا صدور مجوز فناوری‌های حساس با سازمان‌های خارجی هدف قرار گیرند».

در حال حاضر اکثر پردازنده های پیشرفته دنیا در کارخانه های تایوان و TSMC تولید می شوند. نمایندگان کنگره آمریکا در تلاش هستند تا خط تولید این تراشه ها را از طریق قانون چیپس به آمریکا بیاورند. وزارت بازرگانی تلاش کرده است تا صنعت تراشه چین را به زانو درآورد و در عین حال اقداماتی را برای کمک به سازندگان تراشه آمریکایی انجام دهد. سال گذشته، جو بایدن تحریم های سختی را علیه صنعت تراشه چین اعمال کرد.

جینا ریماندو می گوید که او و مقامات دولتی در تلاش هستند تا ایالات متحده را به تنها کشوری تبدیل کنند که تولید انبوه پردازنده های پیشرفته در آن امکان پذیر است.

یکی از مقامات ارشد وزارت بازرگانی به فایننشال تایمز گفت که شرکت هایی که بیش از 150 میلیون دلار بودجه دریافت می کنند، زمانی که درآمدشان از پیش بینی های اولیه بیشتر شود، باید بخشی از پول را به دولت برگردانند. ایالات متحده در حال حاضر 39 میلیارد دلار بودجه برای کمک به سازندگان تراشه دارد، اما در صورت تایید کنگره، احتمالاً 75 میلیارد دلار دیگر به این شرکت ها اختصاص خواهد داد.

وزیر بازرگانی ایالات متحده می گوید شرکت هایی که بودجه دریافت می کنند نمی توانند از این پول برای اقداماتی مانند بازپرداخت سهام یا پرداخت سود سهام استفاده کنند: “من می خواهم واضح بگویم که یک دلار از این بودجه را نمی توان برای بازخرید سهام هزینه کرد. این بودجه مربوط به سرمایه گذاری در ما است. امنیت ملی، نه اینکه اجازه دهیم این شرکت ها با پول ما سود خود را افزایش دهند.”