تاکید دبیر شورای عالی فضای مجازی بر استقرار بیمه سایبری و امنیت الکترونیک صنعتی


سید ابوالحسن فیروزآبادی در نشست مشترک با شرکت های فعال در بخش خصوصی امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات با تاکید بر راه اندازی بیمه سایبری و امنیت الکترونیک صنعتی در کشور گفت: تامین امنیت اقتصاد دیجیتال در کشور مهم است و ثبات فعالیت شرکت های خصوصی ارائه دهنده خدمات بعد اجتماعی در فضای مجازی یکی از اولویت های دولت است که بخش خصوصی باید برای حفظ و ساماندهی آن تلاش کند.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فضای مجازی، فیروزآبادی بر اهمیت امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات در کشور تاکید کرد و گفت: بخش خصوصی بازوی اجرایی امنیت فضای مجازی کشور و حفظ امنیت است. این فضا به عنوان یک زیرساخت حیاتی در کشور یکی از اولویت‌ها است.»

وی با اشاره به تشکیل کارگروهی برای بررسی این موانع و ارائه راهکار، گفت: ایران به دلیل افزایش حجم حملات نسبت به سایر کشورها با چالش های بیشتری در حوزه امنیت سایبری مواجه است. بازار در حال توسعه آن با مشکلاتی مواجه است و با توجه به افزایش حجم حملات در مقایسه با سایر کشورها، ایران با چالش های بیشتری در این زمینه مواجه است و بر این اساس لازم است اصول حکمرانی در یک کشور بازتعریف شود. سیستم شبکه ای و نقش آفرینی برای ذینفعان در آن می توانیم تعامل دوسویه با بخش خصوصی داشته باشیم.»

به گفته رئیس مرکز ملی فضای مجازی، این مرکز آمادگی ایجاد این تعامل را در سطح کلان در کشور دارد. وی خاطرنشان کرد: در سال های اخیر کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی با توجه به اهمیت این نقش، از سازمان صنفی برای حضور در کمیسیون دعوت کرده است. وی همچنین بر ارتقای اختیارات این کمیسیون به عنوان عالی ترین نهاد نظارتی کشور تاکید کرد.

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور با اشاره به اینکه بازار امنیت فضای مجازی یک بازار نامحدود است، گفت: بخش خصوصی طراح بازار بسیاری از کشورها است و بر این اساس طراحی بازار امنیت فناوری اطلاعات کشور باید توسط این بخش ترسیم شود، به گفته وی، برای مقابله با حملات سایبری در کشور به همفکری و تعامل با بخش خصوصی نیاز است و سیستم مدیریت امنیت در کشور باید با مشارکت بخش خصوصی در این بازار راه اندازی شود.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی درباره راه اندازی بیمه سایبری و امنیت الکترونیک صنعتی در کشور گفت: شورای عالی فضای مجازی مصوبه ای برای پاسخگویی و مسئولیت بالاترین مقام هر سازمانی در این زمینه دارد که در در صورت اخلال در خدمات اجتماعی، رئیس هر سازمانی باید در دستگاه ها باشد، قوه قضاییه کشور باید پاسخگو باشد.»

وی همچنین اعلام کرد مرکز ملی فضای مجازی با سازمان فنی و حرفه ای کشور مذاکراتی را برای توسعه آموزش امنیت فناوری اطلاعات انجام داده و دوره های لازم در موسسات آموزشی تشکیل می شود.

همچنین مجتبی جعفری معاون و معاون حراست مرکز ملی فضای مجازی نیز در این جلسه در خصوص اهمیت نیروی انسانی در حوزه امنیت تولید و تبادل اطلاعات گفت: حفظ نیروی انسانی و ایفای نقش در این حوزه وظیفه بخش خصوصی و توسعه بازار برای ایفای نقش در این وظیفه است.» این حاکمیت است.»