تحلیلگران وال استریت: انویدیا از محبوبیت ChatGPT سود می برد


از زمانی که چت بات ChatGPT وارد اینترنت شد، بسیاری از معامله گران بازار سهام به Nvidia علاقه نشان دادند. زیرا این شرکت پتانسیل زیادی برای بهره مندی از محبوبیت ChatGPT دارد.

در سه هفته اول سال 2023، ارزش سهام انویدیا 22 درصد رشد کرد تا تیم سبز به یکی از بهترین شرکت ها در شاخص S&P 500 تبدیل شود. یکی از عوامل موثر بر عملکرد مثبت انویدیا، هیجانی است که مردم برای چت بات جدید شرکت OpenAI دارند. ChatGPT که مبتنی بر هوش مصنوعی است، توانایی شگفت انگیزی در تقلید از نوشته های انسان از خود نشان می دهد.

در حال حاضر انویدیا بزرگترین تولید کننده پردازنده گرافیکی در جهان است. این نوع تراشه ها مخصوص پردازش های پیچیده و سنگینی هستند که سرویس های مبتنی بر هوش مصنوعی به آن نیاز دارند. با افزایش تعداد کاربران ChatGPT، OpenAI برای پاسخ به سوالات میلیون ها کاربر به قدرت پردازش بیشتری نیاز خواهد داشت و در نتیجه درآمد انویدیا از فروش تراشه گرافیکی افزایش می یابد.

سیتی‌گروپ می‌گوید رشد سریع استفاده از ChatGPT احتمالاً فروش تراشه‌های گرافیکی انویدیا را 3 تا 11 میلیارد دلار در 12 ماه آینده افزایش می‌دهد. عارف مالکتحلیلگر بازار سهام می گوید که مدل سازی رشد یک سرویس نوظهور مانند ChatGPT بسیار دشوار است. اما احتمالا انویدیا از محبوبیت این ابزار هوش مصنوعی سود هنگفتی به دست خواهد آورد.

بانک چندملیتی آمریکا می گوید که انویدیا در خط مقدم شرکت هایی است که از محبوبیت ابزارهای هوش مصنوعی مولد استفاده می کنند. هلدینگ ولز فارگو می گوید تراشه های جدید انویدیا به گونه ای ساخته می شوند که با پیش نیازهای مدل های هوش مصنوعی مانند ChatGPT سازگاری بالایی داشته باشند.

بلومبرگ می نویسد که آینده سهام شرکت ها هرگز قابل پیش بینی نیست. در حالی که ChatGPT تأثیر مثبتی بر سهام انویدیا داشته است، این ابزار هوش مصنوعی ممکن است به طور موقت در سرفصل ها قرار گیرد و در نهایت فراموش شود.

در دوران کرونا، به دلیل افزایش ارزش ارزهای دیجیتال، فروش پردازنده های گرافیکی انویدیا رشد قابل توجهی را تجربه کرد. اما این رشد موقتی بود و در نهایت انویدیا نتوانست برای مدت طولانی از بازار کریپتو سود ببرد.

در دو سال گذشته، فروش پردازنده های انویدیا بیش از 50 درصد رشد داشته است. با این حال، انتظار می رود درآمد این شرکت در سال مالی 2023 بدون تغییر در 27 میلیارد دلار باقی بماند.