“بهبود قابل توجه” پردازنده A17 تقاضا برای آیفون 15 پرو را تا حد زیادی افزایش می دهد.


منابع آگاه در تایوان می گویند «پیشرفت چشمگیر» در گوشی های آیفون 15 پرو و ​​آیفون 15 پرو مکس که حاصل استفاده از پردازنده قدرتمند A17 Bionic است، تقاضا برای جایگزینی آیفون های قدیمی با آیفون های 2023 را به شدت افزایش خواهد داد. A17 اولین پردازنده موبایل اپل بر اساس لیتوگرافی 3 نانومتری TSMC خواهد بود.

لیتوگرافی در صنعت تراشه به ابعاد ترانزیستورها اشاره دارد. لیتوگرافی سه نانومتری در حال حاضر منجر به تولید پیشرفته ترین پردازنده های مصرف کننده در جهان می شود.

DigiTimes، یک نشریه معتبر تایوانی، در گزارشی اختصاصی، به نقل از افرادی در زنجیره تامین آیفون می گوید که پیشرفت هایی که لیتوگرافی N3E برای پردازنده A17 به ارمغان می آورد، “قابل توجه” خواهد بود.

شایعات تایید نشده می گویند که اپل امسال فقط آیفون 15 پرو و ​​آیفون 15 پرو مکس را به پردازنده جدید A17 مجهز خواهد کرد. در حالی که اپل به طور رسمی چیزی را اعلام نکرده است، اکثر افشاگران معتقدند که A17 بر اساس لیتوگرافی 3 نانومتری TSMC ساخته خواهد شد.

طبق اطلاعات رسمی، اولین نسخه لیتوگرافی سه نانومتری TSMC در مقایسه با لیتوگرافی N4 (کلاس چهار نانومتری) تا 35 درصد انرژی کمتری مصرف می کند. اپل از لیتوگرافی N4 برای ساخت پردازنده های آیفون 14 پرو و ​​آیفون 14 پرو مکس استفاده کرد. پردازنده های 3 نانومتری قدرت پردازشی بسیار بیشتری نسبت به پردازنده های 5 نانومتری خواهند داشت.

اپل 100% از ظرفیت تولید لیتوگرافی 3 نانومتری نسل اول TSMC را رزرو کرده است، حتی اگر استفاده از لیتوگرافی مورد بحث برای این شرکت گرانتر باشد. گفته می شود شرکت هایی مانند سامسونگ، کوالکام و مدیاتک منتظر کاهش قیمت لیتوگرافی 3 نانومتری هستند. البته سامسونگ خط تولید اختصاصی لیتوگرافی سه نانومتری را در کارخانه های خود دارد که با لیتوگرافی سه نانومتری اپل تفاوت زیادی دارد.

اپل احتمالا از پردازنده A16 در آیفون 15 و آیفون 15 پلاس استفاده می کند. اپل در تلاش است تا با افزایش تفاوت بین آیفون استاندارد و آیفون پرو، افراد بیشتری را به خرید مدل های گران تر ترغیب کند.

TSMC نسخه دوم لیتوگرافی 3 نانومتری خود موسوم به N3E را در نیمه دوم سال جاری وارد تولید انبوه خواهد کرد. گفته می شود اپل بار دیگر اولین مشتری این لیتوگرافی خواهد بود.

آیفون‌های نسل جدید احتمالاً دارای پورت USB-C و دکمه غیر متحرک خواهند بود. گفته می شود اپل به دنبال خم شدن لبه آیفون های 2023 است.