تاثیر آلودگی هوا بر پوست و روش های مراقبت از پوست در هوای آلوده


نظر کارشناسان در مورد محصولات ضد آلودگی پوست چیست؟

رابینسون می گوید که تحقیقات زیادی برای حمایت از مراقبت از پوست ضد آلودگی صورت نگرفته است و بیشتر مطالعات توسط شرکت های مراقبت از پوست انجام شده است. ماملاک می‌گوید: «قطعاً برخی سوگیری‌ها وجود دارد، اما در بسیاری از موارد می‌توانند نتایج قابل توجهی را پس از استفاده از محصولات خود نشان دهند.

علاوه بر این، مملک گفت، از آنجایی که اصطلاح “ضد آلودگی” در محصولات تنظیم نشده است، بسیاری از محصولات مراقبت از پوست می توانند ادعا کنند که اثرات ضد آلودگی دارند بدون اینکه برچسب ضد آلودگی داشته باشند. رابینسون می افزاید: «از نظر من، هیچ چیز جدیدی در مورد این محصولات وجود ندارد. استفاده از عنوان ضد آلودگی بازاریابی است.”

پزشکانی که با آنها صحبت کردیم موافق هستند که محصولات مراقبت از پوست با فواید ضد آلودگی حاوی موادی هستند که از پوست در برابر همه منابع آسیب از جمله آلاینده های محیطی محافظت می کنند.

چه مواد و ترکیباتی از پوست در برابر آلودگی هوا محافظت می کند؟

1. آنتی اکسیدان ها

رابینسون و رید توضیح می دهند که آنتی اکسیدان ها قبل از اینکه بتوانند سلول های پوست را از بین ببرند به رادیکال های آزاد متصل می شوند. تحقیقات محدود اما امیدوارکننده نشان می دهد که آنتی اکسیدان ها همچنین ممکن است با آسیب پوستی ناشی از آلودگی مقابله کنند.

یک مطالعه کوچک که در سال 2020 منتشر شد و توسط محققان کره جنوبی انجام شد، نشان داد افرادی که از سرم آنتی اکسیدانی حاوی ویتامین C، ویتامین E و اسید فرولیک دو بار در روز به مدت دو هفته پس از لیزر درمانی استفاده می کردند، کاهش بیشتری در لک های پوستی مرتبط با آلودگی داشتند. .

یک مطالعه در سال 2020 توسط شرکت مراقبت از پوست آمریکا که سلول‌های پوست انسان را در آزمایشگاه مطالعه کرد، نشان داد که استفاده منظم از محلول حاوی ویتامین C (اسید ال اسکوربیک)، ویتامین E و اسید فرولیک از آسیب ناشی از آن جلوگیری می‌کند.

مطالعه دیگری توسط محققان شرکت مراقبت از پوست ایتالیایی در سال 2019 روی 20 زن که در یک منطقه شهری با آلودگی بالا زندگی می کردند، مورد بررسی قرار گرفت. آنها دریافتند که استفاده از سرم این شرکت که حاوی اسید فرولیک و ویتامین C است، لکه های تیره را کاهش می دهد و عملکرد سد پوستی را پس از یک ماه بهبود می بخشد.

رید می گوید موثرترین آنتی اکسیدان ها در محافظت از پوست در برابر آسیب رادیکال های آزاد عبارتند از:

 • ویتامین سی
 • رتینول (ویتامین A)
 • ویتامین E
 • نیاسینامید (نیکوتینامید)
 • رسوراترول
 • کوآنزیم Q10
 • پلی فنول ها
 • فلاونوئیدها
 • اسید فرولیک
 • آستاگزانتین
 • گلوتاتیون

2. مرطوب کننده ها

مرطوب کردن منظم پوست باعث تقویت سد پوستی شده و در نتیجه احتمال نفوذ آلاینده های هوا به سلول های پوست و ایجاد استرس اکسیداتیو را به حداقل می رساند. در این راستا رابینسون و رید استفاده از محصولاتی با مواد زیر را توصیه می کنند:

سرامیدها. سرامیدها یکی از موثرترین مواد برای کمک به تقویت عملکرد سد پوست هستند.

اسید هیالورونیک. اسید هیالورونیک که به آن هیالورونات سدیم نیز می گویند، یکی از اجزای سازنده مهم پوست است. رابینسون می گوید: اسید هیالورونیک قطعا به حفظ رطوبت در پوست کمک می کند و از سد پوست محافظت می کند.

3. مسدود کننده های فیزیکی UV

رابینسون توضیح می دهد که نور UV مانند یک بمب هوشمند است که به پوست نفوذ می کند و کلاژن و الیاف الاستیک پوست را می شکند و باعث چروک، افتادگی و تغییر در DNA سلول ها می شود. تغییر DNA سلول ها خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.

اما ممالک می‌گوید دلیل دیگری برای محافظت از پوست شما در برابر نور خورشید وجود دارد: برخی از آلاینده‌ها قبل از اینکه اثرات مخرب خود را داشته باشند توسط نور UV فعال می‌شوند. ضد آفتاب معدنی (حاوی دی اکسید تیتانیوم یا اکسید روی) با SPF 30 یا بیشتر، یک سد فیزیکی در برابر اشعه ماوراء بنفش و آلاینده ها ایجاد می کند.