به راحتی نویز تصاویر را در لایت روم با هوش مصنوعی Adobe حذف کنید


لایت روم اولین نرم افزاری نیست که از هوش مصنوعی برای کاهش نویز تصویر استفاده می کند. به عنوان مثال، Topaz DeNoise و Photo AI جدید Topaz Labs از فناوری مشابهی استفاده می کنند و توجه بسیاری را به خود جلب کرده اند. تصویر بالا که با سرعت شاتر بالا گرفته شده است حاوی نویزهایی است که کیفیت آنها با ابزارهای Photo AI به میزان قابل توجهی بهبود یافته است. این نرم افزار همچنین دارای ویژگی هایی است که در حال حاضر در لایت روم یا فتوشاپ قابل مشاهده نیستند.

گوگل همچنین یکی از شرکت های پیشرو در زمینه عکاسی مبتنی بر هوش مصنوعی است و از فناوری مذکور برای کاهش نویز استفاده می کند. اگر از از تلفن های پیکسل برای گرفتن عکس در حالت دید در شب استفاده کنید، هوش مصنوعی Google به طور خودکار به کاهش نویز کمک می کند. علاوه بر این، نرم افزار PureRAW و PhotoLab DxO که در سال 2020 منتشر شد، از هوش مصنوعی برای حذف نویز از عکس ها استفاده می کند.

هوش مصنوعی امروزی برای تشخیص الگوها با داده های پیچیده دنیای واقعی آموزش دیده است. Adobe از چندین میلیون عکس که هر کدام شامل یک نسخه پر سر و صدا و یک نسخه کم نویز بود برای ایجاد ابزار حذف نویز هوش مصنوعی خود استفاده کرد. اریک چانمهندس Adobe در یک پست وبلاگی گفت: “اگرچه Adobe به صورت مصنوعی نویزهای موجود در تصاویر مورد نیاز برای آموزش مدل هوش مصنوعی خود را ایجاد کرد، اما نوع نویز اعمال شده مطابق با نمونه های واقعی ثبت شده با دوربین ها بود. این مدل با آموزش بر اساس عکس های مختلف در نهایت یاد می گیرد که نویز تصاویر را با روش های طبیعی حذف کند.

محدودیت های ویژگی حذف نویز لایت روم

ابزار AI Denoise Adobe دارای محدودیت هایی است. کریستنسن می گوید این ویژگی فقط روی تصاویر RAW کار می کند، اما به زودی از JPEG نیز پشتیبانی می کند. علاوه بر این، اکنون امکان حذف نویز از تصاویر ضبط شده با همه دستگاه ها، از جمله برخی، وجود دارد گوشی های آیفون و Samsung Galaxy در دسترس نیست اما با تصاویر RAW گرفته شده با دوربین Pixel 7 Pro سازگار است.

نکته دیگر این است که ابزار Denoise هوش مصنوعی Adobe یک تصویر جدید DNG ایجاد می کند. کریستنسن می گوید دلیل ایجاد یک DNG جدید حفظ جزئیات تصویر است.

کریستنسن همچنین اکثر عکاسانی که ابزار Denoise Adobe را آزمایش کرده اند ترجیح می دهند از آن در مراحل اولیه ویرایش استفاده کنند. این تصمیم منطقی است زیرا اعمال تغییرات دیگری مانند روشنایی در مناطق پر سر و صدا می تواند چالش برانگیز باشد.

البته کاربران همچنان می توانند از ابزارهای قبلی لایت روم برای حذف دستی نویز از تصاویر مورد نظر خود استفاده کنند. به گفته این شرکت، عملکرد ویژگی AI Denoise با گذشت زمان و یادگیری بیشتر بهبود می یابد.