بعد از اینتل، AMD به طراحی پردازنده هایی با هسته های هیبریدی روی آورده است


مارک کاغذ مسترمدیر فنی AMD در کنفرانس ابرکامپیوتر بلژیک به سوالاتی در مورد برنامه های پردازنده شرکتش پاسخ داد. او گفت که AMD قصد دارد از معماری هیبریدی استفاده کند.

مدیر فنی AMD در بخشی از سخنان خود گفت: تغییرات بیشتری را در هسته های پردازنده خود اعمال خواهیم کرد و از ترکیب هسته های قدرتمند با هسته ها و شتاب دهنده های کم مصرف بهره خواهیم برد، بنابراین تغییرات آتی تنها مربوط به چگالی هسته ها، اما نوع و نحوه پیکربندی آنها نیز تغییر خواهد کرد.”

PCWolrd می نویسد که معماری هیبریدی یک فناوری جدید نیست و سال هاست که در صنعت تراشه استفاده می شود. اگرچه اینتل و AMD اخیراً از این رویکرد استفاده کرده اند، اما ARM اولین شرکتی بود که از ترکیب هسته های قدرتمند و هسته های بهینه استفاده کرد. در سال 2021، اینتل دوازدهمین نسل از پردازنده های خود را با نام خانواده Alderlake با ترکیبی از هسته های P (قدرتمند) و E (بهینه) عرضه کرد.

AMD تاکنون از ترکیب هسته های قدرتمند و بهینه در پردازنده های خود استفاده نکرده است. آخرین تراشه های سری Ryzen این شرکت نیز از هسته هایی با معماری مشابه استفاده می کنند.

استاد کاغذ وی خاطرنشان کرد که AMD از شتاب دهنده ها نیز استفاده خواهد کرد. علاوه بر این، گفته می شود که تیم Red در حال افزودن یک واحد پردازش استنباطی یا IPU به GPU های خود است. AMD قصد دارد IPU ها را با ریزپردازنده ها ادغام کند، دقیقاً مانند آنچه امروز در پردازنده های گرافیکی یکپارچه این شرکت مانند Ryzen Mobile 7040 انجام می دهد.

استاد کاغذ می گوید AMD از هوش مصنوعی نیز مورد توجه قرار گرفته و در حال حاضر تحقیقاتی را در مورد چگونگی استفاده از این فناوری در توسعه تراشه های آینده خود آغاز کرده است. مدیر فنی تیم قرمز همچنین تصریح کرد: هوش مصنوعی کارهای شگفت انگیزی انجام می دهد و ظرفیت بسیار بالایی برای انجام کارهای تکراری دارد و این روند را تا رسیدن به یک راه حل تکرار می کند، گفت: هوش مصنوعی در واقع تکرار و یادگیری چیزهای جدید است.