بررسی: آیا عینک برای کار با کامپیوتر و تلفن واقعا ضروری است؟ نکات مهم انتخاب آنها


پس از یک روز کاری طولانی که جلوی کامپیوتر نشسته اید یا پس از تماشای فیلم یا بازی های زیاد، ممکن است خشکی چشم و خارش چشم را تجربه کنید. عینک کار با کامپیوتر و تلفن 👓 به شما کمک می کند تا چشمانتان را اذیت نکنید. در بررسی، آیا عینک برای کار با کامپیوتر و تلفن واقعا ضروری است؟ نکات مهم انتخاب آنها امروز تیرازیس فایل برای محافظت بهتر از چشمان شما توضیحات لازم را در اختیار شما قرار می دهیم.

بررسی عینک محافظ چشم کامپیوتر و گوشی

آیا به عینک کامپیوتر نیاز دارید؟?

در زندگی روزمره خود (چه در محل کار و چه در خانه) از سیستم ها و دستگاه های دیگری مانند تلفن و تبلت استفاده می کنیم. به عنوان مثال، ما از آنها برای خواندن مقالات استفاده می کنیم. زندگی مدرن به گونه‌ای پیش رفته است که بدون سیستم‌ها و دستگاه‌های دیجیتال نمی‌توانیم کار کنیم، اما این دستگاه‌ها باعث خستگی، قرمزی، خارش چشم و غیره می‌شوند. عینک برای کار با کامپیوتر و گوشی نیاز داریم. اگر بعد از مدتی استفاده احساس کردید که لنز عینک کدر شده است، می توانید از آموزش تمیز کردن، رفع تیرگی و تاری عینک استفاده کنید.

پیشگیری از سندرم بینایی با عینک کار کامپیوتری

اگر متوجه شدید که چشمان شما در طول روز خسته و تحریک شده است، ممکن است علائم سندرم بینایی را تجربه کنید. این سندرم یک وضعیت بینایی موقت است که در اثر خیره شدن طولانی مدت به صفحه کامپیوتر بدون عینک مناسب ایجاد می شود. علائم شایع مرتبط با این سندرم شامل تاری دید، قرمزی یا خشکی چشم، دوبینی، سرگیجه و سردرد است. این سندرم در درجه اول به دلیل خیره شدن طولانی مدت به صفحه نمایش و نور آبی ایجاد می شود.

بسیاری از ما از عینک برای اصلاح مشکلات بینایی استفاده می کنیم، اما عینک معمولی کاری را که عینک کامپیوتر انجام می دهد انجام نمی دهد. عینک های کامپیوتری به طور خاص برای کمک به کاهش فشار چشم طراحی شده اند. این عینک دارای یک پوشش ضد انعکاس برای کمک به کاهش تابش خیره کننده و رنگی است که به افزایش کنتراست برای مشاهده راحت تر کمک می کند.

فشار چشم دیجیتال چیست؟

علائم فشار چشم دیجیتال عبارتند از: تاری دید، دوبینی، خستگی چشم، خشکی چشم، سوزش چشم، قرمزی چشم، انقباض چشم و سردرد. فشار چشم دیجیتال حتی می تواند باعث درد گردن و شانه شود.

بر اساس گزارش های منتشر شده، حدود 80 درصد از آمریکایی هایی که بیش از دو ساعت در روز از دستگاه های دیجیتال استفاده می کنند، علائم خستگی چشم دیجیتال را تجربه می کنند.

نور آبی چیست؟

آنچه می بینیم (طیف نور مرئی) شامل طیف رنگی (از آبی-بنفش تا قرمز) است. نور در پایین ترین قسمت این طیف دارای کوتاه ترین طول موج و بالعکس نور در بالاترین قسمت طیف دارای بیشترین طول موج است. از آنجایی که طول موج‌های کوتاه‌تر انرژی بیشتری تولید می‌کنند، نور آبی به عنوان نور مرئی با انرژی بالا (HEV) شناخته می‌شود.

بررسی: آیا عینک برای کار با کامپیوتر و تلفن واقعا ضروری است؟  نکات مهم انتخاب آنها

چگونه در معرض نور آبی یا HEV قرار می گیریم؟

روز آفتابی باشکوه که همه ما آن را دوست داریم، عامل اصلی قرار گرفتن در معرض نور آبی است. افرادی که ترجیح می دهند در خانه بمانند نیز از این نور در امان نیستند زیرا هنگام استفاده از تلفن، تلویزیون، سیستم و غیره در معرض نور آبی غیر طبیعی قرار می گیریم. اما تعداد ساعاتی که ما در دستگاه های خود می گذرانیم می تواند تأثیر فوری بر چشمان ما داشته باشد.

آیا باید نگران قرار گرفتن در معرض نور آبی باشیم؟

پاسخ کوتاه بله است. نور آبی مانند نمک است، بدن ما به آن نیاز دارد. اما اگر زیاد از آن در غذا استفاده کنیم باعث فشار خون می شود. در حالی که قرار گرفتن در معرض نور آبی مزایای خود را دارد، دنیای دیجیتال مدرن ما را بیش از حد در معرض این نور قرار می دهد.

نور آبی ریتم شبانه روزی ما را تنظیم می کند که به عنوان چرخه خواب/بیداری نیز شناخته می شود. به طور کلی بدن ما چگونه می داند چه زمانی بخوابد و چه زمانی بیدار شود؟ نور آبی خورشید مسئول افزایش انرژی و هوشیاری است، اما عادت ما به چک کردن ایمیل‌هایمان قبل از خواب یا به خواب رفتن جلوی تلویزیون می‌تواند الگوهای طبیعی خواب ما را مختل کند.

نور آبی ترشح ملاتونین را در بدن سرکوب می کند، هورمونی که خواب و بیداری را تنظیم می کند. اگرچه نور آبی در طول روز در اشعه خورشید وجود دارد، اما در عصر کاهش می یابد. فقدان نور آبی در عصر به بدن اجازه می دهد ملاتونین تولید کند، که نشان می دهد زمان آماده شدن برای خواب است. قرار گرفتن در معرض نور آبی از دستگاه های الکترونیکی یا نور مصنوعی پس از غروب خورشید می تواند ریتم شبانه روزی ما را مختل کند و خوابیدن یا استراحت خوب شبانه را سخت تر کند.

نور آبی چگونه باعث خستگی چشم می شود؟

چشمان ما برای دنیای دیجیتال مدرنی که در آن زندگی می کنیم تکامل نیافته است. قرنیه و عدسی چشم کار خوبی در فیلتر کردن نور HEV و جلوگیری از رسیدن آن به شبکیه انجام نمی دهند. با گذشت زمان، این می تواند به سلول های حساس به نور آسیب برساند. با افزایش سن، شرایط بدتر می شود و می تواند ما را مستعد ابتلا به بیماری های چشمی مانند دژنراسیون ماکولا و آب مروارید کند. کودکان خردسال حتی نسبت به قرار گرفتن در معرض نور آبی حساس‌تر هستند، زیرا لنزهای چشم آنها حتی شفاف‌تر از بزرگسالان است و به نور HEV بیشتری اجازه عبور می‌دهد. بنابراین، برای محافظت از خود، باید:

  • از عینک کامپیوتر و گوشی یا عینک فیلتر نور آبی استفاده کنید.
  • خود را در معرض نور طبیعی روز قرار دهید.
  • مدام به صفحه دستگاه نگاه نکنید و به چشمان خود استراحت ندهید.
  • در طول روز از عینک آفتابی استفاده کنید.
  • از استفاده از وسایل دیجیتال درست قبل از خواب خودداری کنید.
  • با بهترین عینک کامپیوتر از چشمان خود در برابر نور آبی مصنوعی محافظت کنید.

نور آبی چگونه باعث خستگی چشم می شود؟

بهترین عینک های محافظ UV کدامند؟

اگر به دنبال خرید عینک فیلتر نور آبی هستید، در اینجا گزینه هایی را به شما پیشنهاد می کنیم.

عینک ضد تشعشع اصلی PROSPEK از طراحی چند لایه برای کاهش تابش خیره کننده، انعکاس نور آبی و کاهش فشار طولانی مدت چشم ناشی از استفاده بیش از حد از وسایل الکترونیکی استفاده می کند. این عینک ضد مه ضد اشعه ماوراء بنفش است و به کاهش نور آبی و بازتابش کمک می کند. این عینک در دو نسخه موجود است:

PROSPEK-50 که 50 درصد نور آبی را فیلتر می کند، برای استفاده در وسط روز که نور آبی تأثیر کمتری دارد، ایده آل است و PROSPEK-99 که برای استفاده در اواخر شب هنگامی که نور آبی تأثیر منفی دارد ایده آل است. روی خواب این نوع عینک تا 99 درصد نور آبی را فیلتر می کند.

برای یافتن بهترین عینک کامپیوتری برای خود، سعی کنید با چشم پزشک خود مشورت کنید. معمولاً برای خرید عینک محافظ چشم کامپیوتری ارزان نیازی به نسخه ندارید، اما اگر نزدیک بین هستید. اگر دوربین عکاسی یا آستیگماتیسم دارید، باید ویزیت کنید.

غیر از خرید عینک کامپیوتر چه کار کنیم؟

به غیر از خرید عینک ضد تشعشع برای مانیتور، نکاتی وجود دارد که باید برای محافظت از چشمان خود به آنها توجه کنید:

با استفاده از قانون 20/20/20: با استراحت دادن به چشم ها در فواصل منظم می توانید از خستگی و خستگی چشم جلوگیری کنید. بهتر است هر 20 دقیقه به مدت 20 ثانیه به چیزی در فاصله 20 فوتی نگاه کنید.

غیر از خرید عینک کامپیوتر چه کار کنیم؟

از اشک مصنوعی استفاده کنید: با افزایش سن، تولید اشک کاهش می یابد و بنابراین خطر خشکی چشم افزایش می یابد. پلک زدن کمتر در حین کار با سیستم نیز این خشکی چشم را افزایش می دهد. می توانید از اشک مصنوعی استفاده کنید و مشکل خشکی چشم خود را حل کنید.

از فونت های بزرگ استفاده کنید: یکی از دلایل اصلی خستگی چشم هنگام کار با سیستم این است که چشمان شما روی کلمات یا تصاویر تمرکز می کنند. صفحه نمایش دور می تواند فشار بیشتری به چشم شما وارد کند، بنابراین توصیه می کنیم فاصله صفحه نمایش را تنظیم کنید و عینک مانیتور با کیفیت استفاده کنید. سعی کنید از فونت های بزرگ برای کمک به کاهش فشار چشم استفاده کنید. فونت های بزرگتر به خواندن راحت تر مطالب کمک می کند.

کنتراست را تنظیم کنید: علاوه بر خرید عینک برای کار با مانیتور ما، باید از کنتراست مناسب استفاده کنید. افزایش کنتراست روی مانیتور می تواند فشار چشم را کاهش دهد. کنتراست بیشتر همیشه بهتر است (مخصوصا برای افراد مسن). با افزایش سن، بیشتر در معرض خطر ابتلا به آب مروارید هستیم. کنتراست بهینه به ما کمک می کند تا این خطر را کاهش دهیم.

کاهش نور منعکس شده: نور بیش از حد (نوری که روشن تر از آن است که چشم به راحتی تحمل کند) از صفحه نمایش می تواند منجر به خستگی چشم شود. یک فیلتر صفحه مات می تواند به کاهش انعکاس این نور کمک کند و استفاده از سیستم را راحت تر کند.

علاوه بر عینک محافظ مانیتور، از صفحه نمایش بهتر استفاده کنید: در نهایت یک مانیتور بهتر و با کیفیت تر می تواند چشمان شما را از خستگی نجات دهد. اگر تمام روز به صفحه نمایش کوچک لپ تاپ خود خیره می شوید، می توانید صفحه نمایش های بزرگتر با وضوح بالاتر بخرید و از آن به عنوان صفحه نمایش ثانویه خود استفاده کنید. هرچه رزولوشن پیکسل بالاتر باشد، متن و تصاویر واضح‌تر می‌شوند و بهتر می‌توانید آنها را ببینید.

در نهایت اگر در هوای سرد بیرون با گوشی و تبلت خود کار می کنید، می توانید آموزش جلوگیری از مه آلود شدن عینک هنگام استفاده از ماسک را دنبال کنید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در بررسی، آیا عینک برای کار با کامپیوتر و تلفن واقعا ضروری است؟ نکات مهم انتخاب آنها امروز تیرازیس فایل برای شما توضیح دادیم که استفاده از عینک ضد تشعشع برای موبایل یا عینک برای نمایشگر به کاهش فشار روی چشم کمک می کند. کار طولانی مدت با سیستم یا گوشی باعث خشکی، سوزن سوزن شدن، خارش، درد، التهاب، فشار روی شبکیه چشم و … می شود بنابراین برای جلوگیری از مشکلاتی که ممکن است جبران نشود توصیه می کنیم از عینک مخصوص کار با گوشی استفاده کنید. و کامپیوترها اگر نام عینک کامپیوتر خاصی را در ذهن دارید و تجربه بسیار خوبی از آن داشته اید و یا اگر نظر یا پیشنهادی دارید می توانید در قسمت نظرات همین مقاله با ما در میان بگذارید.