بهترین تنظیمات بایوس برای کاهش تاخیر در بازی های کامپیوتری


به زبان ساده، رم ها کمترین فرکانس تعیین شده توسط سازنده را ارائه می دهند و اگر می خواهید سرعت مورد نظر را به حداکثر برسانید، باید XMP را در تنظیمات بایوس فعال کنید. بنابراین دلیل تاخیر یا تاخیر در اجرای بازی ها می تواند این باشد که رم در فرکانس نامی خود کار نمی کند. برای رفع این مشکل، XMP را فعال کنید و ببینید آیا هنوز سرعت پایینی دارید یا خیر.

رم تایمینگ

زمان بندی RAM که معمولا با اعداد نمایش داده می شود، تعداد چرخه های ساعتی را که RAM برای انجام هر فرآیند طی می کند، نشان می دهد و هر چه زمان بندی کمتر باشد، سرعت RAM بیشتر می شود. در واقع زمان بندی تعیین می کند که رم با چه سرعتی به درخواست ها پاسخ می دهد. در زمینه بازی، رم اطلاعات مورد نیاز خود را از HDD یا SSD بازیابی می کند و در صورت نیاز آنها را حذف می کند. هر چه زمان بندی فشرده تر یا کمتر باشد، رم سریعتر می تواند این عملیات را انجام دهد. با این حال، زمانی که زمان بندی به درستی تنظیم نشود، ممکن است منجر به بی ثباتی سیستم یا خرابی رایانه شود.

برای مثال، زمان‌بندی پیش‌فرض رم Vengeance RGB Pro Corsair 18-22-22-42 است و مادربرد ASUS PRIME Z390-A Pro که در مثال بالا استفاده شده است، زمان‌بندی رم را روی 36-15-15-22 تنظیم کرده است. این زمان‌بندی‌ها بسیار سخت‌تر از زمان‌بندی‌های پیش‌فرض RAM هستند، که در نهایت منجر به صفحه آبی مرگ (BSOD) در مدت کوتاهی پس از اجرای ویندوز 11 می‌شود. با این حال، زمان‌بندی اشتباه لزوماً باعث خرابی یا خطای صفحه آبی نمی‌شود و گاهی اوقات مشکلات کوچک‌تری ایجاد می‌کند. مانند تاخیر یا لکنت

علاوه بر این، اگر زمان‌بندی رم بیشتر یا بیشتر از حد مجاز باشد، ممکن است همچنان با تاخیر یا کندی مواجه شوید. زیرا RAM اکنون به چرخه های ساعت بیشتری برای تکمیل فرآیند نیاز دارد. حالا راه حل چیست؟ اغلب اوقات، XMP زمانبندی پیش فرض RAM را بارگذاری می کند. اما اگر تاخیر سیستم با این روش حل نشد، باید زمان بندی را به صورت دستی تنظیم کنید. شما می توانید زمان بندی را در جعبه RAM مشاهده کنید. اما اگر نتوانستید آن را پیدا کنید، می توانید CPU-Z را نصب کنید. این برنامه به شما می گوید که رم در حال حاضر از چه زمانی استفاده می کند.

ماژول پلتفرم مورد اعتماد یا TPM

اگر پس از انجام راه حل هایی که توضیح دادیم، همچنان با مشکل سرعت کند مواجه هستید، ممکن است ماژول TPM سیستم مقصر باشد. TPM یک تراشه فیزیکی روی مادربرد کامپیوتر است که امنیت بیشتری را برای دستگاه فراهم می کند و در صورت شناسایی فعالیت غیرمجاز، از بوت شدن کامپیوتر جلوگیری می کند. همچنین این پلتفرم از درایوهای رمزگذاری شده محافظت می کند و سیستم را از تهدیدات احتمالی ایمن می کند. اما متاسفانه همه لپ تاپ ها با این پلتفرم عرضه نمی شوند. برای دور زدن این مشکل، اینتل و AMD به ترتیب فن‌آوری‌های fTPM (ماژول میان‌افزار پلتفرم مورد اعتماد) و PTT (فناوری اعتماد پلتفرم) را توسعه دادند که عملکردی مشابه TPM را بدون نیاز به سخت‌افزار اضافی انجام می‌دهند.

در حالی که این دو پلتفرم عملکرد نسبتا مشابهی دارند و مزایای متفاوتی را ارائه می‌دهند، fTPM باعث تاخیر در سیستم‌های AM4 رایزن می‌شود. چندی پیش مشخص شد که مشکلات fTPM در پردازنده های Ryzen مشکلات زیادی را برای کاربران ایجاد کرده است و دلیل آن تراکنش های حافظه بین تراشه fTPM و بایوس بوده که باعث لکنت و تاخیر در ویندوز 10 و ویندوز 11 می شود. سیستم های.

پس از شناسایی مشکل، AMD اعلام کرد که کاربران برای رفع آن باید بایوس سیستم را به روز کنند. بنابراین، اگر از پردازنده Ryzen استفاده می کنید و با مشکلات تاخیر مواجه هستید، ممکن است زمان آن رسیده باشد که بایوس سیستم خود را به روز کنید. علاوه بر این، راه حل دیگری که AMD پیشنهاد می کند غیرفعال کردن fTPM است. اگر پس از انجام مراحل ذکر شده همچنان با مشکل تاخیر مواجه هستید، می توانید fTPM را غیرفعال کنید.

اگر به دنبال راه حلی برای رفع تاخیر بازی خود هستید، سه تنظیمات مهم بایوس شامل XMP و زمان بندی RAM و TPM را دست کم نگیرید. بدیهی است که این تنظیمات تنها راه حل های موجود برای کاهش لکنت یا تاخیر نیستند، با این حال، امیدواریم بتوانید مشکل را برطرف کنید و از بازی بیشتر لذت ببرید.