بیانیه هشدار امضا شده توسط ایلان ماسک و بنیانگذار اپل: توسعه هوش مصنوعی را همین حالا متوقف کنید!


گروهی از محققان شناخته شده در این زمینه هوش مصنوعی با هم الون ماسک آنها نامه سرگشاده ای را امضا کرده اند و از آزمایشگاه های هوش مصنوعی در سراسر جهان خواسته اند تا به طور موقت توسعه سیستم های بزرگ مبتنی بر این فناوری را متوقف کنند. این محققان بر این باورند که سرعت رشد هوش مصنوعی “خطرات عمیقی برای جامعه و نوع بشر” ایجاد می کند.

مطابق با ورج، نامه مورد نظر توسط سازمان غیرانتفاعی آینده زندگی نوشته شده است که آزمایشگاه های هوش مصنوعی برای توسعه و پیاده سازی سیستم های هوش مصنوعی وارد یک “مسابقه غیرقابل کنترل” می شوند. به یادگیری ماشینی تبدیل شده‌اند، سیستم‌هایی که «هیچ‌کس، حتی سازندگان آن‌ها، نمی‌توانند بفهمند، پیش‌بینی کنند یا کنترل کنند».

در نامه ای که توسط محققان هوش مصنوعی امضا شده بود، درخواست شده بود که همه آزمایشگاه های هوش مصنوعی “فوراً آموزش سیستم های هوش مصنوعی قوی تر از GPT-4 را برای حداقل 6 ماه متوقف کنند.” موسسه آینده زندگی می گوید دولت ها باید وارد عمل شوند و به طور قانونی توسعه هوش مصنوعی را متوقف کنند.

در میان افرادی که نامه مورد نظر را امضا کرده اند، اسامی معروفی به چشم می خورد. از جانب یووال نوح هراری (نویسنده)، استیو وزنیاک (از بنیانگذاران اپل) جان تالین (هم بنیانگذار اسکایپ) و اندرو یانگ (سیاستمدار) به تعدادی از محققان مشهور هوش مصنوعی و مدیران عامل شرکت ها. فهرست کامل امضاکنندگان را می‌توانید در این آدرس ببینید اینجا را مشاهده کنید.

البته لیست امضاکنندگان نامه شامل موارد عجیبی است و ممکن است کاملا دقیق نباشد. گزارش های ضد و نقیض می گویند برخی از نام ها به عنوان شوخی به لیست اضافه شده اند. به عنوان مثال، نام سام آلتمنمدیر عامل OpenAI فهرست شده است. آلتمن مدیر یکی از شرکت های پیشرو در زمینه هوش مصنوعی است.

احتمالا نامه جدید نمی تواند تاثیر زیادی در توسعه هوش مصنوعی داشته باشد. پس از انتشار عمومی ChatGPT و محبوبیت روزافزون هوش مصنوعی، شرکت های بزرگی مانند مایکروسافت و گوگل توجه ویژه ای به این حوزه داشته اند و با تمام توان روی پروژه های مرتبط کار می کنند.

موسسه آینده زندگی می گوید که آزمایشگاه های هوش مصنوعی و کارشناسان مستقل باید با همکاری یکدیگر پروتکل های امنیتی جدیدی برای طراحی و فرآیند توسعه هوش مصنوعی پس از توقف فرآیند توسعه هوش مصنوعی ایجاد کنند.