بزرگ ترین زمین لرزه ممکن چقدر است؟


البته، بلایای سیاره ای مانند برخورد یک سیارک با زمین وجود دارد که از نظر تئوری می تواند منجر به زمین لرزه های بسیار بزرگتر شود. (برخی از دانشمندان فکر می کنند برخورد سیارک پایانی کرتاسه که دایناسورهای غیر پرنده را در 66 میلیون سال پیش از بین برد، باعث زمین لرزه هایی با بزرگی دو رقمی شد، اگرچه تشخیص دقیق این لرزش ها دشوار است.)

هیوستون گفت: در مقیاس های زمانی میلیاردها سال، زمین قطعاً می تواند شاهد چنین فجایع باشد. اما احتمال وقوع زلزله ای بزرگتر از آنچه در شیلی رخ داد در طول عمر انسان بسیار کم است.

بر اساس شواهد زمین شناسی، تخمین زده می شود که بزرگترین زمین لرزه باستانی در شیلی در حدود 3800 سال پیش رخ داده است و بر اساس مطالعه ای که در سال 2022 منتشر شد، احتمالاً حدود 9.5 در مقیاس ریشتر بوده است.

البته، بوهون گفت، اندازه همیشه مهم‌ترین عامل تعیین‌کننده میزان مرگ‌بار زلزله نیست، حداقل برای انسان‌ها. زمین لرزه های کوچک تنها به این دلیل که در مناطق پرجمعیت و مناطق دارای ساختمان های مستعد ریزش رخ می دهد، تلفات زیادی را به همراه داشته است.

در حالی که زمین لرزه 9.5 ریشتری در شیلی حدود 2000 نفر را به کام مرگ کشاند، اعتقاد بر این است که در سال 1556 زمین لرزه ای به بزرگی حدود 8 ریشتر در شانشی چین باعث مرگ حدود 830000 نفر شد. در سال 2005 زلزله ای به بزرگی 7.6 ریشتر حدود 79000 نفر را در کشمیر کشته و در سال 2010 زلزله ای به بزرگی 7 ریشتر در هائیتی حدود 220000 کشته بر جای گذاشت.

حتی زمین لرزه 6.7 ریشتری 1994 نورتریج که بر روی یک گسل قبلاً شناسایی نشده رخ داد، 57 نفر را کشت، هزاران نفر را مجروح کرد و میلیاردها دلار خسارت به لس آنجلس وارد کرد. بوهون گفت: «بسیاری از گسل‌ها به طور بالقوه می‌توانند زلزله‌های مخرب داشته باشند، اما مردم فقط به زمین‌لرزه‌های بزرگ فکر می‌کنند.