بهترین راه حل سیستم خنک کننده مرکز داده برای مشاغل ایرانی


رشد روزافزون اطلاعات و نیاز کسب و کارها به ذخیره و پردازش اطلاعات بیشتر، مستلزم استفاده از راه حل های موثر و کارآمد توسط اپراتورهای مراکز داده است. سیستم خنک کننده مرکز داده این یکی از اساسی ترین پارامترهایی است که کارایی یک مرکز داده را تعیین می کند.

عوامل محیطی مانند تغییر اقلیم، گرم شدن زمین، دمای بالاتر هوا، افزایش هزینه های مصرف انرژی و در دسترس نبودن برق کافی، انتخاب راه حل سیستم خنک کننده بهینه و کاملا مناسب نیازهای کسب و کارها را دشوارتر و پیچیده تر کرده است.

سیستم های خنک کننده قدیمی مراکز داده برای این حجم از اطلاعات و رک های با تراکم بالا در مراکز داده امروزی به اندازه کافی بهینه نیستند. این سیستم ها از نظر مقیاس پذیری و در دسترس بودن، با چالش های جدی برای مدیران فناوری اطلاعات مواجه هستند و نمی توانند به گرمای بیش از حد استاندارد رایج در راهروهای مراکز داده پاسخ دهند یا تعادلی بین مصرف انرژی و هزینه ها ایجاد کنند.

به همین دلیل است که اپراتورهای مراکز داده در سرتاسر جهان به دنبال خنک‌سازی کارآمدتر و نوآوری‌های خنک‌کننده مرکز داده برای دستیابی به مراکز داده با PUE کمتر هستند.

این یک هدف حیاتی برای این مدیران است زیرا باعث افزایش سود و بقای آنها در صنعت شبکه و مرکز داده می شود. در واقع، بیش از هر زمان دیگری، سیستم های خنک کننده کارآمد و موثر در حال تبدیل شدن به تفاوت بین یک مرکز داده مدرن و یک مرکز داده آسیب پذیر در برابر اختلالات و خرابی ها هستند.

راه حل سیستم خنک کننده CRAC/CRAH

تکنیک های سیستم خنک کننده در مراکز داده سنتی ترکیبی از کفپوش مشبک و تهویه مطبوع اتاق کامپیوتر یا تهویه هوای اتاق کامپیوتر است. واحدهای CRAC/CRAH فضای اطراف سرورها را با توزیع هوای سرد از زیر مش و پوشش های کف سوراخ شده خنک نگه می داشتند.

هوای سرد اطراف رک ها وارد رک و تجهیزات فعال داخل آن ها می شود و هوای گرم خروجی از تجهیزات فعال در پشت رک ها باقی می ماند. این هوای گرم برای خنک کردن به واحدهای CRAC/CRAH برگردانده شد. بسیاری از مراکز داده دمای بازگشت واحد CRAC/CRAH را به عنوان نقطه کنترل محیطی اولیه در نظر می گیرند.

این راه حل ها هنوز در بسیاری از مراکز داده سنتی برای خنک نگه داشتن سرورها و رک ها استفاده می شوند، اما مشکل واحدهای خنک کننده CRAC/CRAH ناکارآمدی آنهاست. زیرا کنترل دقیقی بر هوای سرد و گرم وجود ندارد و هوای سرد به راحتی در اتاق های سرور توزیع و تخلیه می شود یا بهتر است بگوییم هدر می رود و با اهداف پایداری زیست محیطی مراکز داده امروزی در تضاد است.

اگرچه این روش خنک‌کننده برای محیط‌های کوچک و تجهیزات با چگالی کم یا مصرف انرژی کم مناسب است، اما برای اتاق‌های سرور بزرگ و مراکز داده چند طبقه با رک‌های پر از تجهیزات پردازش و ذخیره‌سازی و تراکم بالا کارایی ندارد.

راه حل سیستم خنک کننده راهروی سرد و گرم

به همین دلیل، اکثر مراکز داده به تدریج پیدا می شوند سیستم های خنک کننده راهروی سرد (راهروی سرد) و راهرو گرم (راهروی داغ) رفت.

این روش ها باعث می شود که هوای سرد به طور کامل از هوای گرم جدا شود. هوای سرد وارد سرورها می شود و هوای گرم از پشت رک ها خارج می شود.

در واقع برای ورود هوای سرد به تجهیزات راهروها و ورودی ها در نظر گرفته شده و به این ترتیب; خروجی های خاصی برای هدایت جریان هوای گرم به بیرون تعبیه شده است.

جلوگیری از اختلاط هوای سرد و گرم، مدیریت و کنترل دمای محیط را بهتر و منسجم‌تر می‌کند و راندمان را به حداکثر می‌رساند.

مدیران مراکز داده می توانند بر اساس نیاز خود دمای محیط هوای سرد را کاهش یا افزایش دهند و در صورت نیاز به ترافیک بیشتر روی سرورها دیگر نگران افزایش تراکم در رک ها و یا مصرف انرژی بیشتر نخواهند بود.

این سیستم ها در دو نوع آب و گاز قابل ساخت و نصب در مراکز داده می باشند و معمولاً از سه قسمت واحد داخلی، واحد خارجی و تابلو برق و کنترل تشکیل شده اند. واحد داخلی در راهرو مرکز داده و در میان قفسه ها نصب می شود. واحد خارجی باید در فضایی خارج از محیط داخلی مرکز داده باشد و تابلو برق در مکانی قرار می گیرد که معمولاً برای مدیریت و کنترل و توزیع برق مرکز داده و اتاق سرور در نظر گرفته شده و جدا از راهروهای قفسه ای

راه حل سرد و گرم راهرو

مزایای راه حل سیستم خنک کننده راهروی سرد و گرم

برای مشاغل کوچک و متوسط ​​که اتاق سرور آنها از چندین قفسه استفاده می کنند یا یک مرکز داده کوچک دارند. راه حل سیستم خنک کننده راهروی سرد و گرم دارای مزایا و ارزش افزوده بالایی است.

قطعات سیستم خنک کننده در این محلول به گونه ای طراحی شده اند که در بین رک ها نصب شده و بر اساس طراحی رک ها به طور کامل سفارشی و شبیه سازی می شوند. می توانید سیستم خنک کننده را با سایر تجهیزات موجود در راهرو هماهنگ کنید و از رنگ و سبک دلخواه استفاده کنید.

سیستم خنک کننده راهروی سرد و گرم می تواند به طور دقیق هوای سرد را به داخل قفسه هدایت کند و هوای گرم را جمع آوری کرده و به بیرون از رک هدایت کند.

بهترین راه حل های سیستم خنک کننده برای مشاغل

این روزها راه حل های سیستم خنک کننده سرد و گرم در بین مشاغل کوچک و متوسط، کارخانجات، مراکز صنعتی، اتاق های سرور بسته، استارتاپ ها و ارائه دهندگان خدمات اینترنتی و خدمات آنلاین رایج است. زیرا نصب و اجرای آنها ساده و کم هزینه است اما بازده بالایی را ارائه می دهد و به راحتی قابل افزایش است. در ادامه به 4 فناوری و راهکار رایج در بازار اشاره می کنیم:

سیستم خنک کننده در ردیف

در این روش یونیت های خنک کننده داخلی بین رک ها قرار می گیرند و نقش آنها هدایت هوای سرد به سمت جلو با هدف تنظیم دمای هوای ورودی به قفسه ها می باشد. سیستم خنک کننده In-Row می تواند دقیقاً هوای سرد را به سمت جلو و به داخل راهروی سرد هدایت کند. این راه حل ها در بین مشاغل کوچک و متوسط ​​در جهان بسیار محبوب هستند. زیرا بر اساس معماری و تجهیزات موجود در اتاق سرور و دیتاسنتر شرکت ها کاملاً قابل طراحی و سفارشی سازی بوده و با هزینه نصب و اجرا کم کارایی بالایی دارد.

سیستم خنک کننده درون رک

در شرکت هایی که فقط یک یا دو رک دارند و دارای فضای محدود و تجهیزات کم تراکم هستند. از سیستم خنک کننده درون رک استفاده شده است. علاوه بر این، مراکز داده میکرو و مراکز داده ماژولار و سیار مشتریان راه حل های In-Rack هستند.

دلیل آن نصب یونیت های خنک کننده در داخل، پشت و یا روی رک است تا هوای سرد به داخل رک هدایت شود و هوای گرم از پشت و کناره های رک خارج شود.

مسیرهای جریان هوای سرد در مقایسه با راه‌حل‌های In-Row و In-Room کوتاه‌تر و دقیق‌تر است و با کاهش طول مسیر جریان هوای سرد، فن واحد خنک‌کننده باید با قدرت کمتری کار کند و در نتیجه راندمان کلی افزایش می یابد.

سیستم خنک کننده Side Air Flow

در اتاق های سرور با فضای محدود که امکان چیدمان رک ها روبه روی هم و استفاده از سیستم خنک کننده In-Row وجود ندارد. فن آوری جریان هوای جانبی استفاده می شود. به این ترتیب کولرهای In-Row با خنک کننده های Side Air Flow جایگزین می شوند و از محفظه های شیشه ای برای محصور کردن فضای جلو و پشت رک ها و مدیریت بهتر هوای سرد بهره می برند.

سیستم خنک کننده داخل اتاق

در دیتاسنترهای متوسط ​​و بزرگ که شامل تعداد زیادی رک و فضای نسبتاً بزرگی هستند باید خنک شوند و همینطور از ابتدا این فضا برای نصب رک و سیستم خنک کننده طراحی شده بود. راه حل داخل اتاق استفاده می شود.

در این فناوری با ترکیب هوای سرد و گرم سعی می شود به تعادل دمایی مطلوبی دست یابیم. برای استفاده از خنک کننده داخل اتاق، به کف کاذب نیاز دارید. از آنجا که هوای خنک به زیر کف کاذب هدایت می شود تا از زیر قفسه ها و همچنین محفظه های کنار و جلوی قفسه ها برود، هوای سرد آزاد شده و هوای گرم اطراف تجهیزات پردازش دفع می شود.

سیستم خنک کننده تیم شبکه

شرکت Team Network ارائه دهنده راهکارهای سیستم خنک کننده iCool در بازار ایران بوده و دارای محصولات متنوع و قابل شخصی سازی در زمینه راهروهای سرد و گرم می باشد. برای انتخاب و بررسی کالای مناسب با نیاز خود به آدرس https://en.tiamnetworks.ir یا با شماره تلفن 66942323 داخلی 204 (بخش فروش) تماس بگیرید.

/ پایان گزارش

این مقاله تنها جنبه تبلیغاتی دارد و تیرازیس فایل هیچ گونه مسئولیتی در رابطه با آن نمی پذیرد.