بررسی امکان شنود تماس ها و چت های واتس اپ توسط دیگران


به عنوان کاربری که از اپلیکیشن واتس اپ استفاده می کنید، طبیعی است که نگران حریم خصوصی خود باشید. اگر به اطلاعات دقیق تری در مورد شنود واتساپ نیاز دارید، می توانید مقاله بررسی امکان گوش دادن به تماس ها و چت های واتس اپ توسط دیگران را امروز در تیرازیس فایل دنبال کنید.

آیا امکان گوش دادن به واتس اپ وجود دارد؟

آیا می توان چت و تماس های واتس اپ را ردیابی کرد؟

واتس اپ یکی از شبکه های اجتماعی متعلق به فیس بوک است که بیش از 2 میلیارد کاربر در 180 کشور جهان دارد. در این شبکه اجتماعی روزانه بیش از 65 میلیارد پیام رد و بدل می شود و روزانه 2 میلیارد دقیقه تماس صوتی و تصویری برقرار شده است (آمار مربوط به سال 2018 است). علاوه بر رایگان بودن، کاربری آسانی دارد و امکان ارسال پیام ها و اسناد متنی، صوتی و تصویری را فراهم می کند. اما بیشتر از همه این نوید را به حفظ حریم خصوصی و محرمانه بودن ارتباطات می دهد و به کاربران اطمینان می دهد که پیام ها و تماس های آنها رمزگذاری شده است و هیچ کس (حتی خود WhatsApp) نمی تواند آنها را بخواند یا گوش دهد.

این شهرت افسانه ای که واتس اپ از آن برخوردار بود اکنون زیر سوال رفته است. نگرانی های جدی در مورد توانایی واتس اپ برای محافظت از حریم خصوصی افراد (به غیر از جلوگیری از انتقال و ذخیره محتوا) مطرح شده است.

از قضا، فرسایش اعتماد با یک سری حوادث غیرمرتبط آغاز شد، زمانی که بازیگر بالیوودی سوشانت سینگ راجپوت در شرایطی مرموز در بمبئی درگذشت. آژانس‌هایی که در مورد مرگ این بازیگر تحقیق می‌کنند، مکالمات واتس‌اپ را در اختیار رسانه‌ها قرار دادند تا ادعای مظنونان را رد کنند. علاوه بر این پلیس دهلی برای 15 نفر به اتهام تشکیل گروه های واتس اپ برای سازماندهی اغتشاشات پرونده تشکیل داد و بار دیگر پیام های چت در رسانه ها افشا شد.

افشای این اطلاعات کاربران را نسبت به حریم خصوصی پرکاربردترین پلتفرم پیام رسان جهان محتاط کرده است.

چت شما چقدر امن است؟ آیا امکان گوش دادن به مکالمات واتس اپ وجود دارد؟

قبل از بررسی اینکه آیا تلگرام هک شده است؟ کارشناسان امنیت اطلاعات ادعا می کنند که واتس اپ تنها پلتفرم پیام رسانی نیست که حریم خصوصی را به خطر می اندازد. علاوه بر واتس اپ، برنامه های محبوب دیگری مانند تلگرام، سیگنال و آی مسیج نیز آسیب پذیر هستند. پیام‌هایی که در این پلتفرم‌ها (از جمله واتس‌اپ) ارسال می‌شوند، رمزگذاری شده‌اند و در حین انتقال قابل رهگیری نیستند. به عبارت دیگر، آنها ادعا می‌کنند که وقتی پیامی (صوتی، تصویری، متنی) را برای شخص دیگری در واتس‌اپ ارسال می‌کنید، در مدت زمانی که این پیام به سرور واتس‌اپ و از آنجا برای گیرنده ارسال می‌شود، هیچ‌کس نمی‌تواند آن را پیگیری کند. می توانید به آن گوش دهید.

در باره امکان گوش دادن به واتس اپ این شرکت بارها ادعا کرده است که رمزگذاری پایان به انتها را تضمین می کند و فقط فرستنده و گیرنده (و هیچ کس دیگری) نمی توانند محتویات را بخوانند و ببینند. یکی از سخنگویان واتس اپ می گوید که پیام های ارسال شده در واتس اپ محافظت می شوند و فقط گیرنده و فرستنده ای که کلیدهای رمزگذاری خاص را دارند می توانند آنها را دریافت کنند. همه اینها به طور خودکار اتفاق می افتد و برای ایجاد یک چت خصوصی برای ایمن سازی پیام های خود نیازی به فعال کردن تنظیمات ندارید. اکثر کارشناسان سایبری موافق هستند که استراق سمع پیام های رمزگذاری شده WhatsApp تقریبا غیرممکن است. رمزگشایی پیام ها آسان نیست.

با این حال، ذکر این نکته ضروری است ردیابی واتس اپ این کار را می توان به سادگی انجام داد زیرا تمام پیام های ارسال شده از یک دستگاه به دستگاه دیگر در مکان های مختلفی ذخیره می شوند که می توان داده ها را از آنها بازیابی کرد. توجه داشته باشید که فضای ذخیره‌سازی شما رمزگذاری نشده است، به این معنی که هر کسی که به تلفن‌های فرستنده/گیرنده دسترسی دارد می‌تواند این پیام‌ها را بخواند.

ادعا می‌شود که هکرها و حتی سازمان‌های دولتی از نرم‌افزار جاسوسی برای استراق سمع تماس‌های واتس‌اپ برای هدف قرار دادن تلفن‌ها و بازیابی اطلاعات آن‌ها و خواندن آن‌ها به صورت زنده استفاده می‌کنند. معروف ترین نمونه در سال 2018 هک شرکت فناوری سایبری NSO بود. همچنین اکانت ولیعهد عربستان هک شد. کارشناسان امنیت سایبری می گویند زمانی که یک هکر به یک تلفن همراه دسترسی پیدا کند (چه از طریق مالکیت فیزیکی یا هک)، می تواند تقریباً تمام اطلاعات تلفن را بدزدد.

چت شما چقدر امن است؟  آیا امکان گوش دادن به مکالمات واتس اپ وجود دارد؟

شنود واتساپ دیگران از طریق پشتیبان گیری ابری

هک نسخه پشتیبان ابری نیز آسان است. در باره امکان استراق سمع در واتس اپ به این ترتیب باید بگوییم که اگر کاربر گزینه پشتیبان گیری را فعال کرده باشد، پیام های او در گوگل درایو یا آیکلود ذخیره می شود و با بازیابی این اطلاعات می توان آنها را به سرقت برد. اکثر پلتفرم های چت ادعا می کنند که پیام های خصوصی کاربران را در سرورهای خود ذخیره نمی کنند و واتس اپ یکی از آنهاست. اگر پیام خصوصی ارسال کند آن را از سرور خود حذف می کند و اگر نتواند آن را به مدت 30 روز در سرورهای خود ذخیره می کند و پس از این 30 روز اگر هنوز پیام ارسال نشده است آنها را حذف می کند. .

در مورد برنامه ای مانند تلگرام، می توان گفت که تنها در صورتی که کاربر چت مخفی را شروع کرده باشد، پیام های او به صورت رمزگذاری شده ارسال می شود و در صورت عدم استفاده از این گزینه، پیام ها در سرور تلگرام رمزگشایی می شوند و پیام ها می توانند دوباره در حال خواندن باشند، پیام ها رمزگذاری شده و به دستگاه گیرنده ارسال می شوند و در نهایت رمزگشایی می شوند. بنابراین اگر فردی موفق به هک سرور تلگرام شود می تواند به پیام های خصوصی کاربران دسترسی داشته باشد. از نظر تئوری، نهادهای مجری قانون نیز می توانند با درخواست رسمی به داده های ذخیره شده در سرورهای تلگرام دسترسی داشته باشند. بنابراین اگر پیام ها در سرور ذخیره شوند، حتی اگر کاربر آنها را حذف کرده باشد، قابل ردیابی هستند.

آیا تماس صوتی واتس اپ شنیده می شود؟

پاسخ هم بله و نه است. در واقع، این بستگی به نقض امنیتی و آسیب پذیری گوشی شما دارد. سازمان‌های اجرایی می‌توانند تماس‌های تلفنی و اینترنتی معمولی شما را کنترل کنند. با این حال، از آنجایی که چت‌ها و تماس‌ها از طریق واتس‌اپ و سایر پیام‌رسان‌ها رمزگذاری شده‌اند، نمی‌توان آنها را در حین حمل و نقل رهگیری کرد.

با این حال، این مانع از این نمی شود که سازمان های مجری قانون یا نرم افزارهای جاسوسی مانند Pegasus به مکالمات شما گوش دهند. این نرم افزار جاسوسی آسیب پذیری را در پروتکل VoIP واتس اپ شناسایی کرد و از آن برای استراق سمع واتس اپ استفاده کرد. تنها چیزی که برای نصب برنامه جاسوسی روی گوشی لازم است. تماس بی پاسخ از طریق واتس اپ بود. پس از آن رمز عبور، مخاطبین؛ پیامک ها و حتی تماس های صوتی به سرقت رفتند.

این به هکرها امکان دسترسی به دوربین، میکروفون و GPS گوشی را برای ردیابی موقعیت مکانی می دهد. سازمان های مجری قانون یا هکرهای حرفه ای می توانند بدافزار را روی گوشی شما نصب کنند و به ردیابی ادامه دهند.

جلوگیری از شنود واتس اپ

جلوگیری از شنود واتس اپ

در سال 2020 بود که گفته شد گوگل از واتس اپ استراق سمع کرده و کنترل پیام های خصوصی کاربران را به دست گرفته است. به همین دلیل برای این شرکت دادگاه تشکیل شد و این پرونده همچنان ادامه دارد.

اگر قصد جلوگیری از شنود واتس اپ را دارید، باید جنبه های امنیتی را در نظر بگیرید. تا حد امکان از تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات خود در فضای ابری خودداری کنید. همچنین استفاده از نام و نام خانوادگی برای نام کاربری ضروری نیست.

همچنین توصیه می کنیم از نسخه های غیر رسمی واتس اپ استفاده نکنید، در غیر این صورت اطلاعات شما به راحتی به سرقت می رود. به عنوان مثال، WhatsApp Gold حاوی بدافزار است.

سعی کنید WhatsApp را به روز نگه دارید. نسخه های به روز شده نقض های امنیتی را برطرف می کنند.

آسیب‌پذیری‌هایی را شناسایی کنید که امکان نصب بدافزار یا جاسوس‌افزار را فراهم می‌کنند.

در صورت امکان سابقه تماس خود را پاک کنید.

مکان‌های ذخیره‌سازی مختلف تلفن خود را بررسی کنید و داده‌هایی را که در دستگاه خود نیاز ندارید حذف کنید.

علاوه بر این، کارشناسان امنیتی در مورد امکان استراق سمع در واتس اپ گفته می شود نه تنها سیستم عامل بلکه برنامه های نصب شده در گوشی نیز می توانند به پیام های شما دسترسی داشته باشند. به همین دلیل است که هنگام نصب برنامه روی گوشی خود باید شرایط و ضوابط را به دقت بخوانید و تنظیمات مجوز دسترسی را بررسی کنید.

آن را به جای پشتیبان گیری ابری امتحان کنید. اطلاعات خود را روی هارد اکسترنال ذخیره کنید.

و در نهایت، به یاد داشته باشید که اگر از دستگاه های الکترونیکی استفاده کنیم، محافظت از اطلاعات خود در برابر بازیابی تقریبا غیرممکن است.

در نهایت، اگر از برنامه Imo به غیر از WhatsApp استفاده می کنید، می توانید بررسی کنید: ایمو چقدر امن است؟ آیا برنامه Imo قابل هک و استراق سمع است؟ خواندن

نظرات و پیشنهادات شما؟

در بررسی امکان شنود تماس‌ها و چت‌های واتس‌اپ توسط دیگران، به این نکته اشاره کردیم که هکرها یا سازمان‌های اجرایی نمی‌توانند پیام‌هایی را که به سرور واتس‌اپ و از آنجا به گیرنده ارسال می‌شوند، ردیابی کنند. واتس اپ رهگیری می شود و این تنها در صورتی است که اطلاعات در فضای ذخیره سازی یا فضای ابری ذخیره شود. علائم شنود واتس اپ ممکن است چندان واضح نباشد و حتی متوجه هک شدن خود نشوید. به نظر شما، نشانه های شنود واتس اپ چه می تواند باشد؟ نظرات و پیشنهادات خود را در بخش نظرات همین مقاله با ما در میان بگذارید.