بررسی 28 مشکل رایج موتور خودرو و اقدامات لازم برای تعمیر آنها


با دانستن انواع مشکلاتی که می تواند برای موتور خودرو ایجاد شود، از بروز مشکلات جدی تری جلوگیری می کنید. در این مقاله از تیرازیس فایل به بررسی ۲۸ ایراد رایج موتور خودرو و اقدامات لازم برای تعمیر آنها می پردازیم.

علائم خرابی موتور خودرو را بررسی کنید

مشکلات رایج موتور و راه حل های ساده

موتور خودرو مهمترین قطعه خودرو است که آسیب دیدن آن می تواند مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد و هزینه های زیادی برای ما به همراه داشته باشد. بنابراین، علائم بهتر است موتور خودرو به درستی کار نمی کند مشکلات را به موقع بشناسید و از آن پیشگیری کنید. در ادامه به بررسی علائم خرابی موتور خودرو و راه های رفع آن می پردازیم.

حل مشکلات موتور خودرو با بررسی روغن کاری

مهم است که روغن کاری به خوبی انجام شود تا اصطکاک بین قطعات متحرک ایجاد نشود. اصطکاک زیاد باعث گرم شدن موتور می شود. بنابراین، به طور دوره ای روغن خودرو خود را چک کنید.

فیلترهای روغن تمیز نیستند

روغن کثیف یا قدیمی می تواند باعث ضایعات و رسوبات روی دریچه های ورودی و شمع ها شود. بنابراین، مهم است که به طور مرتب فیلترهای روغن را بررسی کنید و در صورت کثیف بودن آنها را تمیز کنید. به غیر از تعویض فیلتر روغن، باید خود روغن را عوض کنید تا ماشین با روغن تمیز روشن شود. کارکردن موتور با روغن کثیف عمر آن را کاهش می دهد. زمانی که می خواهید روغن خودرو را تعویض کنید، حتما از روغن با کیفیت استفاده کنید. استفاده از روغن بی کیفیت علت قفل شدن موتور خودرو است.

عوامل خرابی موتور خودرو

خرابی پمپ روغن

سلامت پمپ روغن برای سالم نگه داشتن موتور ضروری است. زیرا اگر پمپ روغن خراب شود، موتور به درستی روغن کاری نشده است. بنابراین همیشه مطمئن شوید که ویسکوزیته روغنی که استفاده می کنید مناسب است و به سرعت در پمپ جریان می یابد.

خرابی خودرو به دلیل هوای داخل موتور

سوخت و هوای ناکافی در موتور می تواند فاجعه ایجاد کند. شایع‌ترین علل احتراق ضعیف، شکستن آب‌بند سوپاپ‌ها، سوراخ‌های سیلندر و استفاده بیش از حد از پیستون است که باعث نشت هوا می‌شود.

مشکل بخار موتور ماشین

انفجار در موتور

اگر در حال رانندگی هستید و موتور شما صدای تق تق می دهد، ممکن است به دلیل گرمای بیش از حد در محفظه احتراق باشد. ترکیبی از گرما و فشار بیش از حد می تواند باعث ایجاد چنین صداهایی در موتور شود. همچنین تولید این صداها توسط موتور می تواند به دلیل استفاده از سوخت بی کیفیت باشد.

آسیب به سنسورهای اکسیژن

اگر سنسور اطلاعات صحیحی در مورد میزان اکسیژن باقی مانده در اگزوز و میزان سوخت باک بنزین ارائه نکند، مشکلاتی را ایجاد می کند که هزینه های زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت. برای مشاهده علائم خرابی سنسور اکسیژن و راه های رفع آن می توانید مقاله علت خرابی سنسور اکسیژن را مطالعه کنید.

روشن نشدن موتور، مشکل رایج موتور خودرو

شاید روشن نشدن موتور یکی از بدترین مشکلاتی باشد که ممکن است با آن مواجه شوید. روشن نشدن موتور ممکن است به دلیل خالی بودن باطری باشد، ممکن است به دلیل مشکل استارت یا دلایل دیگری باشد. از دیگر مشکلاتی که باعث روشن نشدن موتور می شود می توان به خرابی دینام، خرابی پمپ بنزین، معیوب بودن سوئیچ استارت و … اشاره کرد.

علائم خرابی موتور خودرو

اگر خودروی شما در هوای سرد روشن نمی شود می توانید برای بررسی علت و 6 راه حل مشکل روشن نشدن خودرو در هوای سرد مقاله را مطالعه کنید.

تعویض شمع های فرسوده برای حل یک مشکل رایج موتور خودرو

این مشکل در خودروهای قدیمی بیشتر دیده می شود. درست است که شمع ها کوچک هستند اما برای عملکرد صحیح موتور مهم هستند. یک شمع کثیف یا فرسوده جرقه ضعیفی ایجاد می کند یا اصلا جرقه ندارد. این باعث از کار افتادن و خاموش شدن موتور می شود.

گرفتگی رادیاتور

مایع خنک کننده قدیمی موتور که تمیز نگه داشته نمی شود می تواند باعث ایجاد رسوب در رادیاتور شود. این یکی دیگر از دلایل گرم شدن بیش از حد موتور است. سعی کنید از آب سخت به عنوان خنک کننده استفاده نکنید زیرا می تواند باعث خوردگی رادیاتور شود.

نشانه های نشتی مایع خنک کننده از سوختن موتور خودرو

نشت مایع خنک کننده یکی دیگر از دلایل رایج گرم شدن بیش از حد موتور است. برای جلوگیری از نشت مایع خنک کننده، می توانید رادیاتور، شیلنگ ها و سایر اجزای سیستم خنک کننده را بررسی کنید و ببینید آیا نشتی وجود دارد یا خیر.

چگونه بفهمیم موتور خودرو نیاز به تعمیر دارد؟

چگونه بفهمیم موتور ماشین خراب است؟ شنیدن صدای بد از موتور

صدای غیرعادی که از محفظه موتور می آید نشان دهنده وجود مشکل است. اگر هنگام شتاب گیری صدای تق تق می شنوید، این یکی از نشانه های بلبرینگ موتور خودرو است. بنابراین باید به سرعت خودروی خود را معاینه کنید یا آن را نزد مکانیک ببرید.

ورود آب به موتور علت خرابی موتور خودرو است

وارد شدن خودرو به داخل آب یا رانندگی در طوفان و باران شدید می تواند باعث آسیب جدی به موتور خودرو شود. اگر آب وارد موتور شود ممکن است میله های پیستون خم شود. اغلب آب می تواند از طریق منیفولد ورودی به محفظه احتراق برسد.

پارگی تسمه تایم

تسمه تایم بخش مهمی از موتور است و خرابی آن می تواند بر عملکرد موتور تأثیر بگذارد. وجود مشکل در تسمه تایم می تواند باعث ایجاد صدای تق تق در موتور شود. همچنین قدرت موتور کاهش می یابد. در صورت پاره شدن تسمه تایم اقدامات لازم را انجام دهید.

مشکلات بعد از تعمیر موتور

شتاب ندادن خودرو یکی از مشکلات رایج موتور خودرو است

اگر خودرو به درستی شتاب نگیرد، ممکن است موتور شما مشکل داشته باشد. شتاب ضعیف موتور می تواند ناشی از نقص عملکرد سنسور اکسیژن، تسمه تایم یا فیلتر سوخت باشد. این مشکل همچنین می تواند به دلیل کم بودن مایع کلاچ، ساییدگی پدال کلاچ یا خطا در ECU باشد.

دلایل مشکل بخار موتور خودرو چیست؟

دود آبی یا سفیدی که از لوله اگزوز خارج می شود نشانه بدی است و با دیدن این علامت باید سریع به مکانیک مراجعه کنید. رنگ های مختلف دود ماشین می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. مثلا:

  • دود آبی: دود آبی یکی از علائم سوختن روغن موتور خودرو است. در بیشتر موارد، روغن در داخل محفظه احتراق نشت می کند.
  • دود خاکستری: تشخیص دود خاکستری در خودرو دشوار است و می تواند معانی مختلفی داشته باشد. این دود می تواند نشانه روغن سوختن یا معیوب بودن توربو شارژر باشد.
  • دود سفید: بخارهای سفید گاهی اوقات می توانند باعث تراکم در سیستم اگزوز شوند و جای نگرانی نیست. با این حال، اگر دود سفید غلیظ است، باید بررسی شود.
  • دود سیاه: دود سیاه و کثیف از اگزوز می تواند دلیل ساده ای مانند گرفتگی فیلتر هوا داشته باشد. همچنین دود سیاه معمولاً نشان می دهد که خودروی شما بیش از حد سوخت مصرف می کند.

موتور خودرو به درستی کار نمی کند

نصب نادرست موتور یکی از نشانه های خرابی موتور خودرو است

پایه موتور بخشی از خودرو است که موتور را در جای خود نگه می دارد. در صورت عدم مراقبت، یک پایه موتور معیوب می تواند مشکلاتی ایجاد کند. رایج ترین علامت خرابی پایه موتور، لرزش و ضربه زدن هنگام شتاب گیری یا کاهش سرعت است.

خرابی سرسیلندر یکی از مشکلات رایج موتور خودرو است

در برخی موارد که سیستم خنک کننده خودرو دچار مشکل می شود باعث آسیب دیدن سرسیلندر می شود. این باعث مشکلات جدی می شود. بنابراین در مواجهه با این مشکل خودرو را به تعمیرگاه نشان دهید.

مصرف بیش از حد روغن نشانه خرابی موتور خودرو است

مصرف زیاد روغن هرگز نشانه خوبی نیست و باید جدی گرفته شود. وقتی موتور شما روغن زیادی مصرف می کند باید بررسی کنید و ببینید دلیل آن چیست و مشکل را حل کنید.

علائم سوختن روغن موتور خودرو

منیفولد کثیف یکی از دلایل خرابی موتور خودرو است

منیفولد ورودی کار مهمی برای خودرو انجام می دهد. تجمع کربن و کثیفی در ورودی منیفولد تاثیر منفی بر راندمان موتور خواهد داشت. وقتی این اتفاق می افتد، مصرف سوخت شما افزایش می یابد. به همین دلیل تمیز کردن دوره ای مورد نیاز است.

چگونه بفهمیم موتور خودرو نیاز به تعمیر دارد؟ با خاموش کردن ناگهانی موتور

اگر موتور خودرو به طور خودکار و ناگهانی خاموش شد، باید آن را جدی بگیرید. زیرا توقف ناگهانی موتور در جاده می تواند خطرناک باشد. این می تواند به دلیل نقص یا نشتی سنسور باشد. در صورت مواجه شدن با این مشکل سریعا از یک متخصص کمک بگیرید.

علائم خرابی موتور خودرو

خرابی استارت موتور

استارت موتور قطعه ای است که هنگام استارت زدن خودرو، موتور را روشن می کند. یکی از علائم خرابی موتور خودرو خرابی استارت موتور است. همچنین در صورت بروز مشکل در سیستم الکتریکی، استارت موتور از کار می افتد. تشخیص خرابی موتور استارت کمی مشکل است. بنابراین قبل از هر گونه تغییر غیر ضروری، خودرو را به متخصص نشان دهید.

داغ شدن بیش از حد ماشین

اگر متوجه شدید که ماشین در هنگام رانندگی بیش از حد گرم می شود، می تواند به موتور خودرو آسیب جدی وارد کند. بنابراین وقتی ماشین داغ می شود باید چند کار انجام دهید. ابتدا کولر و بخاری ماشین را روشن کنید. سپس ماشین را نگه دارید. اکنون می توانید برای کمک با یک متخصص تماس بگیرید.

مشکل موتور ماشین

مشکلات رینگ پیستون یا پیستون

پیستون ها نیروی محرکه موتور را ایجاد می کنند و در صورت آسیب دیدن ماشین شما قدرت کافی را ندارد. قدرت کم موتور، دود آبی اگزوز و صداهای بلند می تواند از نشانه های خرابی پیستون باشد.

وجود آب در روغن موتور

یکی از نشانه هایی که در خودرو نباید از آن غافل شوید سفید بودن روغن موتور است. سفیدی روغن موتور نشان دهنده مخلوط شدن آب با روغن است. این اتفاق به دلایل مختلفی مانند مشکل کولر ماشین، ترک خوردن موتور و … رخ می دهد که باید دلیل آن را پیدا کنید و ماشین خود را به تعمیرگاه ببرید.

بررسی 28 مشکل رایج موتور خودرو و اقدامات لازم برای تعمیر آنها

نقص در سیستم سوخت و جرقه زنی

برای اینکه یک موتور به طور موثر کار کند، باید مقدار مناسبی از هوا و سوخت در محفظه احتراق مخلوط و سوزانده شود. برای اینکه این کار به درستی انجام شود، تعدادی از اجزاء در سیستم های سوخت و احتراق وجود دارد که باید به طور هماهنگ کار کنند. برای به حداقل رساندن این مشکلات، سیستم های سوخت و احتراق باید نگهداری و طبق توصیه های سازنده تعویض شوند.

همچنین در هنگام ترکیدن لاستیک خودرو هنگام رانندگی چه باید کرد؟ می تواند برای شما مفید باشد.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در مقاله امروز به بررسی علائم خرابی موتورهای پراید، 206، سمند، پارس و … و مشکلات بعد از تعمیر موتور پرداختیم. چه مشکلات دیگری را می دانید که ممکن است برای موتور پیش بیاید؟ شما می توانید نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را در زمینه علائم انجماد موتور خودرو و علائم خرابی موتور خودرو در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.