بررسی اثرات امواج وای فای در بارداری و برای جنین و نوزاد


ما در عصری زندگی می کنیم که اینترنت به خوبی ما را احاطه کرده است. به عنوان یک مادر برای اولین بار، ممکن است تعجب کنید که آیا نقاط اتصال تلفن همراه و وای فای در دوران بارداری خطرناک هستند یا خیر. 🤰 در مقاله بررسی اثرات امواج وای فای در بارداری و برای جنین و نوزاد امروز سعی داریم اطلاعات کاملی در این مورد در اختیار شما قرار دهیم.

تاثیر امواج وای فای در بارداری چیست؟

آیا Wi-Fi می تواند روی جنین شما در دوران بارداری یا بعد از آن تأثیر بگذارد?

در دنیایی که ما در آن زندگی می کنیم، مردم برای فناوری ارزش زیادی قائل هستند. بسیاری از ما بخش بزرگی از زندگی خود را صرف تماشای صفحه تلویزیون، گوشی، تبلت و کامپیوتر می کنیم. با تکامل سریع فناوری تلفن همراه و بی سیم، ما به طور فزاینده ای به صفحه نمایش ها و قابلیت های آنها وابسته شده ایم.

مطالعه ای که در سال 2014 انجام شد نشان می دهد که هر بزرگسال 7 ساعت از وقت خود را در مقابل صفحه نمایش (تلویزیون، تلفن و …) می گذراند. استفاده از وای فای در خانه ها، مدارس، کتابخانه ها، مراکز خرید، رستوران ها و اکثر اماکن عمومی در سراسر جهان رایج شده است. بسیاری از ما بدون توجه به پیامدهای این تغییرات در زندگی خود، این موضوع را بدیهی می دانیم. اما در مورد تاثیر امواج وای فای بر جنین و در مورد کودکان در حال رشد چطور؟ پاسخ کوتاه این است که در سال 2014 مطالعه ای انجام شد که نشان داد وای فای و تلفن همراه خطر سقط جنین را در زنان باردار تا 50 درصد افزایش می دهد. با در نظر گرفتن این موضوع، مقاله امروز بر روی اثرات بالقوه وای فای بر رشد نوزادان و کودکان تمرکز خواهد کرد.

وای فای چگونه کار می کند؟

قبل از رفتن به بررسی تاثیر اینترنت وای فای بر جنین اجازه دهید اصل کار Wi-Fi را درک کنیم. تشعشعات الکترومغناطیسی (EMR) از دیوارهای خانه عبور می کند تا اطمینان حاصل شود که اینترنت به همه می رسد. باندهای فرکانسی وای فای بین 2.4، 3.6 و 5 گیگاهرتز هستند. می توانید محدوده را با آنچه در اجاق های مایکروویو می بینید مقایسه کنید. تنها تفاوت یا جنبه ایمن تر استفاده از اجاق ها این است که تشعشعات داخلی است و مانند Wi-Fi پخش نمی شود.

آیا امواج وای فای در دوران بارداری بی خطر هستند؟

محققان بخش تحقیقات Kaiser Permanente در اوکلند، کالیفرنیا، 913 زن باردار را در مراحل مختلف بارداری مورد مطالعه قرار دادند. برخی از شرکت کنندگان در این مطالعه قبلا حداقل 1 سقط جنین را تجربه کرده بودند. همه شرکت کنندگان دستگاهی را حمل کردند که قرار گرفتن در معرض تک یاخته های MF را در یک دوره 24 ساعته در یک روز معمولی اندازه گیری می کرد.

دانشمندان در طول دوران بارداری نتایج بارداری را دنبال کردند. نتایج نشان داد که زنان بارداری که در معرض بالاترین دوزهای MF بودند، 48 درصد بیشتر از سایر زنان در معرض خطر سقط جنین قرار داشتند.

در میان زنان باردار که در معرض بالاترین سطوح پرتو MF بودند، 24.2 درصد سقط جنین داشتند، در حالی که 10.4 درصد زنانی که کمترین میزان را تجربه کردند. غیر از سقط جنین، از اثرات وای فای در خانه می توان به این نکته اشاره کرد که نوزاد ممکن است مبتلا به اوتیسم، اختلال مغزی، تاخیر رشد و … باشد همچنین تشعشعات ساطع شده از وای فای باعث اختلال در رشد عصبی و مغزی کودکان می شود.

دکتر De-Kun Li که نویسنده اصلی این مطالعه بود، اظهار داشت: این مطالعه نشان می دهد که تابش میدان مغناطیسی غیریونیزان می تواند اثرات بیولوژیکی نامطلوبی بر سلامت انسان داشته باشد.

آیا امواج وای فای در دوران بارداری بی خطر هستند؟

اثرات امواج وای فای در بارداری

WiFi از تشعشعات مایکروویو الکترومغناطیسی (EMR) برای انتقال سیگنال ها در یک ساختمان یا منطقه استفاده می کند. این با اتصال سیمی کابل اترنت متفاوت است. WiFi از امواج مایکروویو در محدوده فرکانس 2.4، 3.6 و 5 گیگاهرتز استفاده می کند. این تقریباً همان چیزی است که در تلفن های بی سیم و اجاق های مایکروویو پیدا می کنید. در واقع، مایکروویو از قدرت بیشتری استفاده می کند، اما در داخل فر است.

سیگنال‌های وای‌فای از دیوارها، کف‌ها و اشیاء مختلف عبور می‌کنند و همچنین می‌توانند از یکدیگر منعکس شوند. قرار گرفتن در معرض تابش الکترومغناطیسی هنگام استفاده از WiFi بسیار زیاد است. خطر اثرات بالقوه سلامتی نیز وجود دارد.

تابش میدان مغناطیسی غیریونیزان (MF) که از خطوط برق و برج های سلولی نیز ساطع می شود، در مطالعات گذشته نشان داده است که به بدن استرس وارد می کند و منجر به آسیب ژنتیکی می شود که می تواند باعث سقط جنین در زنان باردار شود. بودن

این مطالعه آمریکایی نشان داد که زنانی که در معرض بالاترین سطوح پرتوهای MF قرار داشتند، 48 درصد بیشتر از زنانی که در معرض کمترین میزان پرتو قرار داشتند، نوزادان خود را از دست دادند. همچنین تشعشعات MF که همه افراد تا حدودی در معرض آن قرار دارند سرطان زا هستند.

چگونه امواج وای فای بر نوزادان و جنین ها تأثیر می گذارد

تاثیر امواج وای فای بر روی جنین یا کودکان به این دلیل است که جمجمه نازکی دارند و بافت مغز آنها امواج را بیشتر جذب می کند. مطالعه ای که در سال 2014 در مجله Microscopy and Ultrastructure منتشر شد نشان داد که جنین ها و کودکان بیشتر در معرض خطر تشعشعات مایکروویو هستند. تشعشعات مایکروویو از دستگاه های بی سیم در حال حاضر به عنوان سرطان زا کلاس 2B طبقه بندی می شود. سرب و آفت کش DDT نیز به عنوان کلاس 2B طبقه بندی می شوند.

چگونه امواج وای فای بر نوزادان و جنین ها تأثیر می گذارد

متأسفانه با رایج شدن وای‌فای در جامعه ما، اسباب‌بازی‌هایی که از این فناوری استفاده می‌کنند (از تبلت‌های کودکان گرفته تا سخت‌افزار بازی‌های رایانه‌ای) رواج پیدا می‌کنند. اکنون بسیاری از کودکان اسباب بازی هایی دارند که به فناوری Wi-Fi متکی هستند. تا زمانی که اطلاعات بیشتری در مورد ایمنی Wi-Fi به دست نیاید، این اسباب بازی ها باید به دقت توسط دولت ها تنظیم شوند، اما متأسفانه اغلب اینطور نیست.

فرانسه اخیرا استفاده از فناوری Wi-Fi را در مهدکودک ها و پیش دبستانی هایی که از کودکان سه سال و کمتر نگهداری می کنند، ممنوع کرده است. این قانون همچنین الزام می کند که فناوری Wi-Fi در مدارس ابتدایی باید در صورت عدم استفاده غیرفعال شود.

چگونه از خطرات وای فای در دوران بارداری جلوگیری کنیم؟

شاید علاقه مند به یافتن اطلاعات برای جلوگیری از خطرات وای فای در دوران بارداری بودن. اگر نمی توانید استفاده از تلفن خود را متوقف کنید، می توانید با رعایت این نکات، قرار گرفتن در معرض تابش MF را کاهش دهید:

چگونه از خطرات وای فای در دوران بارداری جلوگیری کنیم؟

برای کاهش تاثیر وای فای بر جنین گوشی خود را از بدن خود به خصوص از شکم و شکم دور نگه دارید و آن را در جیب لباس خود قرار ندهید.

وقتی از وای فای استفاده نمی کنید (مخصوصاً وقتی خواب هستید) آن را خاموش کنید.

وقتی از گوشی خود استفاده نمی کنید، آن را در حالت هواپیما قرار دهید.

تا حد امکان سعی کنید با فعال کردن بلندگو یا استفاده از هدست به تماس ها پاسخ دهید و گوشی را تا حد امکان به بدن خود نزدیک نکنید.

از دستگاه هایی که پروتوهای MF منتشر می کنند استفاده نکنید.

برای کاهش تاثیر امواج وای فای بر کودکان به جای وای فای از اینترنت کابلی استفاده کنید.

همچنین برای کاهش تاثیر تشعشعات وای فای بر بدن تبلت یا لپ تاپ خود را قبل از دادن آن به کودکان در حالت هواپیما قرار دهید.

زمانی که از روتر استفاده نمی کنید آن را خاموش کنید.

فاصله یک زن باردار از وای فای باید زیاد باشد و تا حد امکان نزدیک روتر نخوابید.

علیرغم موارد فوق، سازمان بهداشت جهانی در رابطه با استفاده از فناوری WiFi می گوید: «با توجه به سطوح بسیار کم نوردهی و نتایج تحقیقاتی که تا به امروز جمع آوری شده است، هیچ مدرک علمی قانع کننده ای وجود ندارد که سیگنال های ضعیف RF از ایستگاه ها و شبکه های بی سیم باعث اثرات نامطلوب سلامتی شود. بنابراین توصیه می شود برای جلوگیری از امواج وای فای در دوران بارداری نکات ذکر شده را رعایت کنید تا از خطرات احتمالی جلوگیری کنید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

تیرازیس فایل در بررسی عوارض امواج وای فای در بارداری و برای جنین و نوزاد امروز در مورد تاثیر امواج وای فای بر نوزاد و کودک صحبت کردیم. به نظر شما آیا وای فای باعث تشکیل نشدن قلب جنین می شود؟ یا چه عوارض جانبی دیگری وجود دارد که در بالا به آنها اشاره نکردیم؟ آیا خودتان تاثیر وای فای را بعد از انتقال جنین تجربه کرده اید؟ امواج وای فای چه مشکلاتی برای کودک شما ایجاد کرده است؟ نظرات و پیشنهادات خود را در بخش نظرات همین مقاله با ما در میان بگذارید.