بررسی مزایا و معایب اورکلاک قطعات کامپیوتر و..


ممکن است پس از کند شدن و قدیمی شدن قطعات کامپیوتر تصمیم به اورکلاک بگیرید. 🚀 این کار جدا از مزیت هایی که برای شما دارد، معایبی هم دارد. در این مقاله از تیرازیس فایل به بررسی مزایا و معایب اورکلاک قطعات کامپیوتر و … می پردازیم.

اورکلاک خوب است؟

اورکلاک: مزایا و معایب

به دلایل مختلف ممکن است کامپیوتر و سیستم شما کند شود و CPU، کارت گرافیک و غیره مانند قبل کار نکنند. در این شرایط، کاربران ممکن است تصمیم به اورکلاک بگیرند. قبل از اورکلاک، کاربران باید با مزایا و معایب اورکلاک آشنا شوند تا پس از انجام این کار با مشکل مواجه نشوند. در ادامه به بررسی مزایا و معایب اورکلاک می پردازیم.

اورکلاک چیست؟

قبل از بررسی مزایا و معایب اورکلاک ما باید بدانیم که اورکلاک چیست. اورکلاک به معنای افزایش ولتاژ سخت افزاری است. وقتی یک قسمت را اورکلاک می کنید، به این معنی است که تعداد کارهایی که آن قسمت انجام می دهد را در یک ثانیه افزایش می دهید. این باعث افزایش سرعت و کارایی سیستم شما می شود. اما این کار جدای از مزایا، معایبی نیز دارد که در ادامه به بررسی مزایا و معایب اورکلاک کارت گرافیک و سایر قطعات می پردازیم.

مزایا و معایب اورکلاک

پس از بررسی مزایا و معایب اورکلاک برای اورکلاک کارت گرافیک، می توانید با خیال راحت آموزش تصویری اورکلاک کارت گرافیک را مطالعه کنید.

مزایای اورکلاک کردن قطعات کامپیوتر و…

 • افزایش عملکرد: وقتی اورکلاک می‌کنید، کارها سریع‌تر انجام می‌شوند. به همین دلیل، عملکرد رایانه نیز افزایش می یابد. البته ممکن است این افزایش عملکرد مقدار قابل توجهی نباشد و فقط بین 5 تا 20 درصد باشد، اما باز هم کمی می تواند برای افزایش کارایی مفید باشد.
 • بهبود بازی ها و تاثیر اورکلاک در بازی: اگر جزو افرادی هستید که زیاد بازی می کنید، اورکلاک می تواند برای شما بسیار مفید باشد. اورکلاک با افزایش شتاب سیستم و مصرف انرژی بیشتر، بازی را رضایت بخش تر می کند.
 • حذف هزینه اضافی: وقتی با استفاده از اورکلاک کارایی سیستم را افزایش می دهید، هزینه اضافی ندارید. تنها چیزی که برای اورکلاک نیاز دارید قطعات کامپیوتری است که از قبل دارید. فقط مطمئن شوید که GPU و CPU با مادربرد سازگار هستند.

معایب اورکلاک CPU

 • مفید بودن قطعات کامپیوتر قدیمی: اگر کامپیوتر شما قدیمی است، می توانید آن را اورکلاک کنید تا کمی بیشتر برای شما کار کند و نیازی به ارتقا نداشته باشد.
 • افزایش نرخ فریم FPS: اگر به دنبال افزایش کارایی و گرافیک کامپیوتر خود هستید، می توانید از اورکلاک پردازنده گرافیکی استفاده کنید. این باعث بهبود گیم پلی شما می شود.
 • حذف تاخیر ورودی: یکی از مشکلاتی که گیمرها با آن مواجه هستند تاخیر ورودی است. این بدان معناست که وقتی گیمر چیزی را در رایانه وارد می کند، مدتی طول می کشد تا آن را روی مانیتور نمایش دهد. بنابراین، اورکلاک می تواند این تاخیر ورودی را از بین ببرد.

همچنین آموزش 3 راه حل مشکل CPU Fan Error می تواند برای شما مفید باشد.

معایب اورکلاک چیست؟

 • داغ شدن بیش از حد پردازنده یکی از مهم ترین خطرات اورکلاک است: زمانی که اورکلاک می کنید، ممکن است بعد از مدتی متوجه شوید که پردازنده بیش از حد گرم می شود. گرم شدن بیش از حد پردازنده ممکن است به پردازنده یا سایر اجزای کامپیوتر آسیب برساند. بنابراین، باید مطمئن شوید که یک سیستم خنک کننده مناسب برای کامپیوتر خود دارید. همچنین مصرف انرژی به دلیل افزایش عملکرد افزایش می یابد.

معایب اورکلاک CPU

 • تولید نویز: در بالا گفته شد که به دلیل گرم شدن قطعات کامپیوتر پس از اورکلاک نیاز به فن و کولر بزرگتری دارید که صدای کامپیوتر را بلندتر می کند.
 • صدمات جبران ناپذیر یکی از بزرگترین معایب اورکلاک رم: مشکل دیگری که ممکن است اورکلاک برای شما ایجاد کند این است که به قطعات کامپیوتر آسیب می رساند. در حین اورکلاک، قطعات کامپیوتر فرسوده و آسیب می بینند. در نتیجه باید این قطعات را تعویض کنید که می تواند هزینه های بیشتری را به همراه داشته باشد.
 • کاهش طول عمر: مشکل جدی اورکلاک این است که به طول عمر قطعات کامپیوتر آسیب می رساند. با اورکلاک، قطعات در دمای بالا کار می کنند. بنابراین، طول عمر RAM، CPU یا GPU را کاهش می دهد. به خاطر همین معایب اورکلاک CPU این است که سازندگان در دفترچه راهنمای CPU ذکر می کنند که سیستم نباید اورکلاک شود.
 • انقضای گارانتی: پس از اورکلاک، گارانتی قطعات کامپیوتر باطل می شود. به این معنی که پس از انجام این کار، پس از خرابی قطعات، نمی توانید آنها را توسط سازنده تعمیر یا تعویض کنید.
 • اگر از کار بیفتد، کامپیوتر خراب می شود: اگر اورکلاک ناموفق باشد، باعث می شود RAM، CPU، مادربرد، منبع تغذیه و غیره آسیب ببیند. بعد از آسیب دیدگی دیگر نمی توانید آنها را تعمیر کنید و در نتیجه باید آنها را در سطل زباله بیندازید.

معایب اورکلاک مانیتور

 • ناسازگاری با نرم افزار: گاهی اوقات ممکن است اورکلاک با تنظیمات و پیکربندی نرم افزار ناسازگار باشد. در نتیجه اورکلاک باگ های نرم افزاری را برای شما ایجاد می کند. این اشکالات و خطاها می تواند یکی دیگر از آنها باشد معایب اورکلاک گرافیک بودن

نظرات و پیشنهادات شما؟

در مقاله امروز در مورد مزایا و معایب اورکلاک ماینر و … آیا به دلیل معایب اورکلاک سی پی یو و … سیستم خود را اورکلاک می کنید؟ شما می توانید نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را در زمینه مزایا و معایب مانیتور اورکلاک و … با ما در میان بگذارید.