برخلاف ادعای مایکروسافت، ویندوز 11 در واقع سریعتر از ویندوز 10 نیست


اینتل ضمن ارائه جزئیات معماری پردازنده های سری Alder Lake در رویداد Architecture Day 2021 خود اعلام کرد که ویندوز 11 برای استفاده حداکثری از معماری ترکیبی این پردازنده ها و فناوری جدید Thread Director بهینه شده است و این ویژگی به بهبود آن کمک می کند. عملکرد سیستم عامل جدید مایکروسافت او انجام می دهد.

مایکروسافت همچنین در چندین موقعیت مختلف ادعا کرد که ویندوز 11 برای استفاده از سخت افزار سیستم به بهترین شکل ممکن بهینه شده است. این شرکت همچنین توضیحاتی در مورد نحوه انجام این کار ارائه کرده است. البته مدتی بعد مشخص شد که ویندوز 11 عملکردی در سطح ویندوز 10 یا حتی بدتر از آن، حداقل در برخی از بارهای کاری خاص ارائه می دهد.

برای بررسی عملکرد ویندوز 11 نسخه 22H2، اینتل آن را روی سیستمی با پردازنده Core i9-13900K سری Raptor Lake آزمایش کرد و سپس نتایج را با عملکرد ویندوز 10 نسخه 22H2 روی همان سیستم مقایسه کرد. سری Raptor Lake جایگزین خانواده Alder Lake می شود و از همان معماری ترکیبی قبلی استفاده می کند.

به گفته Neowin، در حالی که ویندوز 11 در برخی سناریوها سریعتر از ویندوز 10 بود، ما شاهد عملکرد بهتر ویندوز 10 نسبت به آخرین سیستم عامل دسکتاپ مایکروسافت در برخی از بارهای کاری بودیم. در زیر آمار مربوط به عملکرد این دو سیستم عامل در ویرایش عکس و فیلم با بنچمارک PugetBench و UL’s Procyon آورده شده است.