بررسی 13 علت و راه حل برای رفع بوی بد کولر خودرو


پس از مدتی به دلایل مختلف ممکن است بوی بدی از کولر خودروی شما به داخل خودرو پخش شود. ♨️ این حادثه یکی از حوادث ناخوشایند حین رانندگی است. در این مقاله از تیرازیس فایل به بررسی 13 علت و روش برای رفع بوی بد کولر خودرو می پردازیم.

چگونه بوی بد کولر خودرو را از بین ببریم

چرا AC ماشین من بوی بدی می دهد؟

قبلا در تیرازیس فایل علت خوب کار نکردن و خنک نشدن کولر خودرو را بررسی کردیم. کولر خودرو به دلایل مختلفی ممکن است بوی بدی بدهد. بوهای متصاعد شده از کولر گازی به دلایل مختلفی می تواند متفاوت باشد. در ادامه ابتدا به انواع بوهایی که ممکن است از کولر خودرو خود متوجه آن شوید و سپس روش ها را بیان می کنیم. رفع بوی بد کولر خودرو بررسی خواهیم کرد

دلیل بوی بد ماشین و انواع بوها

همانطور که گفته شد ممکن است بوی بد به دلایل مختلفی وارد خودرو شود. هر دلیلی می تواند باعث ایجاد بوی خاصی در خودرو شود. یعنی با توجه به بوی داخل خودرو می توانید دلیل بوی بد کولر را متوجه شوید. بنابراین ابتدا سعی کنید نوع بو را شناسایی کنید. با این روش به راحتی می توانید بوی بد خودرو را از بین ببرید.

بوی کپک یا سرکه بوی بد کولر 206 و…

این بو می تواند از فیلتر هوای کابین پخش شود. CCS در خودرو باعث می شود رطوبت از هوا گرفته شود. هنگامی که CCS خاموش است، باعث می شود رطوبت در خودرو باقی بماند. وجود رطوبت در خودرو باعث ایجاد بوی کپک می شود. هر چه ماشین شما استفاده شده تر و قدیمی تر باشد، احتمال این اتفاق بیشتر می شود. این بو در سایر لوازم خودرو مانند کف در صورت خیس بودن نیز ایجاد می شود. به طور کلی، رطوبت بیش از حد در هر خودرویی می تواند باعث این اتفاق شود، به خصوص اگر هوا بارانی یا زمستانی باشد.

رفع بوی بد کولر خودرو

بوی بد ضد یخ یا بوی روغن

ضد یخ یا روغن به دلایل مختلف می تواند شروع به نشت از زیر کاپوت کند. هنگامی که این اتفاق می افتد و ضدیخ یا روغن نشت می کند، با هوا مخلوط می شود و از طریق CCS ​​که در شیشه جلوی خودرو قرار دارد وارد کابین خودرو می شود. این می تواند باعث ورود بوی بد به داخل خودرو شود. همچنین نشت ضد یخ در کویل بخاری می تواند بوی ضد یخ زیادی را در خودرو پخش کند.

بوی اگزوز موتور یا بوی بد تخم مرغ

ورودی هوا CCS می تواند بوی اگزوز خودرو را به داخل کابین هدایت کند. به این ترتیب کولر خودرو بوی بد را به داخل خودرو هدایت می کند. هنگامی که مبدل کاتالیزوری به درستی کار نمی کند، بوی بد تخم مرغ با بوی اگزوز مخلوط می شود. این بو نیز مانند بوی اگزوز از ورودی هوای CCS وارد خودرو شده و باعث ورود بوی بد به داخل خودرو می شود.

علت بوی بد کولر خودرو

بوی بد کولر ماشین به دلیل نشت بنزین

بوی بد بنزین یا بوی گازوئیل می تواند به دلیل نشت سوخت در موتور خودرو باشد. انتشار این بو در خارج از خودرو می تواند دلیل جدی داشته باشد و باید سریعا آن را بررسی کنید. مشاهده چنین بویی در داخل کابین نیز می تواند نشان دهنده وجود مشکل باشد و باید سریع آن را بررسی کنید.

بوی سوختگی از کولر ماشین

بوی دیگری که ممکن است وارد کابین خودروی شما شود، بوی سوختگی است. بوهایی که در سمت موتور پخش می شوند توسط ورودی های CCS در شیشه جلوی خودرو جمع آوری می شوند. به غیر از موتور، بوهایی که از چرخ ها یعنی ترمزها متصاعد می شود نیز می تواند به داخل خودرو راه پیدا کند و باعث پخش شدن بوی بد داخل خودرو شود.

سیگار عامل بوی بد کولر خودرو است

آخرین بوی بدی که ممکن است در ماشین متوجه شوید بوی سیگار است. بوی سیگار در هر ماشینی می‌پیچد، حتی ماشین‌هایی که راننده آن سیگاری نیست و فقط سرنشینانش سیگار می‌کشند. هنگامی که شخصی در داخل خودرو سیگار می کشد، حتی غیر از راننده، باعث می شود مواد شیمیایی از طریق هوا بر روی سطوح خودرو قرار گیرد. بعد از آن وقتی CCS را روشن می کنید تا هوا در ماشین به گردش درآید، بوی سیگار داخل ماشین پخش می شود.

بوی بد کولر 206 و..

راه های رفع بوی بد کولر خودرو

تا به حال از روی نوع بو می توان تشخیص داد علت بوی بد کولر خودرو تبدیل شدن حالا ممکن است از خود بپرسید آیا این بوی بد قابل رفع است؟ پاسخ بله است. با بررسی روش ها می توانید بوی بد کولر خودرو را از بین ببرید. فقط کارهایی را انجام دهید که در زیر بررسی خواهیم کرد.

با روشن کردن CCS یا سیستم کنترل آب و هوا بوی بد کولر خودرو را از بین ببرید

همیشه سعی کنید هنگام رانندگی با ماشین خود سیستم کنترل آب و هوا یا CCS یا سیستم کنترل آب و هوا را روشن کنید. برخی از درایورها برای صرفه جویی در مصرف انرژی، CCS را خاموش می کنند. درست است که در درازمدت این می تواند در هزینه صرفه جویی کند، اما روشن بودن CCS باعث می شود هوای تازه به طور منظم وارد خودروی شما شود. ورود منظم هوای تازه به داخل ماشین باعث می شود ماشین شما مرتب خشک شود و رطوبت داخل ماشین باعث بوی کپک و… داخل ماشین نشود. بنابراین سعی کنید هنگام رانندگی سیستم کنترل آب و هوای خودرو را روشن کنید.

رفع بوی بد کولر خودرو

پارک کردن خودرو در مکان های آفتابی برای از بین بردن بوی بد کولر خودرو

هنگام تمیز کردن ماشین خود در بیرون، سعی کنید یک نقطه آفتابی را انتخاب کنید. اکثر رانندگان سعی می کنند ماشین خود را در سایه پارک کنند. این در صورتی است که نور خورشید دشمن بوی کپک و سرکه باشد. پرهیز از پارک کردن در مکان هایی که در سایه هستند و نور خورشید به آن مکان ها نمی رسد می تواند باعث شود که این بو کمتر از طریق کولر وارد ماشین شما شود.

در صورت سیگار کشیدن پنجره ها را باز کنید

همانطور که گفته شد وقتی فردی داخل ماشین سیگار می کشد باعث می شود مواد شیمیایی سیگار از طریق هوا روی سطوح ماشین قرار بگیرد و ماشین شما برای مدت طولانی بوی سیگار بدهد. وقتی کولر گازی رو روشن میکنی بدتر میشه. بنابراین وقتی می خواهید سیگار بکشید شیشه های ماشین را باز کنید تا بوی سیگار کاملا از ماشین خارج شود و داخل ماشین باقی نماند.

رفع بوی بد کولر ماشین با خشک کردن کفی ماشین

بسیاری از افراد در هوای مرطوب و برفی با کفش خیس وارد خودرو می شوند. این می تواند باعث خیس شدن کفی ماشین شود. به مرور زمان رطوبت کف پا باعث پخش شدن بوی بد داخل خودرو می شود. وقتی کولر گازی را روشن می کنید، شدت این بو بیشتر می شود. بنابراین، قبل از استفاده از ماشین خود، سعی کنید کف آن را جدا کرده و کاملا خشک کنید. خشک شدن کف پا باعث از بین رفتن بو می شود. اگر نمی توانید برای خشک کردن کفی ماشین وقت بگذارید، ابتدا می توانید از افراد دیگر بخواهید که قبل از خیس شدن کفی کفش هایشان را خشک کنند تا کفی ماشین خیس نشود.

علت بوی بد کولر خودرو

نشتی مایع را در اسرع وقت رفع کنید

زمانی که مایعات مختلف مانند ضدیخ شروع به نشت می کند و کولر خودرو را روشن می کنید، بوی این مایعات از طریق کولر وارد خودرو می شود. اگر بعد از روشن کردن خودرو و کولر بوی مایعاتی مانند ضد یخ متوجه شدید، به این معنی است که باید جلوی نشتی را بگیرید. ماشین خود را نزد یک متخصص ببرید تا محل دقیق نشتی را پیدا کند و آن را متوقف کند. توجه داشته باشید که نشت برخی مایعات مانند سوخت می تواند باعث آتش سوزی شود. بنابراین، اگر متوجه این بو شدید، آن را جدی بگیرید.

تعویض فیلتر هوای خودرو برای رفع بوی بد کولر خودرو

فیلتر هوای خودرو به دلیل کثیفی و آلودگی پس از مدتی تعویض شود. عدم تعویض فیلتر هوا باعث بوی بد کولر می شود. زمان تعویض فیلتر هوا بسته به ماشین شما ممکن است متفاوت باشد. به همین دلیل می توانید دستورالعمل سازنده خودروی خود را مطالعه کرده و فیلتر هوای خودرو را در بازه های زمانی مشخص شده تعویض کنید. این زمان معمولا هر سال است. شما باید به طور مرتب فیلتر هوای کثیف را از خودرو جدا کرده و آن را با یک فیلتر هوای تمیز جایگزین کنید تا بوی بد خودرو از بین برود.

از بین بردن بوی بد کولر خودرو

بوی بد کولر 206 و.. با نظافت سیستم تهویه مطبوع

جدا از تعویض فیلتر هوا، باید به طور مرتب سیستم تهویه هوا را تمیز کنید تا بوی بد خودرو از بین برود. برای تمیز کردن این سیستم می توانید از اسپری های مخصوص استفاده کنید. یکی از این اسپری ها را تهیه کنید و داخل کولر ماشین خود اسپری کنید. همچنین در صورت تمایل می توانید برای از بین بردن بوی بد کولر علاوه بر اسپری از محلول و مخلوط خانگی استفاده کنید. یکی از این ترکیبات ترکیب آب و سرکه است. برای تمیز کردن کولر ماشین آب و سرکه را با هم مخلوط کرده و در یک بطری اسپری قرار دهید. سپس داخل کولر اسپری کنید و بگذارید بوی کپک از بین برود و… خاصیت اسیدی سرکه تمام آلودگی های سیستم تهویه مطبوع را از بین می برد.

چگونه بوی بد کولر خودرو را از بین ببریم

پس از مدتی گرد و غبار در سیستم تهویه جمع می شود. در این زمان می توانید گرد و غبار داخل سیستم تهویه را با جاروبرقی تمیز کنید. ابتدا جاروبرقی را بردارید. سپس یک سری برای آن بگذارید تا بتوانید جاهای باریک را تمیز کنید. سپس آن را به کولر ببرید تا گرد و غبار آن گرفته شود. اگر جاروبرقی تمیزی مطلوب را برای شما به ارمغان نمی آورد، می توانید برای تمیزی بیشتر از بخار نمک استفاده کنید.

بوی بد کولر ماشین

اگر بخاری خودرو نیز بوی بدی را در خودرو متصاعد می کند، می توانید بررسی 10 علت بوی بد بخاری خودرو را بخوانید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در مطلب امروز درباره دلایل انتشار بوی بد از کولر خودرو صحبت کردیم. آیا با روش های ذکر شده توانسته اید علت بوی بد کولر خودرو را بیابید و این بو را از بین ببرید؟ شما می توانید نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را در زمینه خروج دود سفید از شیر کولر خودرو در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.