بیل گیتس 28 سال پیش اقدامات مایکروسافت در زمینه هوش مصنوعی را پیش بینی کرد


سال 1995 یکی از نقاط عطف واقعی برای کاربران اینترنت بود. زیرا مرورگر Mosaic که دو سال قبل معرفی شده بود به سرعت محبوبیت زیادی پیدا کرد. در همان زمان، شرکت ها و افراد شروع به ساخت وب سایت های مختلف برای انتشار محتوا به صورت آنلاین کردند.

در اوایل سال 1994 نیز شاهد ارائه فهرست وب بودیم که بعداً به یاهو تغییر نام داد. اواخر امسال مرورگر محبوب نت اسکیپ منتشر شد و ناگهان اینترنت علاوه بر محیط های خاص مانند دانشگاه ها در دسترس عموم قرار گرفت.

با رشد اینترنت، مایکروسافت قصد داشت در پایان سال 95 نسخه جدیدی از سیستم عامل خود یعنی ویندوز 95 را ارائه کند که البته 28 سال پیش در 26 می 1995 کارمندان این شرکت سفارشی از بیل گیتس دریافت کردند تا از تمام انرژی خود در راه ساخت محصولات مرتبط با اینترنت استفاده کنند.

توجه داشته باشید دروازه ها این کتاب با عنوان موج جزر و مد اینترنتی منتشر شد و یکی از معروف ترین یادداشت های تجاری تمام دوران است. وی بیان کرد: مجموعه ای از عوامل مختلف از جمله استفاده از رایانه های شخصی، زیرساخت های اینترنتی بهتر و شبکه های آنلاین سریعتر به کاهش هزینه اتصال به اینترنت برای مشاغل و کاربران عادی کمک می کند.

گیتس احساس می کرد که ظهور اینترنت و تأثیرات آن بر صنعت سخت افزار و نرم افزار رایانه های شخصی بیشترین تأثیر را بر مایکروسافت خواهد داشت. وی در بخشی از یادداشت خود توضیح داد: “من چندین مرحله را طی کردم تا دیدگاه خود را در مورد اهمیت اینترنت ارائه کنم. اکنون بالاترین سطح اهمیت را به این فناوری می دهم. می خواهم روشن کنم که تمرکز ما بر روی اینترنت برای هر بخش از تجارت ما حیاتی است. “اینترنت مهمترین چیزی است که از زمان معرفی کامپیوتر شخصی IBM در سال 1981 به وجود آمده است.”

نیووین می نویسد، یادداشت می کند دروازه ها حاوی پیش بینی های زیادی بود که به حقیقت پیوست. او به درستی اظهار داشت که تقریباً از هر رایانه شخصی برای اتصال به اینترنت استفاده می شود و اینترنت به حفظ سلامت خرید رایانه برای سال های آینده کمک خواهد کرد. او همچنین پیش بینی کرد که سرعت اینترنت پهن باند سریعتر به مردم اجازه می دهد تا از طریق چت تصویری با یکدیگر صحبت کنند.

دروازه ها همچنین متوجه شد که تجارت سی دی رام به طور چشمگیری تحت تأثیر اینترنت قرار خواهد گرفت. فناوری جذابی که در آن زمان شروع به تسلط بر فلاپی دیسک های قدیمی به عنوان راهی برای توزیع نرم افزار کرده بود، عمر نسبتاً کوتاهی داشت.

در نهایت دروازه ها وی در نامه خود توضیح داد که محصولات مایکروسافت و نحوه توزیع و پشتیبانی نرم افزار آن به شدت تغییر خواهد کرد.

مایکروسافت در دوران انتقال به استفاده از اینترنت نیز اشتباهاتی مرتکب شد. این شرکت می‌توانست به بهترین ارائه‌دهنده خدمات جستجوی آنلاین تبدیل شود، اما به گوگل که در اوایل سال 1998 راه‌اندازی شد شکست خورد. مدتی بعد، اپل نیز نیاز به یک فروشگاه آنلاین برای ارائه محصولاتی مانند موسیقی و ویدیو را احساس کرد. نیاز با ایجاد iTunes به پایان رسید.

با این حال، مایکروسافت موفق شد به برنامه های اینترنت محور خود ادامه دهد. حتی پس از اینکه یک قاضی فدرال ایالات متحده به غول فناوری مستقر در ردموند دستور داد تا در سال 2000 به دو شرکت جداگانه تقسیم شود، هرگز چنین نشد. زیرا مایکروسافت در سال 2011 با دولت آمریکا به توافق رسید.

اکنون 28 سال از انتشار نامه تاثیرگذار می گذرد دروازه ها، به نظر می رسد مایکروسافت به نقطه عطف دیگری در تجارت خود رسیده است زیرا از ادغام کامل هوش مصنوعی در جستجو، سیستم عامل ها، نرم افزار و موارد دیگر استقبال می کند. این شرکت در کنفرانس Build 2023 خود اعلامیه های زیادی در مورد استفاده از هوش مصنوعی در محصولات مختلف خود از جمله دستیار Windows Copilot اعلام کرد.

البته مایکروسافت در حوزه هوش مصنوعی با رقبای بزرگی مانند گوگل دست و پنجه نرم می کند و به زودی مشخص خواهد شد که آیا سازنده ویندوز در استفاده از این فناوری راه درستی را طی کرده است یا خیر.