بر اساس یافته های جدید دانشمندان، پول می تواند خوشبختی بخرد


بر اساس یک فرضیه جدید، هدیه دادن پول می تواند حس خوشبختی را در مردم دنیا افزایش دهد. در یک تحقیق جهانی به مردم از سراسر جهان هدایای نقدی ده هزار دلاری داده شد. این افراد بهبود قابل توجهی در سلامت خود گزارش کردند. حتی افرادی که از قبل وضعیت مالی خوبی داشتند، پس از دریافت پول بادآورده احساس بهتری داشتند. این یافته ها مربوط به یک تحقیق جدید با ویژگی های عجیب و غریب بود. به عنوان مثال، این هدایا توسط یک زوج ثروتمند اهدا شد که هویت آنها حتی برای محققان نیز مخفی ماند. الیزابت دان و رایان دایر، نویسندگان مقاله نوشتند:

داده ها به روشن ترین شکل ممکن ثابت می کند که شهروندان می توانند از طریق توزیع داوطلبانه ثروت، شادی جهان را افزایش دهند.

این تحقیق با عنوان «توزیع ثروت باعث افزایش شادی می شود» در آخرین ویرایش مجله Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است. این تحقیق به ردیابی میزان شادی در بین 300 نفر در هفت کشور اختصاص داشت. 200 نفر 10 هزار دلار هدایای نقدی دریافت کردند و 100 نفر این هدیه را دریافت نکردند. از کسانی که پول دریافت می کردند خواسته شد تا ظرف سه ماه پول خود را برای هر چیزی که می خواهند خرج کنند. آنها اجازه نداشتند این پول را صرف سرمایه گذاری یا فعالیت های غیرقانونی کنند.

محققان همچنین به طور منظم همه شرکت کنندگان، به ویژه گروهی را که پول دریافت نمی کردند، تحت نظر داشتند. سپس سلامت روان آنها را از طریق سؤالاتی که به پول مربوط نمی شود، زیر نظر گرفتند. افرادی که 10000 دلار هدایایی دریافت کردند نسبت به کسانی که از دریافت هدیه محروم شدند، به طور قابل توجهی از زندگی خود رضایت بیشتری داشتند. شادی دریافت کنندگان پول تا پایان مطالعه شش ماهه ثابت بود. نویسندگان در این باره نوشتند:

بنابراین، نشان داده شده است که هدایای نقدی حتی ماه‌ها پس از خرج کردن پول، مزایای سلامت روانی پایداری دارند.

هدایای نقدی

افرادی که 10000 دلار هدایای نقدی دریافت کردند در یک مطالعه جهانی بهبود قابل توجهی در سلامت خود گزارش کردند.

از سوی دیگر افرادی که هدایای نقدی دریافت نکرده اند تغییری در میزان شادی خود گزارش نکرده اند. همچنین احساس شادی در بین دریافت کنندگان پول که از کشورهای کم درآمد بودند به میزان قابل توجهی افزایش یافت. شاید این نتیجه چندان عجیب به نظر نرسد، اما این تحقیق فرصتی بی نظیر برای ارزیابی این اثر بود. با اختصاص ارزش‌ها به سطح شادی شرکت‌کنندگان، محققان به این نتیجه رسیدند که مزیت شادی دریافت پول برای مردم کشورهای کم‌درآمد سه برابر بیشتر از کشورهای با درآمد بالا است. این محاسبات می تواند برای افراد خوبی که می خواهند حداکثر نتیجه مثبت را از کار خود به دست آورند مفید باشد. به گفته دان:

مردم با سرمایه گذاری روی خوشبختی، بازدهی بزرگتر و بیشتری به دست می آورند. بازگشت سرمایه احساسی ناشی از اهدای پول به مردم کشورهای کم درآمد.

به عنوان مثال، افرادی که درآمد خانوارشان 123000 دلار است، پس از دریافت 10000 دلار احساس خوشبختی زیادی کردند. نویسندگان می نویسند:

با توجه به این واقعیت که 99 درصد افراد کمتر از این میزان درآمد دارند، این یافته ها نشان می دهد که نقل و انتقالات نقدی می تواند به نفع اکثریت زیادی از جمعیت جهان باشد.

البته ممکن است زوج ثروتمند مذکور با کسر 2 میلیون دلار از حسابشان احساس کمبود خوشبختی کرده باشند. بر اساس تحقیقات گذشته، حتی افراد ثروتمند نیز با از دست دادن مقداری پول، احساس عدم رضایت از زندگی را تجربه می کنند. اما احساسات بد اهداکنندگان را می توان با اهدای پول و دیدن شادی دیگران خنثی کرد. پس از بررسی سطح شادی شرکت‌کنندگان، تخمین زده شد که زوجی که هدیه می‌دهند، ۲۲۵ برابر بیشتر از زمانی که پول را برای خود نگه می‌داشتند، شادی خود را با دادن هدایای نقدی افزایش دادند.

آزمایش تاثیر پول

این آزمایش علوم اجتماعی از داستانی عجیب سرچشمه می گیرد. همه چیز از آنجا شروع شد که این زوج ثروتمند با TED (یک سازمان غیرانتفاعی که میزبان سخنرانان در زمینه های مختلف است) تماس گرفتند تا پول خود را به مردم اهدا کنند.

اهداکنندگان ناشناس

آزمایش اجتماعی علمی فوق از یک داستان عجیب و واقعی سرچشمه می گیرد. همه چیز از آنجا شروع شد که این زوج ثروتمند با TED تماس گرفتند تا به مردم کمک کنند. TED یک سازمان غیرانتفاعی است که میزبان سخنرانان در موضوعات مختلف است. به نقل از کریس اندرسون، بنیانگذار TED:

این زوج می خواستند مقدار زیادی پول اهدا کنند و این کار را نه فقط برای کمک به مردم بلکه برای کشف طبیعت انسان انجام دادند.

اندرسون با دان که قبلاً یک سخنرانی در TED در مورد سخاوت و بخشش ارائه کرده بود، تماس گرفت و پیشنهاد داد که داده های آزمایش را تجزیه و تحلیل کند. دان، استاد روان‌شناسی در دانشگاه بریتیش کلمبیا و نویسنده کتاب «پول شاد: علم خرج کردن پول رضایت‌بخش‌تر»، این فرصت را از دست نداد، زیرا تحقیقات قبلی او در مورد پول دادن فقط بر دریافت‌کنندگان کم درآمد متمرکز بود. و این یک فرصت بود بررسی تأثیر هدایای نقدی بر افراد با درآمدهای مختلف و زمینه های اجتماعی-اقتصادی.

TED این تحقیق را آغاز کرد و داده ها را با دان و دایر به اشتراک گذاشت. با این حال، یافته‌ها محدودیت‌هایی داشت: پژوهش بر یک دوره زمانی محدود (شش ماه از مارس تا سپتامبر 2021) متمرکز بود و شرکت‌کنندگان از توییتر استخدام شدند و لازم بود به زبان انگلیسی مسلط باشند. همه شرکت کنندگان تحصیل کرده و دارای گرایش سیاسی لیبرال بودند، اما شرایط اقتصادی متفاوتی داشتند و برخی از آنها در کشورهای کم درآمد زندگی می کردند که در تامین نیازهای خود با مشکل مواجه بودند. گروهی دیگر با درآمد شش رقمی در آمریکا زندگی می کردند. شرکت کنندگان عموماً در ایالات متحده، بریتانیا، کانادا، استرالیا، کنیا، اندونزی و برزیل زندگی می کردند.

مقاله مرتبط:

شرکت‌کنندگان آزمون فقط می‌دانستند که برای کار در یک «آزمایش اسرارآمیز» ثبت‌نام می‌کنند. 200 نفری که هدایای نقدی دریافت کردند از طریق ویدیوی اندرسون از این درآمد بادآورده مطلع شدند. در این ویدئو، اندرسون نامه زوج اهداکننده را خواند. اما هنوز برخی از شرکت کنندگان باور نمی کردند که این هدیه واقعی باشد. آنها تا زمانی که پول را در حساب بانکی خود ندیدند، اهداف این آزمایش را باور نکردند.

به برخی از شرکت کنندگان گفته شد که این پول را مخفی نگه دارند، در حالی که از برخی دیگر خواسته شد تا اخبار را با دوستان و خانواده خود به اشتراک بگذارند و در مورد نحوه خرج کردن درآمدهای بادآورده توییت کنند. با جستجوی هشتگ #mysteryeexperiment در توییتر می توانید برخی از توییت های مرتبط با این آزمایش را مشاهده کنید. یکی از شرکت کنندگان یک ماشین برای خواهرش خرید و دیگری آن را خرج لوبیاهای گران قیمت کرد.

دایر که در حین کار بر روی این مقاله دانشجوی دکترا در دانشگاه بریتیش کلمبیا بود، اکنون محقق ارشد موسسه زندگی شاد، یک سازمان غیرانتفاعی بریتانیایی است که راه‌های مقرون به صرفه برای بهبود سلامت روان افراد اطراف را بررسی می‌کند. جهان. یافته های این تحقیق توجه بسیاری را به خود جلب کرد. GiveDirectly که یک موسسه غیرانتفاعی است که به افراد فقیر پول منتقل می کند نیز از این روش خیریه استفاده می کند. به گفته دان:

بزرگترین امید من برای تحقیق این است که مردم آن را کپی کنند و بتوانند کاری در مورد آن انجام دهند. لازم نیست هدیه فقط 2 میلیون دلار باشد. حتی مقدار کمی پول می تواند تاثیرگذار باشد.