بررسی مهمترین علائم و نشانه های خرابی شمع خودرو


شمع ها یکی از مهم ترین قطعات موتور خودرو هستند. این قطعه برای احتراق سوخت در موتور استفاده می شود. به همین دلیل مهم است که بدانیم چه زمانی خراب می شود و چرا اتفاق می افتد. در این مقاله از تیرازیس فایل به بررسی مهمترین علائم و نشانه های خرابی شمع خودرو می پردازم.

علائم خرابی شمع خودرو

علائم خرابی شمع خودرو

با گذشت زمان، شمع های خودرو ممکن است کثیف شده و به دلایل مختلف از کار بیفتند. شمع های آسیب دیده باعث می شود موتور خودرو به درستی کار نکند و برای شما مشکل ایجاد کند. شما با توجه به علائم خرابی شمع خودرو می توانید متوجه این موضوع شوید و شمع خودرو را تعویض کنید. در ادامه به بررسی علائم خرابی شمع خودرو می پردازیم.

زود تمام شدن بنزین به دلیل خرابی شمع

با هر گازی که پر می کنید می توانید مسافتی را طی کنید. گاهی متوجه می شوید که مسافتی که با بنزین معمولی طی می کردید کم شده است. این نشان دهنده افزایش مصرف سوخت است. زمانی که شمع خودرو به درستی کار نمی کند، می تواند روی مصرف بنزین شما تاثیر منفی بگذارد. بنابراین اگر متوجه شدید مصرف سوخت شما افزایش یافته و نمی توانید با مقدار معمول بنزین خود مسافت طولانی را طی کنید، شمع های خودرو را بررسی کنید.

علائم خرابی شمع خودرو

اگر مصرف سوخت خودروی شما زیاد است، می توانید آموزش 23 روش کاهش مصرف سوخت خودرو را برای کاهش آن مطالعه کنید.

شمع شکسته چه علائمی دارد؟ کاهش سرعت خودرو

زمانی که شمع های خودرو از کار بیفتند و به درستی کار نکنند باعث می شود خودرو شتاب خود را از دست بدهد. یعنی در حین رانندگی متوجه می شوید که ماشین طبق معمول حرکت نمی کند. اگر متوجه شدید که شتاب خودرو کم شده و مثل همیشه نیست، باید شمع های خودرو را چک کنید.

تست شمع خودرو

روشن نشدن خودرو، تاثیر شمع بر روی موتور خودرو در زمان خرابی

وقتی می خواهید ماشین را روشن کنید و روشن کنید، ممکن است ماشین به سختی روشن شود یا استارت کار نکند. در این زمان ممکن است فکر کنید که مشکل به دلیل کمبود بنزین یا باتری خودرو است. البته جدای از این موارد شکستن شمع ها نیز می تواند دلیل روشن نشدن خودرو باشد. زمانی که شمع های خودرو آسیب ببیند، در هنگام استارت نمی تواند جرقه ای تولید کند و این باعث ایجاد مشکل در فرآیند جرقه زنی می شود.

علائم خرابی شمع و وایر پراید 206 و 405 و...

برای مشاهده سایر دلایل روشن نشدن خودرو می توانید مقاله علت و مهمترین دلایل روشن نشدن خودرو را مطالعه کنید.

خاموش کردن موتور ماشین

در قسمت قبل گفته شد که شمع های معیوب باعث می شود که فرآیند جرقه زنی به درستی انجام نشود و این موضوع علاوه بر روشن نشدن خودرو باعث عدم کارکرد صحیح موتور خودرو نیز می شود. همچنین خرابی شمع خودرو وقتی دور موتور کم است صدای بدی از موتور خودرو شنیده می شود. این موضوع جدا از صدای بد باعث لرزش خودرو نیز می شود. یکی دیگر از نشانه های موتور خودرو که نشان می دهد شمع های خودرو آسیب دیده است، گرم شدن بیش از حد موتور است.

علائم خرابی شمع خودرو

چراغ چک موتور به دلایل مختلفی می تواند روشن شود. وقتی CEL روشن می شود اولین چیزی که می توانید بررسی کنید این است که شمع های خودرو سالم هستند یا خیر.

خرابی کاتالیزور یکی از علائم خرابی شمع و وایر پراید 206 و 405 و … می باشد.

شمع ممکن است یک وسیله الکتریکی باشد، اما نقش مهمی در مصرف سوخت خودرو دارد. بنابراین زمانی که شمع خودرو کثیف یا آسیب دیده باشد باعث از کار افتادن مبدل کاتالیزوری نیز می شود.

علت خرابی شمع خودرو

تست شمع خودرو با مشاهده دود اگزوز

یکی از علائم خرابی شمع خودرو دود اگزوز است. زمانی که شمع خودرو به درستی کار نمی کند و آسیب می بیند باعث می شود گازهای داخل محفظه احتراق نسوزند. این گازهای نسوخته در نهایت وارد سیستم اگزوز شده و به صورت دود سمی یا دود سیاه خارج می شوند.

اثرات شل شدن شمع ها

علت خرابی شمع خودرو

خرابی شمع خودرو دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. در برخی موارد، می توانید علت خرابی را شناسایی کنید و برای رفع خرابی چه کاری باید انجام دهید.

  • رنگ اطراف عایق قهوه ای می شود: تغییر رنگ شمع یکی از نشانه های قابل مشاهده خرابی شمع خودرو است. باید شمع را باز کرده و از نزدیک بررسی کنید. دلیل این امر فرسودگی است و زمانی اتفاق می افتد که شمع به حد مجاز خود رسیده باشد. در این شرایط باید شمع را تعویض کنید.
  • شکاف بیش از حد شمع: شکاف شمع جرقه به دلیل سایش افزایش می یابد. در این مورد، شما باید یک شمع جایگزین با همان محدوده دمایی تهیه کنید.
  • له شدن شمع شوی: عواقب شل شدن شمع له شدن شمع شوی خودرو است. در این زمان باید آن را محکم کنید تا به درستی جا بیفتد.
  • رسوبات روی شمع: رسوبات قهوه ای قرمز و… روی شمع نشان دهنده استفاده زیاد از افزودنی های سوخت است. برای رفع این مشکل باید شمع های خودرو را تعویض کنید و از مواد افزودنی سازگار با سیستم جرقه زنی استفاده کنید.
  • خیس کردن شمع ماشین: علت خیس شدن شمع ماشین می تواند به اصطلاح به دلیل خفگی ماشین باشد. زمانی که با این مشکل مواجه شدید، باید سیستم برق و انژکتورهای خودرو را بررسی کنید.

علائم خرابی شمع خودرو

همچنین بررسی 28 ایراد رایج موتور خودرو و اقدامات لازم برای تعمیر آنها می تواند برای شما مفید باشد.

سوالات متداول

چرا شمع ماشین روغن می سوزاند؟

وجود روغن روی شمع خودرو دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. این دلایل عبارتند از آسیب به واشر سرسیلندر، نشت روغن از بیرون موتور، خرابی یا فرسودگی لاستیک های راهنما و میل سوپاپ و غیره.

علت خرابی شمع خودرو چیست؟

خرابی سریع شمع خودرو می تواند به دلیل نوع اشتباه شمع ها، دمای بالای شمع، آلودگی روغن، تجمع کربن و … باشد.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در مقاله امروز در مورد علت خرابی شمع خودرو صحبت کردیم. آیا با توضیحات بالا توانستید علت خرابی شمع خودروی خود را بیابید؟ شما می توانید نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را در قسمت نظرات علت سفید شدن شمع ها با ما در میان بگذارید.