بگویید چه آهنگی می خواهید، هوش مصنوعی گوگل آن را خواهد ساخت


سیستم هوش مصنوعی جدید گوگل می تواند بر اساس توضیحات متنی در ژانرهای مختلف موسیقی تولید کند. البته در حال حاضر برنامه ای برای انتشار عمومی ابزار مذکور وجود ندارد.

MusicLM اولین ابزار مبتنی بر هوش مصنوعی نیست که می تواند آهنگ ایجاد کند. به عنوان مثال Riffusion، Dance Distusion7، Audioml و Jukebox محصولات شرکت OpenAI از جمله پروژه های هوش مصنوعی در زمینه ساخت آهنگ هستند که البته به دلیل محدودیت های فنی و محدودیت داده های آموزشی، عملکرد چندان خوبی ندارند.

گوگل در یک مقاله آکادمیک اشاره کرد که MusicLM با مجموع 280000 ساعت داده موسیقی برای یادگیری تولید آهنگ های منسجم و پیچیده بر اساس توضیحات دریافتی آموزش دیده است. به عنوان مثال، این ابزار می تواند با دادن دستور «آهنگ جاز با تکنوازی ساکسیفون و خواننده سولو» یا «آهنگ تکنو دهه 90 با باس کم و ضربات قوی» آهنگ های بسیار باکیفیت ایجاد کند. خروجی این هوش مصنوعی بسیار چشمگیر است و شبیه به موسیقی ساخته شده توسط هنرمندان بشر است.

به گفته TechCrunch، MusicLM حتی می تواند با دریافت توضیحات متنی طولانی و پیچیده، آهنگ های ظریف را با ملودی و ساز ایجاد کند.

البته قابلیت های MusicLM فراتر از تولید کلیپ های صوتی کوتاه است. محققان گوگل نشان داده اند که این سیستم می تواند ساز دیگری را به ملودی های موجود اضافه کند. این هوش مصنوعی همچنین می‌تواند چندین توضیحات متنی در موضوعات مختلف دریافت کند و سپس بر اساس آن‌ها روایتی ملودیک بسازد. قابلیتی که برای تولید موسیقی متن فیلم بسیار مناسب به نظر می رسد.

MusicLM همچنین می تواند با ترکیب تصاویر و زیرنویس ها آموزش داده شود یا آهنگی تولید کند که از ساز خاصی استفاده می کند و در یک ژانر خاص است. هوش مصنوعی حتی می‌تواند روی حالت موسیقیدان تنظیم شود تا موسیقی انگیزشی با الهام از مکان‌ها، دوره‌ها یا سایر الزامات ایجاد کند، به عنوان مثال برای انجام تمرینات ورزشی.

البته، مانند اکثر ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی امروزی، MuscLM کاملاً کامل نیست. به علاوه در برخی موارد کیفیت خروجی موسیقی ساخته شده با این سیستم پایین است که می توان آن را از تاثیرات اجتناب ناپذیر فرآیند آموزش دانست.

محققان گوگل به بسیاری از چالش های اخلاقی سیستمی مانند MusicLM اشاره کرده اند، از جمله تمایل این سیستم به گنجاندن محتوای دارای حق چاپ در آهنگ های تولید شده. تیم تحقیقاتی دریافتند که حدود 1 درصد از موسیقی های تولید شده توسط هوش مصنوعی آنها مستقیماً از آهنگ هایی استفاده می کند که با آنها آموزش داده شده است.