تایلند مجوز بانک های مجازی را تا سال 2025 برای تقویت رشد اقتصادی می دهد


بانک تایلند برای اولین بار برنامه هایی را برای اجازه فعالیت بانک های مجازی در این کشور آماده کرده است. بر اساس گزارش بلومبرگ، شرکت های مالی تا سال 2025 قادر به ارائه چنین خدماتی خواهند بود.

مقاله ای که توسط بانک مرکزی تایلند در مورد مشاوره چارچوب مجوز بانک مجازی منتشر شده است به طرح هایی اشاره دارد که در اواخر سال 2023 در دسترس خواهند بود تا به بانک های مجازی اجازه دهند به عنوان ارائه دهندگان خدمات مالی فعالیت کنند. این اقدام بر افزایش رقابت پذیری و تقویت رشد اقتصادی تایلند تمرکز دارد.

بانک تایلند تا سال 2024 سه مجوز مختلف برای شرکت های علاقه مند صادر خواهد کرد.در این گزارش آمده است که حداقل 10 شرکت تمایل خود را برای اعطای مجوز بانک مجازی نشان داده اند.

مقررات و نظارت بر بانک های مجازی در چارچوب بانک های تجاری سنتی خواهد بود. علاوه بر این، متقاضیان واجد شرایط باید دارای پیش نیازهای خاصی باشند. بانک مرکزی همچنین خاطرنشان کرد:

به گفته بانک مرکزی تایلند، بانک‌های مجازی در اولین سال‌های فعالیت خود محدودیت‌هایی از جمله نظارت دقیق برای جلوگیری از ریسک‌های سیستمی مالی خواهند داشت. کمیسیون بورس و اوراق بهادار تایلند اخیراً برنامه‌هایی را برای تشدید مقررات ارزهای دیجیتال با هدف گسترش حمایت از سرمایه‌گذاران اعلام کرده است. علاوه بر این، مجموعه‌ای از دستورالعمل‌های دقیق برای تبلیغات در حوزه ارزهای دیجیتال نیز توسط این کمیسیون در حال تدوین است.

به گزارش کوین تلگراف، تایلند اخیراً با مجارستان برای حمایت از پذیرش فناوری بلاک چین در بحبوحه رشد سریع تقاضا برای پرداخت های موبایلی، تجارت الکترونیک و ارزهای دیجیتال در این کشور، قرارداد همکاری منعقد کرده است.

تایلند در سال 2022 شاهد پیشرفت‌های مرتبط با حوزه رمزنگاری از جمله اجرای آزمایشی ارز دیجیتال بانک مرکزی برای تقریباً 10000 کاربر بوده است. طبق گزارش Chainalysis، این کشور در رتبه هشتم در لیست پذیرش کریپتوهای جهانی قرار دارد.