بزرگترین آتشفشان جهان پس از 40 سال برای اولین بار فوران کرد


آتشفشان Mauna Loa، بزرگترین آتشفشان فعال در جهان، برای اولین بار پس از حدود 40 سال فوران کرد. پس از فوران این کوه آتشفشانی در 27 نوامبر، ده ها زمین لرزه در این منطقه رخ داده است (یکی از زمین لرزه ها 4.2 در مقیاس ریشتر بوده است). مقامات درباره ریزش خاکستر در جزیره هشدار داده اند و از ساکنان خواسته اند مراقب باشند

به گفته آژانس گردشگری هاوایی، تا کنون جریان گدازه خطری برای مردم ساکن در دامنه ها ایجاد نکرده است و سفرهای هوایی تحت تأثیر این فوران قرار نگرفته است. مقامات USGS در بیانیه ای نوشتند: “در حال حاضر، جریان های گدازه در منطقه قله مهار شده است و جوامعی را که در دامنه ها زندگی می کنند تهدید نمی کند.” با این حال، آنها هشدار دادند که بر اساس رویدادهای گذشته، مراحل اولیه فوران Mauna Loa می تواند بسیار پویا باشد و مکان و جهت جریان های گدازه می تواند به سرعت تغییر کند.

در این هشدار که در ارتباط با رصدخانه آتشفشانی هاوایی (HVO) صادر شد، خاطرنشان شد که HVO در اسرع وقت پروازهای شناسایی را برای ارزیابی خطرات و توصیف بهتر فوران انجام می دهد و ورزش های بادی ممکن است گازهای آتشفشانی و خاکستر ریز را آزاد کنند. ساختار نامیده می شود. موهای پله را به پایین حرکت دهید.

موهای گربه، رشته های نازکی از شیشه های آتشفشانی هستند که از گدازه های خنک کننده تشکیل شده اند. این سازه ها را می توان توسط بادهای شدید جابه جا کرد و به اندازه ای تیز هستند که به پوست و چشم آسیب برساند.

طبق گزارش USGS، Mauna Loa بیش از نیمی از جزیره بزرگ هاوایی را اشغال می کند و 4169 متر بالاتر از اقیانوس آرام قرار دارد. این آتشفشان نسبتا فعال است و از زمان اولین فوران مستند در سال 1843، 33 بار فوران کرده است. آخرین فوران ماونا لوا در سال 1984 رخ داد. پس از آن، ماونا لوا وارد طولانی ترین فاز خاموشی خود در تاریخ ثبت شده شد.

زمین شناسان فراوانی زمین لرزه ها را در آتشفشان ردیابی می کنند و علائم هشدار دهنده فوران از سپتامبر افزایش یافته است. فوران با 7 تا 10 زمین لرزه در روز در ماه ژوئن شروع شد و در اکتبر به 40 زلزله در روز رسید.