تحریم های آمریکا علیه چین می تواند به صنعت داخلی آمریکا آسیب برساند


انجمن صنایع نیمه هادی آمریکا (SIA) نماینده 99 درصد از شرکت های تولید تراشه در این کشور است. این سازمان درک می کند که امنیت ملی چقدر مهم است و معتقد است محدودیت ها علیه کشورهای متخاصم می تواند به صنعت تراشه ایالات متحده به طور کلی آسیب برساند.

جالب است بدانید که پس از اعمال تحریم های سنگین آمریکا علیه شرکت های چینی تراشه و ابر رایانه، ارزش سهام شرکت های آمریکایی فعال در صنعت نیمه هادی ها یک شبه 240 میلیارد دلار کاهش یافت. توسعه دهندگان ابزارهای اتوماسیون طراحی الکترونیکی (EDA)، طراحان تراشه، سازندگان تجهیزات ویفر فاب (WFE) و سازندگان تراشه از جمله شرکت هایی بودند که به دلیل تحریم های چین ضررهای قابل توجهی را متحمل شدند. SIA خاطرنشان می کند که صنعت نیمه هادی ایالات متحده قطعا بدون حضور چینی ها زنده خواهد ماند و رشد خواهد کرد، اما روند توسعه با حضور شرکت های چینی سریعتر خواهد بود.

در بیانیه مطبوعاتی SIA آمده است:

چین برای همه طرف های درگیر در یک تجارت بسیار بزرگ و تاثیرگذار است که در زیر به چند نمونه اشاره می کنیم.

Cadence هزاران توسعه دهنده تراشه و مادربرد چینی را با ابزارهای EDA تامین می کند، Applied Materials تعداد زیادی ابزار WFE را به نهادهایی مانند SMIC و Hua Hong می فروشد، و Nvidia محصولاتی مانند ابزارهای هوش مصنوعی و شتاب دهنده های کامپیوتری با کارایی بالا را به شرکت ها ارائه می دهد. مانند بایدو ارائه می دهد. در نهایت، شهروندان آمریکایی شاغل در شرکت های چینی در طول مدت تصدی خود در نقش های اجرایی حقوق بسیار بالایی دریافت می کنند. اما تمامی موارد ذکر شده تحت تاثیر محدودیت های شدید آمریکا علیه چین قرار گرفته است.

SIA در بیانیه مطبوعاتی خود به چندین نکته جالب اشاره کرد و آنها را در پرونده مرتبط با وزارت صنعت و امنیت ایالات متحده (BIS) به تفصیل شرح داد. به گزارش TomsHardware، یکی از نکاتی که انجمن صنایع نیمه هادی آمریکا به آن اشاره کرده، بیکاری 1300 نفر در لام ریسرچ است که البته بخشی از آن به برون سپاری تولید ابزار به کشورهای دیگر مربوط می شود. ظاهراً این وضعیت آغاز روندی است که SIA نسبت به آن ابراز نگرانی کرده است. شرکت های آمریکایی WFE مانند Applied Materials هنوز گزارش های خود را منتشر نکرده اند، با این حال پیش بینی ها برای این شرکت ناامید کننده است.