بهترین راهکارها برای کاهش صدای فن لپ تاپ


برای حذف برنامه های پس زمینه در مک:

  • کاربران مک می توانند تنظیمات سیستم برو و از کاربران گزینه استارت آپ را انتخاب کنید سپس تمام موارد غیر ضروری را در این بخش حذف کنید.

5. شناسایی و حذف بدافزارها و ویروس ها

گاهی اوقات صدای بلند فن می تواند نشان دهنده وجود ویروس یا سایر اشکال نرم افزار مخرب در لپ تاپ شما باشد. این موارد ممکن است باعث افزایش فشار روی سخت افزار و در نتیجه گرم شدن بیش از حد قطعات داخلی لپ تاپ شود. برای اطمینان از آلوده نشدن لپ تاپ شما به ویروس یا بدافزار، بهتر است از بهترین نرم افزار آنتی ویروس استفاده کنید و همیشه سیستم را چک کنید.

6. تنظیمات فن را تغییر دهید

ساده ترین راه برای کاهش صدای فن، کنترل تنظیمات فن در لپ تاپ است. برای یافتن این گزینه باید در سه مکان مختلف جستجو کنید.

ابتدا به صفحه کلید خود نگاه کنید تا ببینید آیا دکمه فیزیکی کنترل فن روی آن وجود دارد یا خیر. اگر این دکمه وجود دارد، معمولاً باید ابتدا کلید Fn را نگه دارید و سپس یک کلید عملکرد را فشار دهید تا بین حالت های مختلف فن جابجا شوید. یکی از این حالت ها ممکن است حالت ساکت تر با حداکثر عملکرد کمتر باشد.

اگر دکمه فیزیکی برای فن وجود ندارد، باید ابزارهای نصب شده روی لپ تاپ خود را بررسی کنید. این گزینه بیشتر در لپ تاپ های گیمینگ با ابزارهایی که به شما امکان می دهد نور RGB و پروفایل های فن را کنترل کنید رایج است. اگر لپ تاپ شما ابزار رسمی کنترل فن ندارد، می توانید از یک برنامه شخص ثالث استفاده کنید، اما باید این کار را کاملاً با مسئولیت خود انجام دهید. اکثر لپ تاپ ها به شما اجازه می دهند با استفاده از نرم افزارهای شخص ثالث، سرعت فن خود را کنترل کنید. بنابراین در تئوری می توانید با کنترل سرعت فن، صدای فن را در لپ تاپ خود کاهش دهید. البته توجه داشته باشید که این کار می تواند لپ تاپ شما را داغتر کند و طول عمر آن را کوتاه کند، بنابراین با احتیاط از آن استفاده کنید.

در نهایت، می توانید منوی BIOS/UEFI را بررسی کنید. تنظیمات پروفایل فن برخی از لپ تاپ ها از این قسمت قابل تغییر است. برای اطلاع از نحوه دسترسی به منوی BIOS/UEFI و اگر لپ تاپ شما تنظیماتی دارد که روی پروفایل فن در این بخش تأثیر می گذارد، به دفترچه راهنمای لپ تاپ خود مراجعه کنید یا مدل لپ تاپ خود را جستجو کنید.

7. سرویس های ویندوز را غیرفعال کنید

استفاده زیاد از CPU باعث می شود فن کامپیوتر بیش از حد کار کند. برخی از خدمات غیر ضروری ویندوز منجر به مصرف بالای CPU می شود. می توانید سرویس ها را به صورت دستی در ویندوز غیرفعال کنید و صدای فن لپ تاپ را کاهش دهید.

  • برای اجرای Run از کلیدهای میانبر Win + R استفاده کنید.
  • services.msc تایپ کنید و enter را فشار دهید.
  • سپس به سرویس های زیر بروید و روی هر کدام دوبار کلیک کنید:

1. تجربیات کاربر متصل و تله متری

2. خدمات خط مشی تشخیصی

3. میزبان خدمات تشخیصی

4. میزبان سیستم تشخیصی

5. HomeGroupListener

6. HomeGroupProvider

  • از گزینه منوی کشویی Startup type معلول انتخاب کنید.
  • روی درخواست دادن و سپس خوب کلیک.