تا پایان سال ۲۰ هزار خانوار به فیبر نوری دسترسی خواهند داشت


فرزاد توکلی مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گیلان در خصوص روند پیشرفت پروژه فیبر نوری در این استان اطلاعاتی ارائه کرده است که بر اساس آن تاکنون 108 کیلومتر فیبر نوری در استان گیلان اجرا شده است. وی در این خصوص گفت: یکی از راهبردهای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حال حاضر توسعه ارتباطات مبتنی بر فیبر نوری است و به منظور تحقق این امر در استان گیلان با همکاری یکی از شرکت های دارنده مجوز FTTX. ، طرح ساخت فیبر نوری منازل و مشاغل در شهرستان رشت آغاز شد. تبدیل شد.

توکلی در تشریح پروژه فیبر نوری به روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از دسترسی 20 هزار خانوار تا پایان سال به اینترنت فیبر نوری خبر داد. وی همچنین از دسترسی 300 هزار خانوار به پوشش فیبر نوری تا پایان سال 1403 خبر داد.

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گیلان روند پیشرفت این پروژه را اینگونه تشریح کرد: پروژه FTTX در رشت با همکاری شرکت «فناپ تلکام» دارنده مجوز FCP و با همکاری رشت اجرا شده است. شهرداری و استانداری گیلان در تراز 108 کیلومتر و 400 کیلومتر دیگر فیبر نوری. همچنین تا پایان سال 1403 برای استان گیلان در دستور کار قرار گرفته و پس از اجرای آن در مجموع 300 هزار خانوار تحت پوشش قرار می گیرد.

توکلی با اعلام اینکه بیش از 4 هزار بندر مسکونی در شهر رشت ایجاد شده و تا پایان امسال 20 هزار خانوار از این امکان برخوردار می شوند، گفت: توسعه کافی نوری برای ارائه خدمات تلفن ثابت، VDSL و FTTH در حال انجام است. برنامه های این شرکت و با برنامه ریزی سعی داریم این پروژه را در کمترین زمان محقق کنیم.

مدیرکل ارتباطات استان گیلان همچنین از کسب رتبه هشتم استان گیلان در شاخص های توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات (IDI) خبر داد و درباره وضعیت روستاهای این استان اعلام کرد: در حال حاضر بیش از 98 درصد از روستاهای کشور استان گیلان دارای ارتباط صوتی و تلفن همراه بوده و در مجموع بیش از 94 درصد از 2060 روستای بالای بیست خانوار استان گیلان تحت پوشش شبکه ملی اطلاعات قرار گرفته اند.

به گفته فرزاد توکلی، تلاش گروه ارتباطات استان گیلان پوشش اینترنت پرسرعت برای 123 روستای بیش از بیست خانوار باقیمانده است. وی همچنین افزود: با ارتقای فناوری 16 سایت ارتباطی برای پوشش 18 روستا و همچنین نصب و راه اندازی 65 سایت جدید که شامل نصب ریپیتر و افزایش ارتفاع می شود، پوشش دهی 105 روستا در دستور کار قرار گرفت. این اداره کل