تداوم بحران متا؛ زاکربرگ پروژه اینترنت رایگان برای مناطق محروم را تعطیل کرد


توسط The Verge، Meta، شرکت مادر فیس بوک و اینستاگرام، Business اتصال تقریباً 10 سال پس از آغاز به کار بسته شده است. متا در بیانیه‌ای گفت که اعضای تیم Connectivity را بین تیم‌های Infrastructure و Central Products توزیع خواهد کرد.

سرویس Meta Connectivity که قبلا با نام فیس بوک Connectivity شناخته می شد، در سال 2013 با هدف افزایش دسترسی مردم به اینترنت راه اندازی شد. متا در تلاش بود تا از طریق این پروژه تعداد کاربران شبکه های اجتماعی خود را افزایش دهد.

متا در قالب پروژه اتصال، طرحی را برای ارائه اینترنت از طریق پهپادها در ارتفاعات اجرا کرد. اما مدتی بعد آن را بست. قرار بود این پهپادها اینترنت مناطق محروم دنیا را فراهم کنند. تیم اتصال متا همچنین روی پروژه ای مشابه Starlink کار کرد تا اینترنت را برای افرادی که از ماهواره در مدار پایین زمین استفاده می کنند، بیاورد. کارمندانی که در توسعه آن پروژه مشارکت داشتند، سال گذشته توسط آمازون استخدام شدند.

در حال حاضر، مشخص نیست که تیم Connectivity به طور رسمی چه زمانی منحل شد. تعطیلی Connectivity در حالی رخ می دهد که متا ماه گذشته 11000 کارگر خود را اخراج کرد. متا همچنان به پروژه متاورس توجه ویژه ای دارد. با این حال، ایده ها مارک زاکربرگ در این زمینه هنوز به نتیجه مثبتی نرسیده اند. متا گفته است که انتظار دارد زیان های مالی در سال 2023 ادامه یابد.

مقالات مرتبط:

علاوه بر پروژه های بلندپروازانه مانند اینترنت مبتنی بر هواپیماهای بدون سرنشین، ماهواره ها و هلیکوپترها، پروژه Meta Connectivity اینترنت رایگان را در کشورهای در حال توسعه ارائه کرد. البته این اینترنت فقط برای دسترسی به فیسبوک و چند وبسایت دیگر بود. اوایل سال جاری، وال استریت ژورنال اعلام کرد که به دلیل خطا در نرم افزار فیس بوک، قبض تلفن همراه افرادی که به اینترنت متصل بودند، به یکباره افزایش یافته و اپراتورها از آنها درآمد کسب می کنند.

متا در سال 2021 اعلام کرد که این سرویس بیش از 300 میلیون کاربر را به اینترنت متصل کرده است. به گفته منابع آگاه، بسته شدن تیم اتصال متا به احتمال زیاد تأثیری بر مشارکت این شرکت در بنیاد TIP ندارد. متا در سال 2016 به تاسیس TIP کمک کرد. TIP متشکل از گروهی از شرکت های مخابراتی و ارائه دهندگان خدمات ارتباطی است که در تلاش برای کمک به توسعه زیرساخت ارتباطی جدید هستند.