بیل گیتس: ChatGPT واقعا ناقص است، اما هوش مصنوعی داغ ترین موضوع در سال 2023 خواهد بود.


بیل گیتس در مصاحبه جدیدی با فوربس، او گفت که درباره ChatGPT و همه پیشرفت‌های هوش مصنوعی در سال‌های اخیر “هیجان زده” است. بنیانگذار مایکروسافت به برخی از کاربردهایی که ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی ارائه می‌کنند اشاره کرد، نه فقط ChatGPT.

به گفته بیل گیتس، «بسیار شگفت‌انگیز» است که دانش‌آموزان در شهرهای کوچک به لطف هوش مصنوعی می‌توانند به معلم ریاضی دسترسی داشته باشند. ساکنان کشورهایی مانند آفریقا که اغلب در طول زندگی خود به پزشک دسترسی ندارند، می توانند از طریق هوش مصنوعی به توصیه های پزشکی دسترسی داشته باشند. بیل گیتس می گوید که تعداد پرسنل مراقبت های بهداشتی برای پاسخگویی به نیازهای مراقبت های پزشکی در سراسر جهان کافی نیست و هوش مصنوعی می تواند در این زمینه بسیار مفید باشد.

گیتس می گوید که از ChatGPT برای مقاصد سرگرم کننده مانند نوشتن شعر استفاده می کند، اما دلیل اصلی او برای استفاده از ربات چت هوشمند، دنبال کردن «اهداف جدی» است. گیتس توانایی ChatGPT در شعر سرایی به سبک شاعران بزرگ را تحسین می کند و می گوید که توانایی خود او در نوشتن شعر به خوبی ChatGPT نیست.

با وجود کناره گیری از هیئت مدیره مایکروسافت در سال 2020، گیتس هنوز هم گهگاه با تیم های محصول در این شرکت ملاقات می کند تا در مورد هوش مصنوعی صحبت کند. مایکروسافت اخیراً چندین میلیارد دلار در OpenAI (خالق ChatGPT) سرمایه گذاری کرده و هوش مصنوعی را به موتور جستجوی بینگ اضافه کرده است.

گیتس می گوید زمانی که شروع به یادگیری نرم افزار کرد به هوش مصنوعی علاقه مند شد. او همچنین می‌گوید که هوش مصنوعی به اندازه رایانه‌های شخصی و اینترنت یک دستاورد تاریخی است: “ایده رایانه‌ها برای دیدن، شنیدن و نوشتن هدف بلندمدت این صنعت است.”

علیرغم تاکید بر مزایای ChatGPT، گیتس می گوید که ربات چت «واقعاً معیوب است» و «خیلی جذاب نیست». او همچنین می گوید که ChatGPT گاهی اوقات مسائل ریاضی را «کاملاً اشتباه» حل می کند.

گیتس می گوید بحث در مورد هوش مصنوعی ادامه خواهد داشت. به گفته وی، «هوش مصنوعی داغ ترین موضوع در سال 2023 خواهد بود» و قابلیت «تغییر بازار کار» را خواهد داشت.